Mám nárok na nějaké sociální dávky?

Dobrý den,

začínám pracovat v jesličkách za 80 Kč/hod. Můj měsíční příjem bude asi 10500 Kč.

Nájem činí 7500 Kč a energie 1700 Kč.

Zahajuji ještě od září doplňkové studium na VŠ. Zde činí poplatek za semestr 9000 Kč.

Mám nárok na nějaké přídavky? Bydlím v Českých Budějovicích.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Anna L., 27.04.2017 18:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.04.2017 14:15 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k udávanému příjmu (10500 Kč) určitě nespadáte do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“. Ze sociálních dávek, které by tedy ve vašem případě mohli připadat v úvahu, mě tedy napadá pouze příspěvek na bydlení.

Na příspěvek na bydlení můžete mít nárok při splnění požadovaných podmínek. Tedy ve vašem případě, pokud se jedná o bydlení na základě nájemní smlouvy, je ještě požadováno, abyste měla v daném bytě vedené trvalé bydliště. Pokud jej v tomto bytě zatím nemáte, tak si nejprve musíte vyřídit změnu trvalého bydliště.

Pro změnu trvalého bydliště stačí zajít na příslušné oddělení městského úřadu (oddělení evidence obyvatel, zpravidla je to stejné místo jako to, kde se vydávají občanské průkazy, to si ale určitě najdete na webových stránkách příslušného úřadu). K vyřízení změny trvalého bydliště pak nepotřebujete souhlas majitele bytu, postačuje to, že máte platnou nájemní smlouvu.

Výše příspěvku na bydlení se pak odvíjí mimo jiné i od počtu osob, které v daném bytě mají trvalé bydliště. Nezáleží tedy ani tak na tom, kolik osob v bytě skutečně bydlí, jako spíše na tom kolik osob tam má trvalé bydliště. V případě, že je jich více, pak se dokládají příjmy všech těchto osob.

Pokud v bytě bydlíte pouze vy, pak zajdete na Úřad práce a podáte si žádost o příspěvek na bydlení. Kromě nájemní smlouvy a osobních dokladů pak ještě dokládáte potvrzení o výši čtvrtletního příjmu – dokládá se vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A také budete dokládat náklady na bydlení za toto předchozí kalendářní čtvrtletí. Dokládají se skutečně zaplacené náklady – složenky, výpis z účtu apod.

Pokud v bytě bydlíte sama, tak na základě vámi udávaného příjmu a nákladů na bydlení mám za to, že byste na příspěvek na bydlení měla mít nárok A to ve výši cca 3000 Kč měsíčně.

Co se týká nějakých jiných sociálních dávek, tak mě již žádná další, na kterou byste mohla mít nárok, nenapadá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď