Mám nárok na nějaké sociální dávky?

Dobrý den,

začínám pracovat v jesličkách za 80 Kč/hod. Můj měsíční příjem bude asi 10500 Kč.

Nájem činí 7500 Kč a energie 1700 Kč.

Zahajuji ještě od září doplňkové studium na VŠ. Zde činí poplatek za semestr 9000 Kč.

Mám nárok na nějaké přídavky? Bydlím v Českých Budějovicích.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Anna L., 27.04.2017 18:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.04.2017 v 14:15 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k udávanému příjmu (10500 Kč) určitě nespadáte do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“. Ze sociálních dávek, které by tedy ve vašem případě mohli připadat v úvahu, mě tedy napadá pouze příspěvek na bydlení.

Na příspěvek na bydlení můžete mít nárok při splnění požadovaných podmínek. Tedy ve vašem případě, pokud se jedná o bydlení na základě nájemní smlouvy, je ještě požadováno, abyste měla v daném bytě vedené trvalé bydliště. Pokud jej v tomto bytě zatím nemáte, tak si nejprve musíte vyřídit změnu trvalého bydliště.

Pro změnu trvalého bydliště stačí zajít na příslušné oddělení městského úřadu (oddělení evidence obyvatel, zpravidla je to stejné místo jako to, kde se vydávají občanské průkazy, to si ale určitě najdete na webových stránkách příslušného úřadu). K vyřízení změny trvalého bydliště pak nepotřebujete souhlas majitele bytu, postačuje to, že máte platnou nájemní smlouvu.

Výše příspěvku na bydlení se pak odvíjí mimo jiné i od počtu osob, které v daném bytě mají trvalé bydliště. Nezáleží tedy ani tak na tom, kolik osob v bytě skutečně bydlí, jako spíše na tom kolik osob tam má trvalé bydliště. V případě, že je jich více, pak se dokládají příjmy všech těchto osob.

Pokud v bytě bydlíte pouze vy, pak zajdete na Úřad práce a podáte si žádost o příspěvek na bydlení. Kromě nájemní smlouvy a osobních dokladů pak ještě dokládáte potvrzení o výši čtvrtletního příjmu – dokládá se vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A také budete dokládat náklady na bydlení za toto předchozí kalendářní čtvrtletí. Dokládají se skutečně zaplacené náklady – složenky, výpis z účtu apod.

Pokud v bytě bydlíte sama, tak na základě vámi udávaného příjmu a nákladů na bydlení mám za to, že byste na příspěvek na bydlení měla mít nárok A to ve výši cca 3000 Kč měsíčně.

Co se týká nějakých jiných sociálních dávek, tak mě již žádná další, na kterou byste mohla mít nárok, nenapadá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na doplatek na bydlení při insolvenci

-

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě něco málo přes 1 rok se dvěma dětmi 12 a 10 let, máme zde trvalý pobyt, jsem samoživitelka. Bohužel jsem v insolvenci, můj příjem činí cca 12400,- Kč měsíčně, náklady na bydlení jsou 10 tisíc měsíčně, dostávám od otce dětí výživné 4 tisíc měsíčně. Můj dotaz je zda, mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď