Mateřská dovolená při 3/4 úvazku

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně mateřské dovolené.

Mám dceru 3 roky a rodičovský příspěvek na ni mám na 4 roky (neměla jsem nárok na mateřskou z minulé práce), v lednu jsem nastoupila do práce na klasický úvazek 40hodin týdně, ale jelikož nestíhám mít odpracované hodiny, brává mi zaměstnavatel chybějící hodiny z dovolené, tudíž jsme přemýšleli jak to vyřešit.

Zaměstnavatel mi nabídl úvazek 3/4 s tím, že mi to vyjde krásně, ale já se bojím, že kdybych otěhotněla, neměla bych díky tomu nárok na mateřskou dovolenou.

Je nějaká výjimka, kdy to jde nějak pojistit?

Děkuji s pozdravem

Dotaz poslal/a: Petra Č., 29.05.2017 08:03

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.05.2017 14:24 napsal/a:
 

Dobrý den,

Dříve než zodpovím váš dotaz, tak trochu upřesním pojmy, abychom si vzájemně rozuměli a nedošlo k nějakému nepochopení.

Mateřská dovolená, v tom smyslu jak ji popisují zákony (konkrétně se jedná o zákoník práce), je opravdu dovolená. Zaměstnavatel vám má povinnost poskytnout příslušnou dovolenou v souvislosti porodem a péčí o narození dítě. U nároku na mateřskou dovolenou nejsou žádné speciální podmínky. Pokud jste zaměstnaná a těhotná, pak vám zaměstnavatel musí umožnit čerpat mateřskou dovolenou. A to nejdříve od 8 týdne před porodem, po dobu 28 týdnů (narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (dvě a více dětí).

Druhou věcí je peněžitá pomoc v mateřství, což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství (PPM) jsou dvě rozdílné věci, které spolu mohou, ale také nemusí souviset.

U nároku na PPM nerozhoduje to, jestli máte plný úvazek, tří čtvrtinový, poloviční a podobně. Nárok máte, i kdybyste měla úvazek třeba jen 1/10. Podstatné je zde, zda jsou splněny podmínky nároku na PPM.

Ty zahrnují to, že v době zahájení PPM (což je shodné se zahájením mateřské dovolené, tedy 6 – 8 týdnů před porodem), jste byla v posledních 2 letech, alespoň 270 kalendářních dní, účastníkem nemocenského pojištění. Do doby účasti na nemocenském pojištění se pak v zásadě započítávají všechny kalendářní dny od zahájení pracovního poměru do jeho skončení.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištění činnosti).

Takže to, že budete mít úvazek 3/4, u nároku na PPM ničemu nevadí.

Jediný rozdíl oproti současnosti bude zřejmě v tom, že PPM z tohoto kratšího úvazku bude nižší, Pokud budete mít úvazek 3/4, tak odpracujete méně hodin, a vaše mzda pak bude zřejmě nižší, než nyní, kdy dostáváte mzdu, do které je zahrnuta i náhrada za dovolenou.

Pro výpočet výše PPM jsou určující příjmy v období posledních 12 měsíců před zahájení PPM. Výpočet se odvíjí od hrubé mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,