Kontrola během pracovní neschopnosti

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to vlastně s kontrolami během pracovní neschopnosti? První 3 dny nic nedostávám = znamená to, že mě během té doby nemůže nikdo ani kontrolovat? A jak je to pak dál, prvních 14 dní mě kontroluje zaměstnavatel a pak sociálka, nebo jak to vlastně je? A jaké jsou vlastně moje možnosti? Co když budu spát, když přijde kontrola? Jsou nějaká pravidla, jak musí kontrola probíhat – třeba že by mi museli zavolat předem?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Karel N., 06.03.2014 14:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 06.03.2014 v 18:22 napsal/a:

Dobrý den pane Karle,

Co se týká kontroly během pracovní neschopnosti, tak po celou dobu prvních 14 dnů pracovní neschopnosti je zaměstnavatel oprávněn provádět kontrolu. To že první 3 dny nedostáváte náhradu mzdy, nehraje roli. Na kontrolu tedy zaměstnavatel může klidně přijít hned první nebo druhý den. Vaší povinností jako nemocného je zdržovat se na místě, které jste uvedl svému lékaři.

Právo zaměstnavatele na kontrolu je ustanoveno v § 192 odst. zákoník práce. Po uplynutí pevní 14 dní provádí kontrolu zaměstnanci správy sociálního zabezpečení. Kontrola může být provedena kdykoliv bez předchozího ohlášení. Kontrolor nemá žádnou povinnost jakkoliv vás dopředu upozorňovat na to, že bude provedena kontrola. Kontrola také může být provedena opakovaně, i několikrát během jedné pracovní neschopnosti.

Pokud vás kontrolor nezastihne na místě, které jste uvedli lékaři při vystavení neschopenky (například se na vás nedozvoní), pak vám ve schránce zanechá záznam o provedené kontrole s dalšími instrukcemi. Je především ve vašem zájmu abyste podobnou situaci začali okamžitě řešit.

Měli byste navštívit svého lékaře a vysvětlit mu, proč jste nebyli doma. Například vám mohli dojít léky a vy nemáte nikoho, kdo by vám je došel koupit. Důvody, proč jste nebyli, doma mohou být různé. Okresní správa sociálního zabezpečí vám za porušení léčebného režimu může uložit pokutu až do výše 20 tisíc korun. Také vám může být odebrána nemocenská, nebo může být požadováno, abyste již vyplacené dávky vrátil.

Pokud by podobně dopadla kontrola ze strany zaměstnavatele během prvních 14 dní pracovní neschopností, můžete být okamžitě propuštěn z práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

DPČ a náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci

-

Dobrý den, mám nastoupit na DPČ, (hodinová mzda 90-110 Kč/hod) s tím, že je v plánu odpracovat měsíčně 80 hodin v průběhu dvou týdnů. Můžu v týdnu, kdy budu vědět, že budu doma, nastoupit na neschopenku? A jakým způsobem mi bude vypočtena náhrada mzdy za prvních 14 dnu PN? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nástup na nemocenskou po skončení rodičovské

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, mám doma dvouletou dceru a s manželem plánujeme druhé dítě. Mateřská mi končí září 2017, těhotná ještě nejsem. Zjišťuji, jaké jsou možnosti. U prvního těhotenství jsem byla od začátku na nemocenské, protože jsem měla rizikové těhotenství u druhého to bude stejné, protože musíme opět na IVF. V práci jsem […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská v těhotenství a neomezené vycházky

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná a půjdu na neschopenku. Jsem těhotná, ve 4 měsíci. Chtěla jsme se zeptat, zda mám nárok na neomezené vycházky? Můj trvalý pobyt je jinde, než pracuji. Na bytě jsem s přítelem. A když bych neměla omezené vycházky, tak bychom se vůbec nevidívali. Je tedy možné v těhotenství mít neomezené vycházky? Díky

Zobrazit odpověď

Nemocenská před porodem, když nemám nárok na mateřskou

-

Dobrý den, na mateřskou dovolenou nastupuji 25.7. PN mi konci 24.7 ale na mateřskou nemám nárok, takže 6 týdnů před porodem se začíná pobírat nemocenská dávka. A já se chci zeptat, jak to s ni je, zda na ni mam nárok? Jsem zaměstnaná od prosince 2016, ale momentálně na PN od 29.6 A když na […]

Zobrazit odpověď