Mám nárok na nějaké sociální dávky?

Dobrý den,

začínám pracovat v jesličkách za 80 Kč/hod. Můj měsíční příjem bude asi 10500 Kč.

Nájem činí 7500 Kč a energie 1700 Kč.

Zahajuji ještě od září doplňkové studium na VŠ. Zde činí poplatek za semestr 9000 Kč.

Mám nárok na nějaké přídavky? Bydlím v Českých Budějovicích.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Anna L., 27.04.2017 18:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.04.2017 v 14:15 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k udávanému příjmu (10500 Kč) určitě nespadáte do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“. Ze sociálních dávek, které by tedy ve vašem případě mohli připadat v úvahu, mě tedy napadá pouze příspěvek na bydlení.

Na příspěvek na bydlení můžete mít nárok při splnění požadovaných podmínek. Tedy ve vašem případě, pokud se jedná o bydlení na základě nájemní smlouvy, je ještě požadováno, abyste měla v daném bytě vedené trvalé bydliště. Pokud jej v tomto bytě zatím nemáte, tak si nejprve musíte vyřídit změnu trvalého bydliště.

Pro změnu trvalého bydliště stačí zajít na příslušné oddělení městského úřadu (oddělení evidence obyvatel, zpravidla je to stejné místo jako to, kde se vydávají občanské průkazy, to si ale určitě najdete na webových stránkách příslušného úřadu). K vyřízení změny trvalého bydliště pak nepotřebujete souhlas majitele bytu, postačuje to, že máte platnou nájemní smlouvu.

Výše příspěvku na bydlení se pak odvíjí mimo jiné i od počtu osob, které v daném bytě mají trvalé bydliště. Nezáleží tedy ani tak na tom, kolik osob v bytě skutečně bydlí, jako spíše na tom kolik osob tam má trvalé bydliště. V případě, že je jich více, pak se dokládají příjmy všech těchto osob.

Pokud v bytě bydlíte pouze vy, pak zajdete na Úřad práce a podáte si žádost o příspěvek na bydlení. Kromě nájemní smlouvy a osobních dokladů pak ještě dokládáte potvrzení o výši čtvrtletního příjmu – dokládá se vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A také budete dokládat náklady na bydlení za toto předchozí kalendářní čtvrtletí. Dokládají se skutečně zaplacené náklady – složenky, výpis z účtu apod.

Pokud v bytě bydlíte sama, tak na základě vámi udávaného příjmu a nákladů na bydlení mám za to, že byste na příspěvek na bydlení měla mít nárok A to ve výši cca 3000 Kč měsíčně.

Co se týká nějakých jiných sociálních dávek, tak mě již žádná další, na kterou byste mohla mít nárok, nenapadá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď