Mateřská po skončení studia na VŠ

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně mateřské.

Brzy budu končit vysokou školu a plánujeme dítě.

Vím, že pro nárok na mateřskou je potřeba být plátcem pojištění a pracovat před odchodem na mateřskou, ale slyšela jsem, že jestliže úspěšně ukončím studium, tak tím pádem tu první podmínku plním, co je na tom pravdy?

Jestliže bych tedy po ukončení studia otěhotněla a našla bych si ihned po ukončení školy práci, musím plnit určitý počet odpracovaných dní nebo ne?

Dotaz poslal/a: Petulka, 01.06.2017 12:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.06.2017 17:57 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste případně měla nárok na „mateřskou“ (přesněji tedy peněžitou pomoc v mateřství), pak musí být splněny dvě hlavní podmínky. Tou první je, že v době zahájení PPM jste účastníkem nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění vám vzniká většinou v zaměstnání, kde za vás zaměstnavatel odvádí v rámci povinných odvodů i nemocenské pojištění. Nebo případně si nemocenské pojištění můžete platit sama jako OSVČ. Za studenty, nezaměstnané, ženy v domácnosti apod. nemocenské pojištění neodvádí nikdo.

Druhou podmínkou je pak to, že v době 2 roky před zahájením PPM splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Do těchto 270 kalendářních dní vám pak může být započítána i doba studia. Předpokladem pro to je, že je studium úspěšně dokončeno. Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

…..

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Samotné úspěšné dokončení studia ale nestačí, je potřeba, abyste v době zahájení PPM (což je 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) byla zaměstnána (účastník nemocenského pojištění) nebo případně v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti (např. zaměstnání).

Pokud byste byla zaměstnána v zaměstnání, u kterého zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění (např. u práce na DPP nebo DPČ je pojištění odváděno jen při dosažení určitého příjmu), pak vám účast na nemocenském pojištění trvá od prvního dne (od zahájení pracovního poměru). Podmínka nějaké minimální „odpracované“ doby, ve vztahu k nároku na PPM, v tomto zákoně není, je stanovena pouze podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď