Mateřská dovolená – studentka

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak je to s informací, že pokud úspěšně ukončím bakalářské studium a do 180 dní nastoupím na mateřskou dovolenou – budu mít mateřskou vypočítanou z průměrného platu ČR?

Jak bych měla postupovat? Po státnicích v 5 měsíci bych měla nastoupit na ÚP, aby se na mě tato mateřská vztahovala?

Dotaz poslal/a: Bibiána Š., 14.03.2016 10:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2016 v 08:27 napsal/a:

Dobrý den,

Je mi líto, ale asi Vás moc nepotěším. Obávám se, že máte „pomíchané“ různé informace, které spolu moc nesouvisí.

Nejprve – oněch 180 dní je ochranná doba právě pro těhotné ženy. Tato ochranná doba se ale nevztahuje na studium. Ochranná doba plyne jen z „pojištěné činnosti“ (tedy zaměstnání nebo podnikání (pokud si OSVČ hradí NP).

Tedy po skončení studia, pokud budete až do porodu evidovaná na Úřadu práce, nárok na mateřskou (přesněji tedy peněžitou pomoc v mateřství), mít nebudete. Měla byste „nárok“ až na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

Jiná věc je ta, pokud byste po úspěšném dokončení studia nastoupila do zaměstnání. Pro nárok na PPM je „běžně“ vyžadováno, abyste v posledních 2 letech, byla alespoň 270 kalendářních dní účastníkem nemocenského pojištění (zaměstnání nebo podnikání).

Pro studentky ale platí „menší“ výjimka – viz zákon o nemocenském pojištění, paragraf 32:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

b) doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popřípadě dále trvala pojištěná činnost;

doby uvedené v písmenech a) a b) se započítávají v rozsahu, v jakém se nekryjí s pojištěnou činností.

Konkrétně to znamená, že pokud byste po dokončení studia nastoupila do zaměstnání, a pracovala zde například 3 měsíce, a pak nastoupila na mateřskou dovolenou, pak byste splnila jak podmínku, že jste účastníkem nemocenského pojištění, tak i podmínku minimální doby pojištění, protože by se Vám započetla jako doba pojištění, nejenom ty 3 měsíce zaměstnání, ale právě i doba studia.

Pokud byste se po skončení studia rozhodla začít podnikat, tak na PPM nárok mít nebudete. Pro OSVČ jsou podmínky podstatně přísnější. Nestačí tam mít v posledních 2 letech 270 kalendářních dní účasti na NP, současně je požadováno, aby nejméně 180 dní (z těch 270) bylo v předchozím kalendářním roce, atd. (viz příslušný zákon).

Jinak nevím, kde jste narazila na informaci o výpočtu PPM z průměrné mzdy. Nic takového aktuálně neexistuje. Nyní – tj. rok 2016 a posledních „pár“ let „dozadu“ - je možné PPM spočítat pouze na základě příjmu ze zaměstnání (resp. z pojištěné činnosti).

Vím, že kdysi „dávno“ (a teď se bavíme o době min. 5 roků zpět), mohla studentka mít nárok na PPM i bez toho že by pracovala, ale to už opravdu hodně dlouhou dobu neplatí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená na druhé dítě

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik dní musím odpracovat po návratu z mateřské dovolené do práce, abych měla nárok na rodičovský příspěvek od státu na druhé dítě? Je nějaké omezení či limit odpracovaných dní i ve výplatě mateřské od zaměstnavatele? Po tříleté rodičovské dovolené jsem se vrátila do předchozího zaměstnání, do práce chodím od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM při práci na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem zeptat zda-li budu mít nárok na PPM. Dne 3. června 2015 jsem nastoupila do zaměstnání po 3lete mateřské dovolené. Pracovní poměr jsem měla na dobu neurčitou, v srpnu 2015 jsem ukončila pracovní poměr na dohodu, a nastoupila jsem od září 2015 do nového zaměstnání, které bylo lépe placené tam mam smlouvu […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené

-

Dobrý den, kdy mi končí rodičovská dovolená? Vyplacením částky 220 000Kč? Nebo narozeninami dítěte 17.3? Jde mi o to, že se budu registrovat na úřadu práce a zda tedy do tři dnů od vyplacení částky nebo narozenin? Nechci, aby mi vznikl dluh na zdravotním pojištění 45Kč za den.

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství

-

Dobrý den, můj dotaz souvisí s podobným evidovaným dotazem zde u Vás. Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Jako zaměstnanec splňuji kritéria pro tyto dávky. Ovlivní tedy pobírání nemocenské výši mateřské v případě, že mám pracovní neschopnost 3 měsíce před nástupem na mateřskou? Ostatní měsíce mám plně odpracované. Děkuji

Zobrazit odpověď