Mateřská dovolená – studentka

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak je to s informací, že pokud úspěšně ukončím bakalářské studium a do 180 dní nastoupím na mateřskou dovolenou – budu mít mateřskou vypočítanou z průměrného platu ČR?

Jak bych měla postupovat? Po státnicích v 5 měsíci bych měla nastoupit na ÚP, aby se na mě tato mateřská vztahovala?

Dotaz poslal/a: Bibiána Š., 14.03.2016 10:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2016 08:27 napsal/a:

Dobrý den,

Je mi líto, ale asi Vás moc nepotěším. Obávám se, že máte „pomíchané“ různé informace, které spolu moc nesouvisí.

Nejprve – oněch 180 dní je ochranná doba právě pro těhotné ženy. Tato ochranná doba se ale nevztahuje na studium. Ochranná doba plyne jen z „pojištěné činnosti“ (tedy zaměstnání nebo podnikání (pokud si OSVČ hradí NP).

Tedy po skončení studia, pokud budete až do porodu evidovaná na Úřadu práce, nárok na mateřskou (přesněji tedy peněžitou pomoc v mateřství), mít nebudete. Měla byste „nárok“ až na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

Jiná věc je ta, pokud byste po úspěšném dokončení studia nastoupila do zaměstnání. Pro nárok na PPM je „běžně“ vyžadováno, abyste v posledních 2 letech, byla alespoň 270 kalendářních dní účastníkem nemocenského pojištění (zaměstnání nebo podnikání).

Pro studentky ale platí „menší“ výjimka – viz zákon o nemocenském pojištění, paragraf 32:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

b) doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popřípadě dále trvala pojištěná činnost;

doby uvedené v písmenech a) a b) se započítávají v rozsahu, v jakém se nekryjí s pojištěnou činností.

Konkrétně to znamená, že pokud byste po dokončení studia nastoupila do zaměstnání, a pracovala zde například 3 měsíce, a pak nastoupila na mateřskou dovolenou, pak byste splnila jak podmínku, že jste účastníkem nemocenského pojištění, tak i podmínku minimální doby pojištění, protože by se Vám započetla jako doba pojištění, nejenom ty 3 měsíce zaměstnání, ale právě i doba studia.

Pokud byste se po skončení studia rozhodla začít podnikat, tak na PPM nárok mít nebudete. Pro OSVČ jsou podmínky podstatně přísnější. Nestačí tam mít v posledních 2 letech 270 kalendářních dní účasti na NP, současně je požadováno, aby nejméně 180 dní (z těch 270) bylo v předchozím kalendářním roce, atd. (viz příslušný zákon).

Jinak nevím, kde jste narazila na informaci o výpočtu PPM z průměrné mzdy. Nic takového aktuálně neexistuje. Nyní – tj. rok 2016 a posledních „pár“ let „dozadu“ - je možné PPM spočítat pouze na základě příjmu ze zaměstnání (resp. z pojištěné činnosti).

Vím, že kdysi „dávno“ (a teď se bavíme o době min. 5 roků zpět), mohla studentka mít nárok na PPM i bez toho že by pracovala, ale to už opravdu hodně dlouhou dobu neplatí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď