Mateřská a rodičovská po návratu do ČR

Dobrý den,

s přítelem žijeme v Německu dva a půl roku. Já jsem na rodičovské dovolené do října tohoto roku, ale do teď jsem byla zaměstnaná a dva dny v týdnu pracovala.

V listopadu se má narodit další dítě. Přítel je momentálně nezaměstnaný. Teď se chceme na stálo vracet do České Republiky a já dala v práci výpověď.

Rodičovský příspěvek, který pobírám v Německu, si chci převést do ČR.

Zajímá mě tedy, jak to budu mít s mateřskou (na kterou tedy myslím mít nárok nebudu) a rodičovskou u dalšího dítěte.

Mnohokrát děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Iva K., 16.05.2017 08:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.05.2017 v 16:03 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (resp. PPM, peněžitou pomoc v mateřství), při narození druhého dítěte po návratu ze zahraničí do ČR, musela byste splňovat příslušné podmínky. Mezi ně patří mimo jiné i to, že v posledních dvou letech (před podáním žádosti o PPM), jste byla v ČR zaměstnána (resp.) účastníkem nemocenského pojištění) v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Dále pak, pro nárok na PPM, musíte být v době podání žádosti stále zaměstnána (být účastníkem na nemocenském pojištění), nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Na základě vámi uvedených informací mám za to, že na PPM, při narození druhého dítěte nárok mít nebudete.

Měla byste pak ale mít nárok na rodičovský příspěvek, na který vám případně vzniká nárok od narození druhého dítěte. Podle aktuálně platných pravidel, vzhledem k tomu, že v ČR jste nepracovala, a zřejmě nyní ani nebudete, byste pak měla nárok na základní variantu rodičovského příspěvku – tedy na 4 roky, kdy prvních 9 měsíců 7600 Kč, a následně pak 3800 Kč měsíčně do 4 roků věku druhého dítěte.

Pokud by ale váš přítel po návratu do ČR pracoval, a měl tak příjem, ze kterého by bylo možné určit příslušný vyměřovací základ, pak by bylo možné na základě jím doloženého příjmu případně zvolit i jinou variantu rodičovského příspěvku – například na 3 roky nebo třeba na 2 roky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď