Mám nárok na porodné?

Dobrý den

Mam otázku ohledně porodného. Termín mám teď v listopadu. Takže budu dokládat příjmy za čtvrtletí červenec-září?

Pokud ano. V červenci jsme měli příjem s přítelem 18500, v srpnu též, ale v září se mi zaměstnavatel proplácel dovolenou, takže příjem je 23000.

Budeme mít nárok na Porodné?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Tereza S., 05.11.2016 07:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.11.2016 v 04:01 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku „porodné“ máte nárok při narození prvního nebo druhého dítěte v případě, že příjmy „rodiny“ (zpravidla tedy matka dítěte, otec dítěte a samotné děti) nepřesahují v rozhodném období částku 2,7 násobek životního minima.

Rozhodným obdobím (za které se posuzují příjmy), je u porodného předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud se vám tedy dítě narodí v listopadu, jak sama píšete, pak by rozhodným obdobím bylo 3 čtvrtletí. Tedy červenec, srpen a září.

Neuvádíte, jestli se jedná o Vaše první nebo druhé dítě. Budu tedy předpokládat, že se jedná o první dítě.

V takovém případě je hranice příjmu pro nárok na porodné ve výši 20 817 Kč (rodina = otec dítěte + matka dítěte + 1 narozené dítě).

Pokud tedy Váš (společný) průměrný měsíční příjem za období červenec až září, je nižší než oněch 20 817 Kč, pak nárok mít budete.

Tedy, pokud by Vaše společné příjmy byly 18500 Kč + 18500 Kč + 23000 Kč, pak průměrný měsíční příjem je 20 tisíc korun měsíčně. Podmínku tedy splňujete. Zde jen doplním, že se počítá čistý příjem (tedy čistá mzda), a dále se pak případně započítávají i různé další příjmy. Třeba kdybyste v daném období pobírala mateřskou (PPM), tak se to počítá také jaké příjem. Nebo třeba nemocenské dávky nebo i různé další příjmy.

Jinak o porodné se žádá po narození dítěte (dokládá se rodný list) na místním Úřadu práce. Lhůta pro vyřízení porodného je maximálně jeden rok od narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Porodné pro OSVČ a studentku

-

Dobrý den, narodil se nám syn v březnu 2018. Já (otec) jsem OSVČ. Partnerka (matka) byla v listopadu a prosinci 2017 OSVČ, ale do té doby byla studentka bez příjmů. Z jakého období má ona doložit své příjmy? Děkuji a zdravím.

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné u druhého porodu?

-

Dobrý den, mám dvojčata, mají 10 let. V srpnu porodím dítě s jiným otcem (nejsme manželé), v té době nebudu mít žádný příjem ani PPM, byla jsem zaměstnaná pouze na DPČ a neplatila nemocenské pojištění. Otec dítěte má příjem 24 tisíc, chtěla bych vědět, zda máme nárok na porodné, když to bude teprve můj druhý […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď

Porodné – student + OSVČ, jak se dokládá příjem?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se dokládají příjmy při žádosti o porodné v případě, že jsem studentka a přítel OSVČ. Termín porodu vychází na konec září, chápu tedy správně, že pokud bychom žádali např. na začátku října, dokládáme příjmy za červenec-září? Pokud jsem studentka, dokládám místo příjmů (které jsou nulové) jen potvrzení o […]

Zobrazit odpověď