Mateřská při přechodu z OSVČ na HPP

Prosím o radu, jsem OSVČ od července 2016, předtím jsem měla hlavní pracovní poměr s platem 16000 hrubého, který jsem ukončila v červnu 2016.

Od začátku dubna si jako OSVČ 2017 si platím dobrovolné nemocenské pojištění, maximálně mohu platit 155,-Kč. Těsně po té jsem otěhotněla, jestliže to vyjde, termín porodu budu mít koncem ledna 2018.

Pravděpodobně bych měla možnost hlavního pracovního poměru, kam bych mohla nastoupit za 2 měsíce, s platem 25000 hrubého.

Nejsem si jistá, jak by se mi pak počítala PPM?

Měla bych živnost přerušit, zůstat živnostníkem, nebo si nechat živnost jako vedlejší a nastoupit na HPP? Co by bylo finančně nejvýhodnější?

Děkuji!

Dotaz poslal/a: Eliška M., 25.05.2017 07:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2017 v 16:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste až do porodu byla OSVČ, a splňovala všechny podmínky nároku na PPM, tak při měsíční platně nemocenského pojištění ve výši 155 Kč, by vám „mateřská“ (peněžitá pomoc v mateřství, PPM) vycházela na 156 Kč na jeden den. Tedy 4680 Kč měsíčně (za 30 dní), celkově tedy za celou dobu mateřské (196 dní) by to bylo 30 576 Kč.

Pokud byste nastoupila do zmíněného hlavního pracovního poměru, pak by se vám PPM počítala z tohoto zaměstnání. Při hrubé mzdě 25000 Kč by pak PPM vycházela na 576 Kč na jeden den. Tedy 17 280 Kč měsíčně (za 30 dní) a celkově by to bylo 112 896 Kč (za 196 dní).

Z výše uvedeného tedy vyplývá určitý nepoměr mezi tím, jak vysokou PPM byste mohla mít jako zaměstnanec a jak byste dostala jako OSVČ.

Jinak dále platí, že na PPM můžete mít nárok případně i z obou činností. Pokud byste například pracovala na HPP a současně bylo jako OSVČ ve vedlejší činnosti (a platila si nemocenské pojištění), pak můžete mít teoreticky nárok na PPM jak ze zaměstnání, tak i z činnosti OSVČ.

V praxi je to pak tak, že každá z těchto činností by se posuzovala samostatně. Pokud by u obou činností byly splněny příslušné podmínky, pak by se vypočítala výše PPM pro každou činnost samostatně a vy byste pak dostávala součet těchto dvou částek.

Podmínky, které pak musí být splněny, jsou především to, že v době zahájení „mateřské“, což je 6 – 8 týdnů před porodem, jste účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnána, kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel, nebo jste OSVČ, který si platí nemocenské pojištění sám). Nebo případně jste v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení této pojištěn činnosti.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Přičemž pro OSVČ je zde pak ještě jedna doplňující podmínka (která se netýká zaměstnanců) a to, že OSVČ musí splňovat kromě 270 dní v posledních dvou letech, současně i účast na NP v rozsahu 180 dní v posledním roce.

Pokud budou tyto podmínky splněny pro obě pojištěné činnosti, pak můžete mít nárok na PPM jak ze zaměstnání, tak i případně z podnikání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď