Mám nárok na neschopenku před porodem?

Dobrý den, chci se zeptat: od 1. 11. 2015 do 30. 10. 2016 jsem byla zaměstnaná na dobu určitou. Zjistila jsem 13. 10. 2016, že jsem těhotná, tak sem šla okamžitě na rizikovou neschopenku.

Můj zaměstnavatel mi už smlouvu neprodloužil.  Ptala sem se paní účetní v práci, jestli mám nárok na mateřskou, ta mi řekla, že ano, tak mě paní doktorka ukončila neschopenku 15. 5. 2017 a dala mi papír na mateřskou dovolenou s nástupem 16. 5. 2017 to je 6 týdnů před porodem.

Jenže sem včera zjistila, že na mateřskou dovolenou nemám nárok, do ochranné lhůty se nevejdu.

prosím poraď teď mi, co mám dělat? Je nějaká možnost obnovení neschopenky od data 16. 5. 2017. a marodit do šestinedělí a pak přejít na rodičovský příspěvek?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martina Š., 24.05.2017 15:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 v 14:47 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vás účetní vašeho bývalého zaměstnavatele chybně informovala. Ochranná lhůta (180 dní) plynoucí z posledního zaměstnání vám plynula do 29. 4. 2017. Na PPM byste měla nárok, pokud by k zahájení došlo do tohoto data – což jste ostatně již sama zjistila.

Pokud byla vaše pracovní neschopnost ukončena, tak skončila. Pokud je mi známo, tak nic jako „obnovení neschopenky“ zákon nepřipouští. Vaše lékařka vám pochopitelně může vystavit novou neschopenku. Bohužel ale to by vám v tuto chvíli příliš nepomohlo. V tuto chvíli jste totiž nezaměstnaná a nejste ani v ochranné lhůtě pro nemocenské dávky (což je jen 7 dní od skončení posledního zaměstnání). Takže i kdybyste měla neschopenku, na nemocenské dávky mít nárok nebudete.

Zákon sice připouští, aby žena, která nemá v době před porodem nárok na PPM, byla v pracovní neschopnosti – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 57:

§ 57 Vznik dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Podstatné je tam ale to slovo „pojištěnky“ což vy nyní nejste.

Ve vašem případě se ale můžete nyní obrátit na Úřad práce. Po skončení pracovní neschopnosti byste měla nyní mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, na základě pracovního poměru, který vám skončil říjnu 2016. Takto pak můžete být vedená v evidenci i úřadu práce a dostávat podporu v nezaměstnanosti až do porodu, a následně si pak vyřídíte rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď