Těhotenství ve výpovědní lhůtě – nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli mi vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství a ž čeho se mi budu počítat, když dám na konci května výpověď z pracovního poměru (3 roky zaměstnaná), ten tedy skončí k datu 31. 7. 2017.

Pak bych nastoupila na úřad práce. Kdyby se zadařilo a já už v červnu otěhotněla, tak bych na mateřskou nastupovala ještě v ochranné době 180 dní po ukončení pracovního poměru.

Tedy podle mě splňuji obě podmínky pro nárok na mateřskou a měla bych ji mít z platu v zaměstnání, je to tak?

Dotaz poslal/a: Petra, 19.05.2017 07:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.05.2017 v 17:00 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokladem pro získání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je splnění zákonem požadovaných podmínek. Ty dvě nejdůležitější je především minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Pokud jste byla nyní 3 roky zaměstnaná, pak tuto podmínku určitě splňujete.

Druhou neméně důležitou podmínkou, abyste moha čerpat peněžitou pomoc v mateřství, je pak to, že v době jejího zahájení (tedy 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu – konkrétní datum zahájení si pak určujete sama po konzultaci s lékařem), jste buď zaměstnaná (resp. jste účastníkem nemocenského pojištění), nebo jste v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Pokud by tedy váš poslední pracovní poměr byl ukončen k 31. 7. 2017, pak ochranná lhůta pro nárok na PPM trvá až do 27. 1. 2018. To, zda byste měla nárok na PPM, se pak odvíjí od toho, kdy přesně byste otěhotněla.

Pokud byste měla PPM zahájit nejpozději 27. 1. 2018 (resp. asi spíše 26. 1. 2018, což je pátek), pak by vám plánovaný termín porodu měl vycházet nejpozději na 23. 3. 2018 (8 týdnů = 56 dní).

Lékaři zpravidla počítají předpokládaný termín porodu jako 280 dní od data zahájení poslední menstruace před početím. Tedy 16. 6. 2017. Pokud budu uvažovat, že k početí (resp. ovulaci) dochází zpravidla v polovině cyklu, při pravidelném cyklu 28 dní tedy cca 14 den, pak by k početí dítěte mělo dojít nejpozději do 30. 6. 2017.

Uvedená data ale berte jen jako orientační, přece jen příroda a lidské tělo se jen málokdy řídí přesnými termíny v kalendáři :).

Takže zpět k vašemu dotazu, v případě že otěhotníte v průběhu měsíce června, pak byste to velmi pravděpodobně měla ještě stihnout, aby vám vycházel nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když byste v době těhotenství již nikde jinde nepracovala a byla jen nezaměstnaná. 100% jistotu ale budete mít, až ve chvíli kdy budete opravdu těhotná a budete znát předpokládaný termín porodu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď