Mám nárok na porodné?

Dobrý den

Mam otázku ohledně porodného. Termín mám teď v listopadu. Takže budu dokládat příjmy za čtvrtletí červenec-září?

Pokud ano. V červenci jsme měli příjem s přítelem 18500, v srpnu též, ale v září se mi zaměstnavatel proplácel dovolenou, takže příjem je 23000.

Budeme mít nárok na Porodné?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Tereza S., 05.11.2016 07:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.11.2016 v 04:01 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku „porodné“ máte nárok při narození prvního nebo druhého dítěte v případě, že příjmy „rodiny“ (zpravidla tedy matka dítěte, otec dítěte a samotné děti) nepřesahují v rozhodném období částku 2,7 násobek životního minima.

Rozhodným obdobím (za které se posuzují příjmy), je u porodného předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud se vám tedy dítě narodí v listopadu, jak sama píšete, pak by rozhodným obdobím bylo 3 čtvrtletí. Tedy červenec, srpen a září.

Neuvádíte, jestli se jedná o Vaše první nebo druhé dítě. Budu tedy předpokládat, že se jedná o první dítě.

V takovém případě je hranice příjmu pro nárok na porodné ve výši 20 817 Kč (rodina = otec dítěte + matka dítěte + 1 narozené dítě).

Pokud tedy Váš (společný) průměrný měsíční příjem za období červenec až září, je nižší než oněch 20 817 Kč, pak nárok mít budete.

Tedy, pokud by Vaše společné příjmy byly 18500 Kč + 18500 Kč + 23000 Kč, pak průměrný měsíční příjem je 20 tisíc korun měsíčně. Podmínku tedy splňujete. Zde jen doplním, že se počítá čistý příjem (tedy čistá mzda), a dále se pak případně započítávají i různé další příjmy. Třeba kdybyste v daném období pobírala mateřskou (PPM), tak se to počítá také jaké příjem. Nebo třeba nemocenské dávky nebo i různé další příjmy.

Jinak o porodné se žádá po narození dítěte (dokládá se rodný list) na místním Úřadu práce. Lhůta pro vyřízení porodného je maximálně jeden rok od narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Proč nemám nárok na porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V dubnu se narodila druhá dcera. Zažádala jsem si tedy o porodné, bohužel mi bylo zamítnuto. Já žádné příjmy neměla (rodičovský příspěvek) a manžel pracuje na hlavní pracovní poměr, kde mu byla vypočtena částka za 1. čtvrtletí 2018 21 800Kč/měsíčně. Dále manžel začal v lednu podnikat na vedlejší činnost […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata

-

Dobrý den. Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně porodného. S přítelem nejsme svoji a nyní očekáváme příchod dvojčátek. Nejsme si ovšem jisti, zda máme nárok na porodné. Můj čistý měsíční příjem byl 14 500 Kč. Nyní jsem v pracovní neschopnosti. Přítel má exekuci na plat. Tudíž pobírá životní minimum, ale jinak jeho čistý příjem […]

Zobrazit odpověď

Jak se počítá porodné u OSVČ

-

Prosím Vás, ako živnostník (živnosť mám ako vedľajšiu činnosť). Akú sumu si mám započítať do žiadosti o porodne, keď v rozhodnom období – vo štvrťroku predchádzajúcom narodeniu dieťaťa som nemala žiaden príjem – z toho obdobia nemám žiadnu faktúru. Ďakujem

Zobrazit odpověď