Mám nárok na PPM – jsem na rizikovém těhotenství?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na PPM.

V roce 2015 jsem otěhotněla, 22. března 2016, jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.

Bohužel jsem v dubnu v 36 TT porodila mrtvé dítě.

Byla už jsem v podpůrčí době, takže jsem dostávala PPM. Po 14 týdnech jsem se vrátila zpět do práce.

V dubnu jsem otěhotněla a jsem na rizikovém těhotenství.

Porod mi vychází na prosinec. Budu mít i přesto nárok na PPM?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra T., 29.05.2017 08:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.05.2017 v 14:18 napsal/a:

Dobrý den,

Pro uplatnění nároku na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), je ve vašem případě rozhodující splnění dvou hlavních podmínek.

První je to, že v době zahájení PPM (což je v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění, které za vás, jako za zaměstnance platí zaměstnavatel). Z dotazu to jasně nevyplývá, ale mám za, to že nyní jste zaměstnána, pouze momentálně v dočasné pracovní neschopnosti? Pokud ano, pak je tato první podmínky splněna.

Případně pak, pokud by váš pracovní poměr z nějakého důvodu zanikl (třeba z důvodu například smlouvy na dobu určitou, nebo jiného důvodu), pak je zde ještě ochranná lhůta, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud je PPM zahájena ještě v rámci této ochranné lhůty, pak je také nárok.

Viz paragraf 14 a 15, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 14

(1) Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění.

§ 15

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Druhou, neméně důležitou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM (oněch 6-8 týdnů před porodem) splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Do doby účasti na NP (zjednodušeně), se započítávají všechny dny, po které trval váš pracovní poměr, tedy i včetně doby, kdy jste třeba v pracovní neschopnosti.

Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství

§ 32

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má

a) pojištěnka, která porodila dítě; před porodem má v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství těhotná pojištěnka,

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Ve vašem případě by tedy obě podmínky měly být splněny, a vy byste měla nárok na PPM. Její výše by se pak měla odvíjet od vašich příjmů v zaměstnání, před zahájením aktuální pracovní neschopnosti. Resp. přesněji, výše PPM se počítá z posledních 12 měsíců před zahájením PPM.

Pokud máte termín porodu v prosinci, pak by vám zahájení PPM vycházelo buď na druhou polovinu října, nebo na začátek listopadu. V tom případě by se posuzovalo období listopad 2016 – říjen 2017 (zahájení PPM v listopadu 2017) nebo říjen 2016 – září 2017 (zahájení PPM už v říjnu 2017).

Doba v pracovní neschopnosti pak patří mezi vyloučené dny, výpočet PPM tedy byl za měsíce, kdy jste pracovala do zahájení PN (tedy do toho dubna 2017).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď