Mateřská a rodičovská po návratu do ČR

Dobrý den,

s přítelem žijeme v Německu dva a půl roku. Já jsem na rodičovské dovolené do října tohoto roku, ale do teď jsem byla zaměstnaná a dva dny v týdnu pracovala.

V listopadu se má narodit další dítě. Přítel je momentálně nezaměstnaný. Teď se chceme na stálo vracet do České Republiky a já dala v práci výpověď.

Rodičovský příspěvek, který pobírám v Německu, si chci převést do ČR.

Zajímá mě tedy, jak to budu mít s mateřskou (na kterou tedy myslím mít nárok nebudu) a rodičovskou u dalšího dítěte.

Mnohokrát děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Iva K., 16.05.2017 08:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.05.2017 v 16:03 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (resp. PPM, peněžitou pomoc v mateřství), při narození druhého dítěte po návratu ze zahraničí do ČR, musela byste splňovat příslušné podmínky. Mezi ně patří mimo jiné i to, že v posledních dvou letech (před podáním žádosti o PPM), jste byla v ČR zaměstnána (resp.) účastníkem nemocenského pojištění) v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Dále pak, pro nárok na PPM, musíte být v době podání žádosti stále zaměstnána (být účastníkem na nemocenském pojištění), nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Na základě vámi uvedených informací mám za to, že na PPM, při narození druhého dítěte nárok mít nebudete.

Měla byste pak ale mít nárok na rodičovský příspěvek, na který vám případně vzniká nárok od narození druhého dítěte. Podle aktuálně platných pravidel, vzhledem k tomu, že v ČR jste nepracovala, a zřejmě nyní ani nebudete, byste pak měla nárok na základní variantu rodičovského příspěvku – tedy na 4 roky, kdy prvních 9 měsíců 7600 Kč, a následně pak 3800 Kč měsíčně do 4 roků věku druhého dítěte.

Pokud by ale váš přítel po návratu do ČR pracoval, a měl tak příjem, ze kterého by bylo možné určit příslušný vyměřovací základ, pak by bylo možné na základě jím doloženého příjmu případně zvolit i jinou variantu rodičovského příspěvku – například na 3 roky nebo třeba na 2 roky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď