Budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Dobrý den,

koncem srpna 2016 jsem ukončila pracovní poměr po 12 letech.

Z toho jsem byla 3 roky doma s dítětem, pobírala mateřskou a následně rodičovský příspěvek.

Po ukončení pracovního poměru jsem nastoupila na úřad práce, kde jsem do dnes. Od září mám přislíbenou práci, ale zjistila jsem, že jsem těhotná.

Bude mi stačit, když budu pracovat cca 3 měsíce a budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Jestli ano, jak bude počítaná, když mám přislíbeno 15000,- hrubého. 270 dní nemocenského pojištění bych měla splňovat.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra D., 22.05.2017 16:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.05.2017 v 14:37 napsal/a:

Dobrý den,

Dříve než se pokusím odpovědět na váš dotaz, tak si dovolím trochu upřesnit termíny. Mateřská dovolená, je dovolená, kterou vám poskytuje zaměstnavatel v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě. Její délka je 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (pokud se současně narodí 2 a více dětí).

Na mateřskou dovolenou máte nárok „automaticky“. Zde se neřeší délka zaměstnání, počet dní nemocenského pojištění apod. Jediný „zádrhel“ může být v tom, že pokud byste v zaměstnání pracovala jen krátce a byla ještě ve zkušební době, tak se na vás jako těhotnou zatím nevztahuje ochrana, v podobě zákazu výpovědi pro těhotné ženy. Pokud máte pracovní poměr na dobu neurčitou, a jste těhotná, pak vás zaměstnavatel nesmí propustit (nesmí vám dát výpověď), s výjimkou několika málo poměrně specifických případů.

Ve zkušební době se ale nejedná o výpověď, ve zkušební době může být pracovní poměr ukončen téměř kdykoliv bez udání důvodu. A to jak ze strany zaměstnavatele, tak i ze strany zaměstnance. Takže může nastat i situace, kdy byste pracovala třeba necelé 3 měsíce, a zaměstnavatel s vámi ještě ve zkušební době ukončil pracovní poměr, pak by se nedalo hovořit o mateřské dovolené.

Mám ale za to, že váš dotaz se týká spíše nároku na peněžitou pomoc v mateřství PPM. Což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. I když je PPM vyplácena zpravidla v době, kdy žena současně čerpá mateřskou dovolenou, tyto dvě věci spolu souvisí jen volně. Je možné čerpat mateřskou dovolenou a přitom nemít nárok na PPM nebo i obráceně. Je možné, aby žena byla nezaměstnaná, tedy není na mateřské dovolené a přitom dostává PPM.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství zahrnuje dvě hlavní podmínky. První je ta, že v posledních 2 letech před začátkem PPM (ta začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem), splňuje podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní. Druhá podmínka je pak ta, že v době zahájení PPM jste zaměstnána (přesněji účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě plynoucí z poslední pojištěné činnosti, která je až 180 dní.

Pokud váš předchozí pracovní poměr zanikl v srpnu 2016 a ještě nyní před porodem, budete pracovat nějako dobu, pak podmínku 270 dní účasti na nemocenském pojištění splňovat budete.

Současně, pokud zmíněné nové zaměstnání bude v době zahájení PPM stále trvat, pak jsou splněny všechny podmínky nároku. I kdyby s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ještě ve zkušební době, pak s největší pravděpodobností nárok na PPM mít budete. Zde jen pozor na to, že ochranná doba pro nárok na PPM je „až“ 180 dní. Pokud byste nastoupila do nového zaměstnání a to bylo ukončeno již po jednom měsíci (po 30 dnech), pak je ochranná lhůta plynoucí z tohoto zaměstnání také jen 30 dní.

Co se týká výše PPM, tak ta se počítá z příjmů z posledního zaměstnání (z poslední činnosti která zakládá účast na nemocenském pojištění). Tedy z vámi zmíněné mzdy 15000 Kč. To, že jste před tím byla nezaměstnaná, a pobírala třeba podporu v nezaměstnanosti, na výši PPM nemá vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď