Mám nárok jako studentka, která nebydlí u rodičů na nějaké příspěvky?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaké příspěvky. Jsem studentka střední školy, je mi 18let a nebydlím s rodiči.

Bydlím s přítelem, bohužel přítel nemá dostatek financí, aby platil nájem a ještě mě v podstatě živil. Rodiče mi nic nepřispívají.

Chodím na brigádu, ale měsíčně si vydělám maximálně 1000 Kč. Být je psaný na mě a mám zde i trvalé bydliště. Mám nárok na nějaké příspěvky?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Adéla , 07.12.2016 16:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.12.2016 15:22 napsal/a:

Dobrý den,

Jako studentka, jste i nadále považována za sice zletilé, ale stále nezaopatřené dítě. V takovém případě byste i nadále měla mít nárok na přídavky na dítě. Což by ve vašem případě bylo 700 Kč měsíčně.

Podstatnější pro vás ale asi může být příspěvek na bydlení. Píšete, že byt je psaný na vás a máte v něm vedený trvalý pobyt. V takovém případě si můžete na místním Úřadu práce požádat o příspěvek na bydlení.

Nepíšete zcela jasně, jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví nebo jej užíváte na základě nájemní smlouvy (resp. nevím jak přesně myslíte že byt „je psaný na vás“). Každopádně ale o příspěvek na bydlení je ale možné žádat v obou případech.

Žádost se podává na Úřadu práce dle místa vašeho trvalého bydliště. Pokud byste žádost podávala ještě nyní (v prosinci), pak se dokládají příjmy a náklady na bydlení za období červenec až září. Pokud by to bylo až v lednu 2017, pak se dokládají příjmy a náklady na bydlení za říjen – prosinec 2016.

Náklady na bydlení se dokládají ty skutečně zaplacené. Tedy zaplacené složenky, faktury, případně výpisem z účtu, dokládáte zaplacené nájemné, elektřinu vodu a případně další služby a energie. Obdobně pak dokládáte příjmy – buď potvrzením od zaměstnavatele, nebo čestným prohlášením.

V případě vašeho přítele – pokud by měl i on v bytě trvalý pobyt, pak by se dokládaly i jeho příjmy. Pokud v bytě nemá trvalý pobyt, pak se v žádosti o příspěvek na bydlení neuvádí vůbec. Pro příspěvek na bydlení jsou posuzovány pouze osoby, které v daném bytě mají trvalé bydliště.

Obě dávky – příspěvek na bydlení i přídavky na dítě se vyřizují na úřadu práce. Obraťte se tedy tam, kde vám určitě řeknou, co vše je nutné doložit, abyste na dávky měla nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Zpětné vyplacení příspěvku na bydlení

-

Dobrý den. Zatím bydlím ve společném bytě mě a manžela (jsme v rozvodovém řízení). On nás v květnu minulý rok opustil. Bydlím tu sama s našimi 2 dětmi. Teď u prvního stání mi paní soudkyně řekla, že bych si zpětně mohla zažádat o příspěvek na bydlení, co jsem tak pochopila. Moje příjmy jsou rodičovský příspěvek […]

Zobrazit odpověď

Jak znovu požádat o poslání 5000,- Kč příspěvku na dítě?

-

Dobrý den, Dne 8. 1. 2023 jsem žádala o 5000,- Kč příspěvek na dítě. Děti máme 4. Ve schránce jsem složenku nenašla, tím pádem jsem ani žádné peníze nevybrala. Vím, že lhůta pro poslání peněz byla měsíc a případná lhůta na výběr složenky je také měsíc. Kam se prosím mohu obrátit, aby mi byla složenka […]

Zobrazit odpověď

Daňový bonus, daňové zvýhodnění na děti – příjem pro sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě)

-

Dobrý den, požádala jsem prvně o příspěvek na bydlení a přídavky ne děti. Já jsem na mateřské dovolené, partner pracuje na klasický pracovní poměr. Partner uplatňuje daňové zvýhodnění na děti každý měsíc (máme 2 děti), což znamená, že měsíčně je součástí mzdy i částka 3 127,00 Kč. Dále je ve výplatě uveden daňový bonus, což […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď