Z čeho se počítá mateřská?

Dobry den,

jsem 5 měsíců nezaměstnaná a nyní jsem zjistila, že jsem těhotná.

Chtěla jsem Vás moc poprosit o radu, neboť se nikde nemohu dopátrat, zda když bych se nechala ještě teď (během zbývajících měsíců do porodu) někde zaměstnat, vypočítával by se mi pak průměr mateřské z obou dvou posledních zaměstnáni?

Předem Vám velice dekuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra H., 01.02.2016 05:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.02.2016 v 12:23 napsal/a:

Dobrý den,

Aby vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově také „mateřská“) je nutné splnit základní podmínky a to především:

  • Žadatel je účastníkem nemocenského pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech před podáním žádosti
  • Žadatel je stále účastníkem na nemocenském pojištění nebo je v tzv. ochranné době, tj. 180 dní od poslední pojištěné činnosti
  • Účastníkem nemocenského pojištění se stává typicky zaměstnanec (za něj odvádí NP zaměstnavatel), nebo OSVČ, který si hradí NP dobrovolně

Při stanovení výše PPM se pak postupuje tak jak je určeno zákonem, zde konkrétně Zákon o nemocenském pojištění - č. 187/2006 Sb., paragraf 18, písmeno 3 a 4

§ 18

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

Tj. pokud byste nyní nastoupila do nového zaměstnání a na základě tohoto zaměstnání pak podávala žádost o PPM, pak by se pro výpočet její výše měl uvažovat příjem právě z tohoto posledního zaměstnání. Tj. ne součet z nového a předchozího zaměstnání, ale pouze to poslední. Každopádně je ale nutné, abyste v posledních 2 rocích splnila podmínku doby zaměstnání v rozsahu 270 dní.

Doba kdy jste byla nezaměstnaná a pobírala třeba podporu v nezaměstnanosti (která je zpravidla poměrně nízká), by se do výpočtu neměla nijak projevit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Rodičovská dovolená na druhé dítě

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik dní musím odpracovat po návratu z mateřské dovolené do práce, abych měla nárok na rodičovský příspěvek od státu na druhé dítě? Je nějaké omezení či limit odpracovaných dní i ve výplatě mateřské od zaměstnavatele? Po tříleté rodičovské dovolené jsem se vrátila do předchozího zaměstnání, do práce chodím od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM při práci na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem zeptat zda-li budu mít nárok na PPM. Dne 3. června 2015 jsem nastoupila do zaměstnání po 3lete mateřské dovolené. Pracovní poměr jsem měla na dobu neurčitou, v srpnu 2015 jsem ukončila pracovní poměr na dohodu, a nastoupila jsem od září 2015 do nového zaměstnání, které bylo lépe placené tam mam smlouvu […]

Zobrazit odpověď

Kolik si platit sociální a nemocenské pojištění

-

Hezký den, rádi bychom s přítelem založili rodinu. Za rok 2015 mám již podané DP, ale přehled o sociálním pojištění ještě ne. Kolik si mám začít platit nemocenské pojištění a kolik sociální (četla jsem, že nejde platit minimální sociální a očekávat vysokou mateřskou), abych měla rodičovskou a mateřskou v nejvyšší možné výši? Musí se vše […]

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – studentka

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s informací, že pokud úspěšně ukončím bakalářské studium a do 180 dní nastoupím na mateřskou dovolenou – budu mít mateřskou vypočítanou z průměrného platu ČR? Jak bych měla postupovat? Po státnicích v 5 měsíci bych měla nastoupit na ÚP, aby se na mě tato mateřská vztahovala?

Zobrazit odpověď