Mám nárok na neschopenku před porodem?

Dobrý den, chci se zeptat: od 1. 11. 2015 do 30. 10. 2016 jsem byla zaměstnaná na dobu určitou. Zjistila jsem 13. 10. 2016, že jsem těhotná, tak sem šla okamžitě na rizikovou neschopenku.

Můj zaměstnavatel mi už smlouvu neprodloužil.  Ptala sem se paní účetní v práci, jestli mám nárok na mateřskou, ta mi řekla, že ano, tak mě paní doktorka ukončila neschopenku 15. 5. 2017 a dala mi papír na mateřskou dovolenou s nástupem 16. 5. 2017 to je 6 týdnů před porodem.

Jenže sem včera zjistila, že na mateřskou dovolenou nemám nárok, do ochranné lhůty se nevejdu.

prosím poraď teď mi, co mám dělat? Je nějaká možnost obnovení neschopenky od data 16. 5. 2017. a marodit do šestinedělí a pak přejít na rodičovský příspěvek?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martina Š., 24.05.2017 15:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 v 14:47 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vás účetní vašeho bývalého zaměstnavatele chybně informovala. Ochranná lhůta (180 dní) plynoucí z posledního zaměstnání vám plynula do 29. 4. 2017. Na PPM byste měla nárok, pokud by k zahájení došlo do tohoto data – což jste ostatně již sama zjistila.

Pokud byla vaše pracovní neschopnost ukončena, tak skončila. Pokud je mi známo, tak nic jako „obnovení neschopenky“ zákon nepřipouští. Vaše lékařka vám pochopitelně může vystavit novou neschopenku. Bohužel ale to by vám v tuto chvíli příliš nepomohlo. V tuto chvíli jste totiž nezaměstnaná a nejste ani v ochranné lhůtě pro nemocenské dávky (což je jen 7 dní od skončení posledního zaměstnání). Takže i kdybyste měla neschopenku, na nemocenské dávky mít nárok nebudete.

Zákon sice připouští, aby žena, která nemá v době před porodem nárok na PPM, byla v pracovní neschopnosti – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 57:

§ 57 Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Podstatné je tam ale to slovo „pojištěnky“ což vy nyní nejste.

Ve vašem případě se ale můžete nyní obrátit na Úřad práce. Po skončení pracovní neschopnosti byste měla nyní mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, na základě pracovního poměru, který vám skončil říjnu 2016. Takto pak můžete být vedená v evidenci i úřadu práce a dostávat podporu v nezaměstnanosti až do porodu, a následně si pak vyřídíte rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď