Těhotenství ve výpovědní lhůtě – nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli mi vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství a ž čeho se mi budu počítat, když dám na konci května výpověď z pracovního poměru (3 roky zaměstnaná), ten tedy skončí k datu 31. 7. 2017.

Pak bych nastoupila na úřad práce. Kdyby se zadařilo a já už v červnu otěhotněla, tak bych na mateřskou nastupovala ještě v ochranné době 180 dní po ukončení pracovního poměru.

Tedy podle mě splňuji obě podmínky pro nárok na mateřskou a měla bych ji mít z platu v zaměstnání, je to tak?

Dotaz poslal/a: Petra, 19.05.2017 07:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.05.2017 v 17:00 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokladem pro získání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je splnění zákonem požadovaných podmínek. Ty dvě nejdůležitější je především minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Pokud jste byla nyní 3 roky zaměstnaná, pak tuto podmínku určitě splňujete.

Druhou neméně důležitou podmínkou, abyste moha čerpat peněžitou pomoc v mateřství, je pak to, že v době jejího zahájení (tedy 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu – konkrétní datum zahájení si pak určujete sama po konzultaci s lékařem), jste buď zaměstnaná (resp. jste účastníkem nemocenského pojištění), nebo jste v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Pokud by tedy váš poslední pracovní poměr byl ukončen k 31. 7. 2017, pak ochranná lhůta pro nárok na PPM trvá až do 27. 1. 2018. To, zda byste měla nárok na PPM, se pak odvíjí od toho, kdy přesně byste otěhotněla.

Pokud byste měla PPM zahájit nejpozději 27. 1. 2018 (resp. asi spíše 26. 1. 2018, což je pátek), pak by vám plánovaný termín porodu měl vycházet nejpozději na 23. 3. 2018 (8 týdnů = 56 dní).

Lékaři zpravidla počítají předpokládaný termín porodu jako 280 dní od data zahájení poslední menstruace před početím. Tedy 16. 6. 2017. Pokud budu uvažovat, že k početí (resp. ovulaci) dochází zpravidla v polovině cyklu, při pravidelném cyklu 28 dní tedy cca 14 den, pak by k početí dítěte mělo dojít nejpozději do 30. 6. 2017.

Uvedená data ale berte jen jako orientační, přece jen příroda a lidské tělo se jen málokdy řídí přesnými termíny v kalendáři :).

Takže zpět k vašemu dotazu, v případě že otěhotníte v průběhu měsíce června, pak byste to velmi pravděpodobně měla ještě stihnout, aby vám vycházel nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když byste v době těhotenství již nikde jinde nepracovala a byla jen nezaměstnaná. 100% jistotu ale budete mít, až ve chvíli kdy budete opravdu těhotná a budete znát předpokládaný termín porodu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď