Mateřská při přechodu z OSVČ na HPP

Prosím o radu, jsem OSVČ od července 2016, předtím jsem měla hlavní pracovní poměr s platem 16000 hrubého, který jsem ukončila v červnu 2016.

Od začátku dubna si jako OSVČ 2017 si platím dobrovolné nemocenské pojištění, maximálně mohu platit 155,-Kč. Těsně po té jsem otěhotněla, jestliže to vyjde, termín porodu budu mít koncem ledna 2018.

Pravděpodobně bych měla možnost hlavního pracovního poměru, kam bych mohla nastoupit za 2 měsíce, s platem 25000 hrubého.

Nejsem si jistá, jak by se mi pak počítala PPM?

Měla bych živnost přerušit, zůstat živnostníkem, nebo si nechat živnost jako vedlejší a nastoupit na HPP? Co by bylo finančně nejvýhodnější?

Děkuji!

Dotaz poslal/a: Eliška M., 25.05.2017 07:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2017 v 16:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste až do porodu byla OSVČ, a splňovala všechny podmínky nároku na PPM, tak při měsíční platně nemocenského pojištění ve výši 155 Kč, by vám „mateřská“ (peněžitá pomoc v mateřství, PPM) vycházela na 156 Kč na jeden den. Tedy 4680 Kč měsíčně (za 30 dní), celkově tedy za celou dobu mateřské (196 dní) by to bylo 30 576 Kč.

Pokud byste nastoupila do zmíněného hlavního pracovního poměru, pak by se vám PPM počítala z tohoto zaměstnání. Při hrubé mzdě 25000 Kč by pak PPM vycházela na 576 Kč na jeden den. Tedy 17 280 Kč měsíčně (za 30 dní) a celkově by to bylo 112 896 Kč (za 196 dní).

Z výše uvedeného tedy vyplývá určitý nepoměr mezi tím, jak vysokou PPM byste mohla mít jako zaměstnanec a jak byste dostala jako OSVČ.

Jinak dále platí, že na PPM můžete mít nárok případně i z obou činností. Pokud byste například pracovala na HPP a současně bylo jako OSVČ ve vedlejší činnosti (a platila si nemocenské pojištění), pak můžete mít teoreticky nárok na PPM jak ze zaměstnání, tak i z činnosti OSVČ.

V praxi je to pak tak, že každá z těchto činností by se posuzovala samostatně. Pokud by u obou činností byly splněny příslušné podmínky, pak by se vypočítala výše PPM pro každou činnost samostatně a vy byste pak dostávala součet těchto dvou částek.

Podmínky, které pak musí být splněny, jsou především to, že v době zahájení „mateřské“, což je 6 – 8 týdnů před porodem, jste účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnána, kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel, nebo jste OSVČ, který si platí nemocenské pojištění sám). Nebo případně jste v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení této pojištěn činnosti.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Přičemž pro OSVČ je zde pak ještě jedna doplňující podmínka (která se netýká zaměstnanců) a to, že OSVČ musí splňovat kromě 270 dní v posledních dvou letech, současně i účast na NP v rozsahu 180 dní v posledním roce.

Pokud budou tyto podmínky splněny pro obě pojištěné činnosti, pak můžete mít nárok na PPM jak ze zaměstnání, tak i případně z podnikání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď