Mateřská dovolená – ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou, jestliže jsem byla od 1. 2. 2017 zaměstnána a měla zkušební dobu na 3měsíce, ale musela jsem jít kvůli rizikovému těhotenství na neschopenku a zaměstnavatel mě po 14 dnech vyhodil.

Na nemocenské jsem zůstala a od 27.7.-10.8. Mám nastoupit na mateřskou, ale nevím, jestli na ni mám nárok. Na internetu jsem si našla, že na ni mám nárok, pokud jsem za poslední 2roky odpracovala 270dní a to odpracováno mám.

Tak se chci zeptat, jestli mam nárok na mateřskou dovolenou a popřípadě jak se to řeší, kdybych na ni nárok, měla, jestli to mam poslat zaměstnavateli?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Anna P., 13.07.2017 17:40

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.07.2017 16:51 napsal/a:
 

Dobrý den,

Píšete, že vaše poslední zaměstnání bylo ukončeno ve zkušební době. Předpokládám tedy, že aktuálně jste v stále v pracovní neschopnosti, ale současně nezaměstnaná. V dotazu také píšete o nároku na mateřskou dovolenou, mám ale za to, že se spíše ptáte na peněžitou pomoc v mateřství.

Pokud jste nyní nezaměstnaná, tak se u vás o mateřské dovolené nedá hovořit. Na mateřskou dovolenou máte nárok, pouze pokud jste zaměstnaná. Pak v příslušné době před porodem (a poté i po porodu), čerpáte v zaměstnání mateřskou dovolenou. Pokud jste nezaměstnaná, pak vám jaksi ani nemá kdo poskytnout dovolenou.

Něco jiného je peněžitá pomoc v mateřství. Na tuto dávku, která je při narození jednoho dítěte vyplácena pod dobu 28 týdnů (při dvou a více dětech 37 týdnů), máte nárok při splnění příslušných podmínek.

Jednu podmínku sama zmiňujete. A to dobu 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech. Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM (tedy 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) jste zaměstnána. Nebo že jste alespoň v ochranné době, která může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Pokud vaše poslední zaměstnání skončilo ve zkušební době, pak je délka ochranné doby plynoucí z tohoto posledního zaměstnání stejná, jako délka zaměstnání. Pokud jste zde pracovala třeba 2 měsíce, pak by i ochranná doba měla stejnou délku.

Je pak tedy otázka, kdy přesně došlo k ukončení zaměstnání a na jak dlouho vám tedy vychází ochranná lhůta. Pokud byste v době zahájení PPM již nebyla v ochranné době, pak vám nárok na PPM nevzniká.

Je zde ale i možnost, že vaše těhotenství bylo zahájeno ještě v nějakém předchozím zaměstnání – pak by vám plynula ochranná doba i z tohoto předchozího zaměstnání.

V dotazu píšete o zahájení PPM v období 27.7.-10.8. Z toho usuzuji, že těhotenství bylo zahájeno někdy v prosinci 2016? Pokud jste v té době pracovala v jiném zaměstnání, pak by vám při ukončení tohoto předchozího zaměstnání plynula ochranná doba (pokud bylo toto předchozí zaměstnání dostatečně dlouhé), i z tohoto zaměstnání.

Jen teoretický příklad – řekněme, že těhotenství bylo zahájeno ještě v prosinci 2016. Předchozí zaměstnání by bylo ukončeno ke konci prosince a další zaměstnání zahájeno od února 2017, které po dvou měsících skončilo.

Z předchozího zaměstnání by vám plynula ochranná doba 180 dní. Z té byste vyčerpala 31 dní (leden 2017). Po skončení dalšího zaměstnání by vám pak plynula ochranná doba i z tohoto druhého zaměstnání, ta by se připočítala ke zbývajícím 149 dnů, a vy byste tak měla ochranou dobu 180 dní, i když poslední zaměstnání trvalo kratší dobu.

To jestli tedy máte nebo nemáte nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) tedy závisí na tom, z čeho vám plyne ochranná doba a jak je dlouhá. Můžete se případně obrátit na ČSSZ – buď na místní OSSZ (okresní správu sociálního zabezpečení) nebo případně na call centrum +420 571 811 081.

Pokud byste měla nárok na PPM, pak žádost uplatňujete u svého posledního zaměstnavatele.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,