Mateřská dovolená hned po skončení školy

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně mateřské dovolené po skončení studia na škole. Za dva měsíce bych měla ukončit studium na vysoké škole. Jsem nyní těhotná a za 5 měsíců bych měla mít termín porodu. Zajímalo by mě, jak to se mnou bude? Mám se po škole jít evidovat na úřad práce? Nebo to nemá cenu. A jak to u mě bude s mateřskou? Někde jsem četla, že jako studentka bych měla mít nárok na mateřskou, pokud úspěšně dokončím školu, jinde píší, že mateřskou nedostanu a že budu mít automaticky čtyřletou rodičovskou dovolenou. Jsem z toho trochu zmatená a chtěla bych vědět, jak to teda bude. Můžete, mni prosím nějak srozumitelně popsat, co mě teda vlastně čeká a kolik dostanu, když budu doma s malým? Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana T., 12.2.2014 14:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.2.2014 v 9:57 napsal/a:

Dobrý den Jano, pokusím se vám odpovědět na vaše dotazy. Vezme to postupně:

Mateřská dovolená a s tím související peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka, která se vyplácí na základě nemocenského pojištění. Získat ji tedy může jen ten kdo je zaměstnaný a platí (resp. jeho zaměstnavatel) nemocenské pojištění. To je jedna z hlavích podmínek. Tou druhou podmínkou je, že poslední 2 roky před nástupem na mateřskou musí být nemocenské pojištění placeno nejméně 270 dní.

Pokud úspěšně dokončíte studium, pak sice splníte podmínku doby 270 dní (doba studia se v případě úspěšného zakončení započítá jako doba účasti na nemocenském pojištění), ale každopádně nebudete splňovat podmínku toho, že byste byla v době nástupu na mateřskou účastníkem nemocenského pojištění.

I když se půjdete zaregistrovat na Úřadu práce, tak to v nároku na mateřskou nepomůže. Úřad práce za vás nemocenské pojištění neplatí. Jedině byste si musela najít zaměstnání, pak by vám nárok vzniknout mohl. Na Úřadu práce byste se ale určitě měla zaregistrovat – minimálně už kvůli tomu abyste si nemusela sama platit nemocenské pojištění.

Jako studentka, resp., po dokončení studia tedy s největší pravděpodobností nebudete mít nárok na mateřskou. Na rodičovský příspěvek ale nárok mít budete určitě.

To jestli dostanete základní rodičovský příspěvek (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč a následně 3800 Kč do 4 roků věku dítěte) nebo jestli si budete moci zvolit jinou variantu, záleží i na příjmech manželka (resp., otce dítěte). Pokud je otec dítěte zaměstnaný a je účastníkem nemocenského pojištění, mohl by si délku rodičovského zvolit on.

Snad jsem vám zodpověděla všechny vaše dotazy. Pokud máte nějaké další, nebo potřebujete upřesnění, zkuste prosím doplnit, co by vás ještě zajímalo ohledně rodičovské nebo mateřské.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď