Těhotenství ve výpovědní lhůtě – nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli mi vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství a ž čeho se mi budu počítat, když dám na konci května výpověď z pracovního poměru (3 roky zaměstnaná), ten tedy skončí k datu 31. 7. 2017.

Pak bych nastoupila na úřad práce. Kdyby se zadařilo a já už v červnu otěhotněla, tak bych na mateřskou nastupovala ještě v ochranné době 180 dní po ukončení pracovního poměru.

Tedy podle mě splňuji obě podmínky pro nárok na mateřskou a měla bych ji mít z platu v zaměstnání, je to tak?

Dotaz poslal/a: Petra, 19.05.2017 07:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.05.2017 v 17:00 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokladem pro získání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je splnění zákonem požadovaných podmínek. Ty dvě nejdůležitější je především minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Pokud jste byla nyní 3 roky zaměstnaná, pak tuto podmínku určitě splňujete.

Druhou neméně důležitou podmínkou, abyste moha čerpat peněžitou pomoc v mateřství, je pak to, že v době jejího zahájení (tedy 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu – konkrétní datum zahájení si pak určujete sama po konzultaci s lékařem), jste buď zaměstnaná (resp. jste účastníkem nemocenského pojištění), nebo jste v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Pokud by tedy váš poslední pracovní poměr byl ukončen k 31. 7. 2017, pak ochranná lhůta pro nárok na PPM trvá až do 27. 1. 2018. To, zda byste měla nárok na PPM, se pak odvíjí od toho, kdy přesně byste otěhotněla.

Pokud byste měla PPM zahájit nejpozději 27. 1. 2018 (resp. asi spíše 26. 1. 2018, což je pátek), pak by vám plánovaný termín porodu měl vycházet nejpozději na 23. 3. 2018 (8 týdnů = 56 dní).

Lékaři zpravidla počítají předpokládaný termín porodu jako 280 dní od data zahájení poslední menstruace před početím. Tedy 16. 6. 2017. Pokud budu uvažovat, že k početí (resp. ovulaci) dochází zpravidla v polovině cyklu, při pravidelném cyklu 28 dní tedy cca 14 den, pak by k početí dítěte mělo dojít nejpozději do 30. 6. 2017.

Uvedená data ale berte jen jako orientační, přece jen příroda a lidské tělo se jen málokdy řídí přesnými termíny v kalendáři :).

Takže zpět k vašemu dotazu, v případě že otěhotníte v průběhu měsíce června, pak byste to velmi pravděpodobně měla ještě stihnout, aby vám vycházel nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když byste v době těhotenství již nikde jinde nepracovala a byla jen nezaměstnaná. 100% jistotu ale budete mít, až ve chvíli kdy budete opravdu těhotná a budete znát předpokládaný termín porodu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď