Mám nárok na příspěvek na bydlení, když platím hypotéku?

Dobrý den, bydlíme s rodinou v Praze, v bytě v osobním vlastnictví. Platíme hypotéku a další náklady, celkově nás bydlení přijde na asi 19 tisíc korun měsíčně. Já jsem momentálně bez práce a beru jen nízkou podporu (necelých 10 tisíc korun. Manželka má plat asi 15 tisíc korun měsíčně. Žádné dávky na děti ani na nic jiného nemáme. Chtěl bych se zeptat, jestli máme nárok na nějaké dávky na bydlení. A jestli se to vztahuje i na to co platíme za hypotéku? Jde mi o to, abychom nějak vyšli, než zase seženu novou práci. Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Barbora Č., 14.12.2013 12:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.12.2013 v 16:48 napsal/a:

Dobrý den, do nákladů na bydlení, které se zohledňují při posuzování nároku na příspěvek na bydlení, se započítává jen nájem (nebo podobné výdaje srovnatelné s nájmem). A dále pak platy za energie a služby (plata za elektřinu, vodu, plyn, svoz odpadu apod.).

To, co platíte za hypotéku, se mezi „náklady na bydlení“ nezapočítává. Důvod je poměrně jednoduchý. Pokud by tomu tak bylo, tak by pak stát velmi pravděpodobně musel platit alespoň část hypotéky všem lidem.

Takže ve vašem případě bude záležet, jaká část z uvedených 16000 korun připadá na hypotéku a jaká část jsou platby, které by se daly zahrnout do nákladů na bydlení.

Také musíte splnit další podmínky tj. především vy, nebo ten, kdo půjde o příspěvek žádat, musí mít v bytě trvalé bydliště. Při žádosti se dokládají náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí (tj. v lednu dokládáte náklady za říjen – listopad – prosinec předchozího roku, v únoru byste pak také dokládal náklady za stejné období.

Dále se dokládají příjmy (všech osob, které mají v bytě trvalé bydliště). To, jestli máte na dávku nárok, pak závisí na počtu osob, které mají v bytě trvalé bydliště.

Jestli máte nárok na příspěvek na bydlení, si můžete spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka příspěvek na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď