Mám nárok na PPM a mohu si zvolit RP?

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na PPM.

V červnu roku 2015 jsem úspěšně ukončila studium, od 12. 6. jsem pracovala na dohodu o pracovní činnosti, která byla ukončena k 31. 9. 2015 a od 1. 10. 2015 jsem nastoupila k témuž zaměstnavateli na HPP na dobu neurčitou.

Od 12. 6. 2016 jsem ale v pracovní neschopnosti. Termín porodu mám stanoveny na 1. 2. 2017 a na mateřskou bych chtěla nastoupit 6tydnu před terminem porodu.

Mám na PPM nárok? A budu si moct po skončení mateřské volit délku rodičovské dovolené?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kamila V., 28.11.2016 12:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.11.2016 20:07 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud u svého současného zaměstnavatele pracujete od října 2015, pak určitě splňujete podmínku minimální doby účasti na NP.

Aby byl nárok na PPM, musí být v době zahájení PPM splněna podmínky minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní. Vzhledem k tomu, že vaše zaměstnání trvá delší dobu než jeden rok, pak je tato podmínka spolehlivě splněna. Do oněch 270 kalendářních dní se započítává i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti.

Pokud tedy budete v době zahájení PPM stále zaměstnána (byť třeba v pracovní neschopnosti), nebo pokud byste byla nezaměstnána (třeba z důvodu pracovní smlouvy na dobu určitou, jen do konce roku), ale současně v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání, pak na PPM 100% nárok máte.

Co se pak týká možnosti volby RP. Pokud máte nárok na PPM, pak máte zpravidla i možnost volby RP. To, jakou délku RP si budete moci zvolit, závisí na tom, jaké byly vaše příjmy v zaměstnání (resp. jaký budete mít vyměřovací základ. Měla byste mít určitě možnost volby rodičovské na 3 roky (do 7600 Kč měsíčně). Jestli byste měla případně nárok i na vyšší RP se odvíjí od vašeho vyměřovacího základu.

Zde ještě upozorním, že je momentálně projednávána úprava zákona, kterým by se od 1. 1. 2017 měly měnit podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku. Navrhované změny jsou spíše „pozitivní“ – rodičovský příspěvek by mělo být možné čerpat ve vyšší částce, tedy za kratší dobu, nebo již nebudou tak přísné podmínky na výši vyměřovacího základu.

Tato úprava zákona zatím ještě nebyla schválena, je ale možné že se to ještě do konce roku stihne, a pak by v roce 2017 mohla platit trochu odlišná pravidla než nyní. Nechci nijak spekulovat, co by to znamenalo pro vás, protože zatím není jasné, v jaké podobě bude úprava zákona schválena a jestli vůbec.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď