Mateřská dovolená a rodičovsky příspěvek při práci na částečný úvazek

Dobrý den,

chtěla bych se informovat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou, když mám pracovní smlouvu na 20 hodin týdně s výdělkem 7500 Kč hrubého?

A zda budu mít nárok na rodičovský příspěvek na 3 roky v plné výši 7600 Kč na 3 roky?

A zda je možnost, když budu pobírat nižší mateřskou, přejit rovnou až na rodičovský příspěvek?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva Š., 28.11.2016 15:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.11.2016 v 18:07 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká vašeho dotazu ohledně mateřské dovolené – domnívám se, že se ptáte spíše na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Zde platí, že pokud splňujete, podmínky pro nárok – tedy pracujete v zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění, a pracuje zde alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, pak byste nárok na PPM mít měla.

Za předpokladu, že tedy máte běžnou pracovní smlouvu, jen na zkrácený úvazek (nejedná se tedy o práci na DPP nebo DPČ), při hrubé mzdě 7500 Kč by výše PPM byla 173 Kč denně, tedy 5190 Kč měsíčně (za 30 kalendářních dní).

Dále pak, vzhledem k tomu, že u vás je možné stanovit vyměřovací základ, pak máte i možnost volby délky RP. Protože je ale vyměřovací základ poměrně nízký, tak podle aktuálně platných pravidel si můžete zvolit rodičovský příspěvek s maximální měsíční částkou 7600 Kč (tj. cca na 3 roky), viz paragraf 3, odstavec 3, zákon o státní sociální podpoře:

(4) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7600 Kč měsíčně, jestliže                 

a) lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce nepřevyšující 7600 Kč,

Běžné pořadí čerpání PPM a rodičovského příspěvku je takové, že žena v době 6 – 8 týdnů před porodem zahajuje mateřskou dovolenou a začíná dostávat PPM. Ta je na 28 týdnů (jedno dítě), tj. až do cca 19 – 21 týdne po porodu. Poté žena dostává rodičovský příspěvek. Obecně platí, že není možné dostávat současně „mateřskou“ a rodičovský příspěvek. S jednou výjimkou.

Pokud je PPM nižší, než by byl rodičovský příspěvek, je možné od data narození dítěte dostávat část rodičovského příspěvku.

Tedy konkrétně, v době před narozením dítěte máte nárok jen na PPM (oněch 5190 Kč). Jakmile se dítě narodí, můžete si požádat o rodičovský příspěvek, Pak byste po dobu 19 – 21 týdnů dostávala PPM ve výši oněch 5190 Kč a zároveň rodičovský příspěvek 2410 Kč. Celkem tedy 7600 Kč. Po skončení PPM, by pak pokračovalo vyplácení RP ve výši 7600 Kč.

Toto je dle aktuálních pravidel. Momentálně se ale v poslanecké sněmovně projednává změna zákona, kterým by se snad již od 1. 1. 2017 měla změnit pravidla pro vyplácení RP – měla by být „příznivější“ i pro ty, kdo mají nižší příjmy. Změna zatím nebyla schválena, proto nebudu spekulovat, jak by se to pro vás mohl změnit, Každopádně ale mnou uvedené informace již nemusí příští rok platit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď