Mám nárok na příspěvek na bydlení po stěhování?

Dobrý den, v předchozím bytě, kde budu bydlet už jen do konce roku, jsem pobírala příspěvek na bydlení a měl jsem tam i trvalé bydliště. Od nového roku se budu stěhovat do nového bytu. Zároveň s tím si měním i trvalé bydliště. Zajímalo by mě jak to je s nárokem na příspěvek na bydlení po stěhování. Vím, že se vyplácí zpětně. Znamená to tedy, že za leden, únor a březen se bude vyplácet na základě toho, kolik jsem platila ve starém bytě a pak od března už podle toho kolik platím v novém bytě? Mám kvůli tomu chodit na sociálku a hlásit jim to předem?

Předem vám děkuji za radu, jak je to s tím nárokem

Dotaz poslal/a: Jana B., 12.12.2013 07:38
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.12.2013 09:12 napsal/a:

Nárok na příspěvek na bydlení byste podle toho, co uvádíte, měla mít i nadále (resp. neuvádíte konkrétní náklady na bydlení, kolik osob vy bytě bydlí, jaké jsou příjmy atd., ale vycházíme z toho, že obecné podmínky nároku splňujete i v novém bytě)

Pokud se přestěhujete a před tím jste v původním bytě pobírala přídavky na bydlení, a nárok na dávku splníte i v novém bytě, nemělo by se pro vás nic zásadního změnit. V prvním čtvrtletí by se dávka měla vyplácet ještě na základě doložených nákladů z původního bydliště, následně už pak na základě nákladů v novém bytě.

Jiná situace by byla, pokud byste v původním bytě, před stěhováním nárok na dávku neměla. V tom případě byste nemohla v prvním čtvrtletí doložit náklady na bydlení za poslední čtvrtletí nového roku. Nárok na dávku byste tak neměla, a mohla byste si o ni žádat až od dubna.

Nicméně pokud byste splnila podmínky hmotné nouze, mohla byste si první 3 měsíce žádat o sociální dávky ve hmotné nouzi – buďto jednorázová mimořádná pomoc na krytí nákladů na bydlení, nebo případně by (při individuálním posouzení vaší situace) mohl být poskytnut i doplatek na bydlení).

Změnu byste každopádně měla bezodkladně nahlásit na příslušný Úřad práce – existuje pro to formulář na hlášení změn, který můžete vyplnit a poslat poštou nebo elektronicky, nebo tam zajít na osobní návštěvu a na místě nahlásit všechny změny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď