Mám nárok na nějaké sociální dávky?

Dobrý den,

začínám pracovat v jesličkách za 80 Kč/hod. Můj měsíční příjem bude asi 10500 Kč.

Nájem činí 7500 Kč a energie 1700 Kč.

Zahajuji ještě od září doplňkové studium na VŠ. Zde činí poplatek za semestr 9000 Kč.

Mám nárok na nějaké přídavky? Bydlím v Českých Budějovicích.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Anna L., 27.04.2017 18:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.04.2017 v 14:15 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k udávanému příjmu (10500 Kč) určitě nespadáte do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“. Ze sociálních dávek, které by tedy ve vašem případě mohli připadat v úvahu, mě tedy napadá pouze příspěvek na bydlení.

Na příspěvek na bydlení můžete mít nárok při splnění požadovaných podmínek. Tedy ve vašem případě, pokud se jedná o bydlení na základě nájemní smlouvy, je ještě požadováno, abyste měla v daném bytě vedené trvalé bydliště. Pokud jej v tomto bytě zatím nemáte, tak si nejprve musíte vyřídit změnu trvalého bydliště.

Pro změnu trvalého bydliště stačí zajít na příslušné oddělení městského úřadu (oddělení evidence obyvatel, zpravidla je to stejné místo jako to, kde se vydávají občanské průkazy, to si ale určitě najdete na webových stránkách příslušného úřadu). K vyřízení změny trvalého bydliště pak nepotřebujete souhlas majitele bytu, postačuje to, že máte platnou nájemní smlouvu.

Výše příspěvku na bydlení se pak odvíjí mimo jiné i od počtu osob, které v daném bytě mají trvalé bydliště. Nezáleží tedy ani tak na tom, kolik osob v bytě skutečně bydlí, jako spíše na tom kolik osob tam má trvalé bydliště. V případě, že je jich více, pak se dokládají příjmy všech těchto osob.

Pokud v bytě bydlíte pouze vy, pak zajdete na Úřad práce a podáte si žádost o příspěvek na bydlení. Kromě nájemní smlouvy a osobních dokladů pak ještě dokládáte potvrzení o výši čtvrtletního příjmu – dokládá se vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A také budete dokládat náklady na bydlení za toto předchozí kalendářní čtvrtletí. Dokládají se skutečně zaplacené náklady – složenky, výpis z účtu apod.

Pokud v bytě bydlíte sama, tak na základě vámi udávaného příjmu a nákladů na bydlení mám za to, že byste na příspěvek na bydlení měla mít nárok A to ve výši cca 3000 Kč měsíčně.

Co se týká nějakých jiných sociálních dávek, tak mě již žádná další, na kterou byste mohla mít nárok, nenapadá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Stěhování k příteli a příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, beru mateřskou a příspěvek na bydlení. V březnu jsem musela zaplatit nedoplatek, a teď ke konci dubna se budeme se synem stěhovat k mému příteli, kde už asi nebudu mít nárok na bydlení. Zajímalo by mě, jestli v květnu ještě dostanu na bydlení a jestli se sociálka vyplácí nějaký procento z nedoplatku. A […]

Zobrazit odpověď

Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

-

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti. Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám. Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě – mám nárok na nějaké dávky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, pobírám příspěvek na bydlení a alimenty – otec jinak nefunguje. Nemohu sehnat práci a syn navštěvuje předškolní docházku v mateřské škole. moje otázka zní: Když se přihlásím na zdravotní pojišťovně jako matka v domácnosti, že budu pečovat o synka, mám nárok na nějaké dávky? Protože […]

Zobrazit odpověď