Mateřská po přerušení studia VŠ

Dobrý den,

byla jsem studentka VŠ, ale z důvodu těhotenství jsem musela na doporučení lékaře studium v dubnu přerušit.

Nyní jsem evidovaná na úřadu práce. Termín porodu mám na září.

Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou (popřípadě jinou peněžitou podporu) nebo pouze až po porodu na rodičovskou.

Předem velice děkuji za Vaši odpověď.

S přáním krásného dne

Dotaz poslal/a: Markéta P., 25.05.2017 08:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2017 v 16:51 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (přesněji tedy na peněžitou pomoc v mateřství, PPM), pak byste musela splňovat příslušné podmínky (které určuje zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.).

První podmínkou je to, že v době zahájení PPM (tedy v době 6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnána (kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel) nebo pracujete jako OSVČ (a hradíte si dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ). Nebo že jste v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od ukončení poslední pojištěné činnosti (zaměstnání, podnikání jako OSVČ).

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení „mateřské“, splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.

V době, kdy studujete VŠ, nebo v době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce jako nezaměstnaná, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. To ale ve vztahu k nároku na PPM nemá žádný vliv. Nemocenské pojištění za studenty nebo nezaměstnané nikdo neplatí.

Čistě teoreticky byste tedy na PPM mohla mít nárok pouze v případě, že byste během studia současně pracovala v nějakém zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění. Tak abyste splnila, minimální dobu účasti na NP, a abyste v době zahájení byla ještě v ochranné lhůtě. Ale to zřejmě nebude váš případ?

Na PPM tedy nárok podle všeho mít nebudete. Bude vám vznikat až nárok na rodičovský příspěvek, a to po narození dítěte. U něj pak bude záležet – pokud budete v žádosti figurovat pouze vy, pak budete mít přiznánu variantu na 4 roky (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč, a po zbytek doby do 4 let věku dítěte 3800 Kč).

Pokud by případně doložil příjem otec dítěte a měl dostatečně vysoký vyměřovací základ, mělo by pak být možné zvolit i jinou variantu RP. Stejně tak, pokud by otec dítěte splňoval podmínky nároku na PPM, pak si o ni případně může požádat on – otec dítěte může o PPM žádat po ukončení 6 týdne po narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď