Mateřská a rodičovská po návratu do ČR

Dobrý den,

s přítelem žijeme v Německu dva a půl roku. Já jsem na rodičovské dovolené do října tohoto roku, ale do teď jsem byla zaměstnaná a dva dny v týdnu pracovala.

V listopadu se má narodit další dítě. Přítel je momentálně nezaměstnaný. Teď se chceme na stálo vracet do České Republiky a já dala v práci výpověď.

Rodičovský příspěvek, který pobírám v Německu, si chci převést do ČR.

Zajímá mě tedy, jak to budu mít s mateřskou (na kterou tedy myslím mít nárok nebudu) a rodičovskou u dalšího dítěte.

Mnohokrát děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Iva K., 16.05.2017 08:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.05.2017 v 16:03 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (resp. PPM, peněžitou pomoc v mateřství), při narození druhého dítěte po návratu ze zahraničí do ČR, musela byste splňovat příslušné podmínky. Mezi ně patří mimo jiné i to, že v posledních dvou letech (před podáním žádosti o PPM), jste byla v ČR zaměstnána (resp.) účastníkem nemocenského pojištění) v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Dále pak, pro nárok na PPM, musíte být v době podání žádosti stále zaměstnána (být účastníkem na nemocenském pojištění), nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Na základě vámi uvedených informací mám za to, že na PPM, při narození druhého dítěte nárok mít nebudete.

Měla byste pak ale mít nárok na rodičovský příspěvek, na který vám případně vzniká nárok od narození druhého dítěte. Podle aktuálně platných pravidel, vzhledem k tomu, že v ČR jste nepracovala, a zřejmě nyní ani nebudete, byste pak měla nárok na základní variantu rodičovského příspěvku – tedy na 4 roky, kdy prvních 9 měsíců 7600 Kč, a následně pak 3800 Kč měsíčně do 4 roků věku druhého dítěte.

Pokud by ale váš přítel po návratu do ČR pracoval, a měl tak příjem, ze kterého by bylo možné určit příslušný vyměřovací základ, pak by bylo možné na základě jím doloženého příjmu případně zvolit i jinou variantu rodičovského příspěvku – například na 3 roky nebo třeba na 2 roky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď