Mám nárok na příspěvek na bydlení po stěhování?

Dobrý den, v předchozím bytě, kde budu bydlet už jen do konce roku, jsem pobírala příspěvek na bydlení a měl jsem tam i trvalé bydliště. Od nového roku se budu stěhovat do nového bytu. Zároveň s tím si měním i trvalé bydliště. Zajímalo by mě jak to je s nárokem na příspěvek na bydlení po stěhování. Vím, že se vyplácí zpětně. Znamená to tedy, že za leden, únor a březen se bude vyplácet na základě toho, kolik jsem platila ve starém bytě a pak od března už podle toho kolik platím v novém bytě? Mám kvůli tomu chodit na sociálku a hlásit jim to předem?

Předem vám děkuji za radu, jak je to s tím nárokem

Dotaz poslal/a: Jana B., 12.12.2013 07:38
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.12.2013 v 09:12 napsal/a:

Nárok na příspěvek na bydlení byste podle toho, co uvádíte, měla mít i nadále (resp. neuvádíte konkrétní náklady na bydlení, kolik osob vy bytě bydlí, jaké jsou příjmy atd., ale vycházíme z toho, že obecné podmínky nároku splňujete i v novém bytě)

Pokud se přestěhujete a před tím jste v původním bytě pobírala přídavky na bydlení, a nárok na dávku splníte i v novém bytě, nemělo by se pro vás nic zásadního změnit. V prvním čtvrtletí by se dávka měla vyplácet ještě na základě doložených nákladů z původního bydliště, následně už pak na základě nákladů v novém bytě.

Jiná situace by byla, pokud byste v původním bytě, před stěhováním nárok na dávku neměla. V tom případě byste nemohla v prvním čtvrtletí doložit náklady na bydlení za poslední čtvrtletí nového roku. Nárok na dávku byste tak neměla, a mohla byste si o ni žádat až od dubna.

Nicméně pokud byste splnila podmínky hmotné nouze, mohla byste si první 3 měsíce žádat o sociální dávky ve hmotné nouzi – buďto jednorázová mimořádná pomoc na krytí nákladů na bydlení, nebo případně by (při individuálním posouzení vaší situace) mohl být poskytnut i doplatek na bydlení).

Změnu byste každopádně měla bezodkladně nahlásit na příslušný Úřad práce – existuje pro to formulář na hlášení změn, který můžete vyplnit a poslat poštou nebo elektronicky, nebo tam zajít na osobní návštěvu a na místě nahlásit všechny změny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď