Mám nárok na nějaké peníze při práci na DPČ a DPP?

Dobrý den,

jsem zaměstnaná formou DPČ (čistý výdělek měsíčně 9000,- Kč, firma mi platí zdravotní pojištění) a také na DPP (čistý výdělek 5000,- Kč) a to pro dvě rozdílné společnosti.

Potřebovala bych se poradit ohledně finanční podpory v rizikovém těhotenství a také o výši mateřské dovolené. Po přečtení materiálů jsem se načetla, že se mi bude mateřská dovolená počítat pouze z DPČ?

Dále mám obavu, zda-li kdybych musela jít na rizikové těhotenství, zda-li mám vůbec nějaký nárok na peníze? Pokud ano, kolik prosím?

Jsem v raném těhotenství a nevím, zda-li není rozumné řešit ihned novou práci.

Navíc DPČ mám uzavřenou pouze do konce roku, kdy už bude na mě těhotenství vidět. Pokud bych nedostala novou DPČ, budu moci pobírat nějaké peníze? Nepředpokládám, že by mě někdo zaměstnal těhotnou.

Děkuji mnohokrát za odpověď a za radu

Dotaz poslal/a: Adéla L., 13.10.2016 08:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.11.2016 18:39 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká vašeho druhého „zaměstnání“ formou DPP, to zde nebude hrát žádnou „roli“. Pokud je při práci na DPP měsíční výdělek nižší než 10000 Kč, pak za vás zaměstnavatel neodvádí ani sociální, ani zdravotní, ani nemocenské pojištění.

Na základě této práce na DPP, pak nemáte nárok ani na nemocenské dávky, ani na peněžitou pomoc v mateřství, ani na podporu v nezaměstnanosti. Ve zbylé části odpovědi jej tedy zcela opomenu, protože na to, co budete mít případně nárok, tato práce na DPP nemá žádný vliv.

Co se týká práce na DPČ, tak zde platí, že pokud je sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč, pak za vás zaměstnavatel odvádí pojištění. Pokud byste tedy nyní musela jít na rizikové těhotenství, tedy do pracovní neschopnosti, pak budete mít nárok na nemocenské dávky, jako ostatní zaměstnanci. Při příjmu 9000 Kč měsíčně by výše nemocenských dávek byla 161 Kč za každý kalendářní den. Za měsíc (30 dní) by to bylo 4830 Kč.

Co se týká následného nároku na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), tak na tu je případně nárok, i když pracujete na DPČ. Podmínkou je to, že v posledních dvou letech před zahájením PPM, splňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění, v rozsahu 270 kalendářních dní. Pokud byste formou DPČ s příjmem 9000 Kč pracovala pod dobu například 1 roku, pak tuto podmínku splňujete.

Je zde ale i druhá podmínka, že v době zahájení PPM (tj. 6 – 8 týdnů před porodem) musíte být stále účastníkem nemocenského pojištění (tj. zaměstnána, byť v pracovní neschopnosti).

Pokud máte nyní uzavřenou smlouvu na dobu určitou, a nastoupíte do pracovní neschopnosti, a během jejího trvání smlouva zanikla a nebude prodloužena, pak sice budete mít nárok na nemocenské dávky až do porodu (do konce PN), ale na PPM (mateřskou) už mít nárok nebudete.

Pokud byste splňovala podmínky nároku na PPM, pak by z příjmu 9000 Kč její výše byla 208 Kč za jeden kalendářní den, tj. 6240 Kč za měsíc (30 dní).

Najít si ihned novou práci určitě není špatný nápad. Už jen proto, že v klasickém zaměstnání byste měla mít nárok nejméně na minimální mzdu. Což je aktuálně v roce 2016 částka 9900 Kč, a od roku 2017 je to už 11000 Kč. Tím by i výsledná nemocenská/mateřská byla o něco vyšší. U klasického zaměstnání je pak i možnost využít tzv. ochrannou lhůtu. Tedy pokud byste nastoupila do nového zaměstnání, zde půl roku pracovala a poté byl pracovní poměr ukončen, tak na PPM můžete mít i tak nárok. Platí zde tzv. ochranná doba – až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (ta se na práci na DPP či DPČ nevztahuje).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď