Mateřská a rodičovská dovolená – jak vyčerpat zbytek RP?

Dobrý den,

v současné době jsem na rodičovské dovolené s ročním synem. Za 7 měsíců se nám narodí miminko.

Rodičovsky příspěvek nevyčerpám ani, když ho navýším na maximum.

Prosím o info zda je možné, aby můj muž nastoupil na rodičovskou dovolenou a já podle terminu porodu na mateřskou?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martina M., 16.12.2016 05:59
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.12.2016 v 14:55 napsal/a:

Dobrý den,

Je mi to líto, ale v zákony v zásadě neumožňují souběžné čerpání rodičovského příspěvek a peněžité pomoci v mateřství, a osobně ani neznám žádný způsob, jak toto „obejít“.

Je sice možné, abyste vy byla na mateřské dovolené a dostávala PPM (peněžitou pomoc v mateřství) a současně váš muž byl na rodičovské dovolené (tedy čerpal volno v zaměstnání). Na rodičovský příspěvek už ale mít nárok nebude.

Jakmile začnete dostávat peněžitou pomoc v mateřství, tak může být rodičovský příspěvek na první dítě vyplácen pouze v případě, že vaše „mateřská“ (tedy PPM) je nižší než je výše onoho rodičovského příspěvku (na první dítě). Pak je RP vyplácen ve výši rozdílu mezi PPM a RP.

Tedy pokud byste nyní čerpala rodičovský příspěvek ve výši 11500 Kč a pak začala dostávat PPM ve výši např. 9000 Kč, pak by mohl být vyplácen až do porodu RP ve výši 2500 Kč, po porodu už ale ani to ne. Resp. pak by bylo možné také dostávat obdobný rozdíl, ale už by se čerpalo z rodičovského příspěvku na druhé dítě.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

§ 30a (1) Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a to i v případě, že nebyla vyplacena celková částka rodičovského příspěvku. Zanikl-li nárok na rodičovský příspěvek proto, že se nejmladším dítětem v rodině stalo jiné dítě, náleží rodičovský příspěvek v kalendářním měsíci, v němž vznikl nárok, ve výši, která náleží z důvodu péče o dítě, které se stalo nejmladším dítětem v rodině.

§ 30b Podmínka osobní celodenní péče o dítě

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 53.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď