Převedení na jinou práci v době těhotenství nebo neschopenka?

Dobrý den,

od ledna 2016 jsem pracovala jeden rok na HPP (v listopadu jsem podala výpověď a do ledna běžela výpovědní lhůta).

Od ledna 2017 jsem pracovala u nového zaměstnavatele, kde jsem ke konci dubna podala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou.

Chystám se nastoupit od července do nového zaměstnání, práce ošetřovatelky v domově důchodců, tam ale budu ve zkušební době. Je to práce těžká, ne pro těhotnou ženu.

Kdybych zjistila, že jsem nyní těhotná, co dělat?

Na jaké příspěvky budu či nebudu mít nárok?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Klára Š., 27.04.2017 19:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.04.2017 v 10:14 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že byste byla těhotná a vykonávala nějaké zaměstnání, které není vhodné pro těhotnou ženu, pak máte možnost u svého zaměstnavatele požadovat převedení na jinou práci. A zaměstnavatel má povinnost tomuto požadavku vyhovět, pokud jsou splněny příslušné podmínky.

Konkrétně se zde jedná o ustanovení paragrafu 41, Zákon číslo 262/2006 Sb., zákoník práce:

(1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,

c) koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství,

d) jestliže to je nutné podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví v zájmu ochrany zdraví jiných fyzických osob před infekčním onemocněním,

g) požádá-li o to těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu, která pracuje v noci.

Důvody pro převedení na jinou pracovní pozici z důvodu těhotenství jsou pak uvedeny ve vyhlášce 180/2015 Sb. (najdete například zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-180), kde jsou definovány všechny rizikové práce a činnosti, které jsou zakázány těhotným ženám.

S odvoláním na tuto vyhlášku, nebo na základě posudku vašeho lékaře pak máte možnost žádat o převedení na jinou práci.

V případě, že by vám navíc z důvodu převedení na jinou pozici, z důvodu těhotenství, klesl příjem, pak máte nárok i na tzv. „vyrovnávací příspěvek v těhotenství“. Ten se podobně jako PPM (peněžitá pomoc v mateřství) vyplácí na základě nemocenského pojištění. Tento vyrovnávací příspěvek odpovídá rozdílu mezi výší původního příjmu (vyššího) a výší příjmu po převedení na jinou práci (nižší).

Může to být pro vás ale trochu složitější v tom, že pokud budete toto převedení na jinou pracovní pozici požadovat ještě ve zkušební době, může s vámi zaměstnavatel zrušit pracovní smlouvu. Ve zkušební době může být pracovní poměr zrušen bez dalších omezení. Po skončení zkušební doby, pokud budete těhotná, se na vás už vztahuje ochrana v podobě zákazu výpovědi pro těhotné ženy. Ve zkušební době ale toto neplatí.

Alternativou pak může být třeba to, že se domluvíte se svým lékařem, který vám z důvodu „rizikového těhotenství“ vystaví neschopenku. Zde by ale opět bylo lepší, aby se tak stalo až po skončení zkušební doby. Pokud jste v pracovní neschopnosti ve zkušební době, pak s vámi zaměstnavatel také může ukončit pracovní poměr – zde je ochranná lhůta pouze 14 dní. Po skončení zkušební doby vám pak již zaměstnavatel v době pracovní neschopnosti nemůže dát výpověď.

Abyste měla nárok na PPM (mateřskou), pak je potřeba, abyste v době zahájení PPM, tedy 6 – 8 týdnů před porodem byla stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo abyste byla v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď