Mateřská OSVČ – podnikání během mateřské

Dobrý den,

Jsem stejně jako můj partner OSVČ, oba si platíme nemocenské pojištění.

Pokud by šel na mateřskou můj přítel, mohl by v průběhu mateřské vykonávat stejnou výdělečnou činnost jako předtím?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana H., 16.06.2017 12:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:22 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny příslušné podmínky. Patří sem to, že v době zahájení PPM (u ženy 6 – 8 týdnů před porodem, u otce dítěte od 7 po porodu) trvá účast na nemocenském pojištění, nebo jste v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti.

Dále pak musí být splněna minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářní dní za poslední dva roky, a u OSVČ současně 180 dní v posledním roce před zahájením PPM.

Vy, jako matka dítěte můžete PPM zahájit již před porodem – tedy 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu a máte nárok na 28 týdnů. Otec dítěte může PPM zahájit až od začátku 7 týdne po porodu a může mít PPM jen 22 týdnů. O PPM se případně můžete „podělit“. 6 týdnů z oněch 28 jsou pouze pro matku dítěte a vztahují se k době 6 týdnů po porodu. Zbylých 22 týdnů je „společných“.

Pokud by měl PPM čerpat pouze otec dítěte, pak je nutné, abyste po skončení prvních 6 týdnů po porodu uzavřeli dohodou o svěření dítěte do péče. Na základě toho pak váš partner na OSSZ podá žádost o PPM.

PPM spadá mezi nemocenské dávky. Platí zde omezení, že v době čerpání jakékoliv nemocenské dávky nesmí být vykonávána činnost na základě, které jsou tyto dávky vypláceny.

Pro OSVČ pak platí mimo jiné ustanovení v paragrafu 16, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou 

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Tedy během čerpání PPM, váš partner může být i nadále OSVČ, nesmí však danou SVČ sám, osobně vykonávat. Tedy pokud by měl například nějaké zaměstnance, nebo tzv. „spolupracující osoby“, kteří by vykonávali danou činnost, pak není nutné, na dobu čerpání PPM, SVČ přerušovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď