Materská dovolenka prechod na rodičovský príspevok a nezaměstnaná

Dobrý deň,

bude mi končiť materská, čiže budem žiadať o rodičovský príspevok.

1. Mám nárok poberať podporu v nezamestnanosti zároveň s rodičovským príspevkom?

pracovnú zmluvu som mala na 1 rok – na dobu určitú, a ešte pred jej koncom som nastúpila na materskú dovolenku. V ČR mám odpracovaných 18 mesiacov.

2. Mám nárok na podporu, keď budem mať vo firme zmluvu na DPČ na pol roka? Alebo podporu žiadam až po ukončení DPČ?

ďakujem za odpoveď.

Dotaz poslal/a: Miroslava J., 06.06.2017 09:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.06.2017 v 14:40 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, tak vaše smlouva na dobu určitou již skončila, nebo v blízké době skončí? Pokud ano, pak by vám opravdu mohl vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Obecně platí, že je možné současně chodit do zaměstnání a pobírat rodičovský příspěvek. Z toho pak vyplývá, že je současně možné být i nezaměstnaná, dostávat podporu v nezaměstnanosti a současně dostávat rodičovský příspěvek.

Pozor jen na to, že pokud půjdete na Úřad práce a požádáte si o podporu v nezaměstnanosti, pak ale zároveň musíte plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání. Což mimo jiné znamená chodit na všechny schůzky na Úřadu práce, aktivně si hledat zaměstnání, chodit na pohovory, které vám případně domluví Úřad práce.

Nejde, abyste šla na úřad práce s tím, že sice chcete podporu, ale že si nové zaměstnání vlastně nechcete hledat, protože máte doma malé dítě. Musela byste na ÚP minimálně „předstírat“, že si zaměstnání opravdu hledáte.

Také v době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce a dostáváte podporu v nezaměstnanosti, tak nesmíte mít žádný příjem z práce na DPP nebo DPČ, bez ohledu na jeho výši. Pokud byste pracovala na zmíněnou smlouvu na DPČ, tak po dobu výkonu této práce by vám bylo vyplácení podpory v nezaměstnanosti pozastaveno. Pokud vám tedy výše zmíněná DPČ již běží nebo vám bude navazovat po ukončení „mateřské“, pak asi nemá smysl chodit na ÚP, protože byste na podporu v nezaměstnanosti stejně neměla nárok.

Až poté, co jste nezaměstnaná a skončí vám nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak můžete během evidence na ÚP vykonávat i nějakou výdělečnou činnost (DPP nebo DPČ). V tomto případě je ale příjem omezen na maximálně jednu polovinu minimální mzdy – což je aktuálně 5500 Kč. Výkon takovéto práce ale musíte na ÚP ihned oznámit (stejně jako v době kdy dostáváte podporu). Pokud to neoznámíte nejpozději v den zahájení výkonu této práce, tak vám za to může hrozit vyřazení z evidence ÚP a další sankce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď