Kontrola během pracovní neschopnosti

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to vlastně s kontrolami během pracovní neschopnosti? První 3 dny nic nedostávám = znamená to, že mě během té doby nemůže nikdo ani kontrolovat? A jak je to pak dál, prvních 14 dní mě kontroluje zaměstnavatel a pak sociálka, nebo jak to vlastně je? A jaké jsou vlastně moje možnosti? Co když budu spát, když přijde kontrola? Jsou nějaká pravidla, jak musí kontrola probíhat – třeba že by mi museli zavolat předem?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Karel N., 06.03.2014 14:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 06.03.2014 18:22 napsal/a:

Dobrý den pane Karle,

Co se týká kontroly během pracovní neschopnosti, tak po celou dobu prvních 14 dnů pracovní neschopnosti je zaměstnavatel oprávněn provádět kontrolu. To že první 3 dny nedostáváte náhradu mzdy, nehraje roli. Na kontrolu tedy zaměstnavatel může klidně přijít hned první nebo druhý den. Vaší povinností jako nemocného je zdržovat se na místě, které jste uvedl svému lékaři.

Právo zaměstnavatele na kontrolu je ustanoveno v § 192 odst. zákoník práce. Po uplynutí pevní 14 dní provádí kontrolu zaměstnanci správy sociálního zabezpečení. Kontrola může být provedena kdykoliv bez předchozího ohlášení. Kontrolor nemá žádnou povinnost jakkoliv vás dopředu upozorňovat na to, že bude provedena kontrola. Kontrola také může být provedena opakovaně, i několikrát během jedné pracovní neschopnosti.

Pokud vás kontrolor nezastihne na místě, které jste uvedli lékaři při vystavení neschopenky (například se na vás nedozvoní), pak vám ve schránce zanechá záznam o provedené kontrole s dalšími instrukcemi. Je především ve vašem zájmu abyste podobnou situaci začali okamžitě řešit.

Měli byste navštívit svého lékaře a vysvětlit mu, proč jste nebyli doma. Například vám mohli dojít léky a vy nemáte nikoho, kdo by vám je došel koupit. Důvody, proč jste nebyli, doma mohou být různé. Okresní správa sociálního zabezpečí vám za porušení léčebného režimu může uložit pokutu až do výše 20 tisíc korun. Také vám může být odebrána nemocenská, nebo může být požadováno, abyste již vyplacené dávky vrátil.

Pokud by podobně dopadla kontrola ze strany zaměstnavatele během prvních 14 dní pracovní neschopností, můžete být okamžitě propuštěn z práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď