Mateřská v případě skončení pracovního poměru

Dobrý den,

na konci ledna 2017 jsem dala zaměstnavateli výpověď z pracovního poměru, pracovní poměr měl tedy řádně skončit a zřejmě i skončil k 31. 3. 2017.

V lednu jsem ovšem onemocněla a na začátku března otěhotněla. Můj pracovní poměr tedy zřejmě skončil 31. 3. 2017.

Já jsem nepřetržitě od ledna na nemocenské – teď již s diagnózou rizikové těhotenství a na nemocenské zřejmě již zůstanu do doby čerpání mateřské. A tím se dostáváme k mému dotazu.

Přečetla jsem si, že mám nárok na mateřskou v případě, že o ni zažádám v ochranné lhůtě do 180 dnů od ukončení pracovního poměru. V mém případě tedy do konce září 2017. O mateřskou se však zpravidla žádá 6-8 týdnů před porodem co že někdy v půlce října. V mém případě tedy vzniká tedy mezera cca 14 dní.

Chtěla jsem se zeptat, zda se ochranná lhůta nepočítá náhodou 180 dnů od ukončení pracovního poměru či od ukončení pracovní neschopnosti. V případě že jsem na nemocenské, zda tato lhůta náhodou nepočne běžet až po ukončení pracovní neschopnosti.

Podmínku zaměstnání minimálně 270 dnů v předchozích dvou letech splňuji.

Dotaz poslal/a: Gabriela B., 27.04.2017 07:56
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.04.2017 v 14:22 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vašem dotazu mě trochu překvapuje, že píšete, že váš pracovní poměr „zřejmě“ skončil. Myslím, že to byste měla vědět se 100% jistotou, jestli skončil nebo ne?

Co se týká výpovědi ze zaměstnání a pracovní neschopnosti, pak pokud by vám dal výpověď zaměstnavatel, a vy během výpovědní lhůty onemocněla, a byla v pracovní neschopnosti, a tato pracovní neschopnost byla delší než výpovědní lhůta, pak se po dobu trvání pracovní neschopnosti výpovědní lhůta přerušuje, a pokračuje až po ukončení pracovní neschopnosti.

Pokud výpověď dá zaměstnanec, nebo pokud se jedná například o pracovní poměr na dobu určitou, tak ten zaniká ke sjednanému datu i v době pracovní neschopnosti. Pokud je toto i váš případ, pak jste nyní bez zaměstnání (v tom případě byste ale měla mít od zaměstnavatele příslušné dokumenty, minimálně zápočtový list apod.).

Ochranná lhůta pro nárok na mateřskou (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), je opravdu oněch 180 dní. A počítá se od ukončení pracovního poměru. Pokud váš pracovní poměr skončil ke zmiňovanému konci března, pak i když jste nyní v pracovní neschopnosti, běží vám již ona ochranná lhůta.

To je dáno především tím, že nárok na PPM je podmíněn tím, že jste účastníkem nemocenského pojištění. To za vás v době, kdy jste zaměstnaná, odvádí zaměstnavatel. V době kdy jste nezaměstnaná (byť v pracovní neschopnosti) již za vás nemocenské pojištění nikdo neplatí. Proto se ochranná lhůta neváže k tomu, kdy vám končí pracovní neschopnost. Sice nyní – až do porodu – máte nárok na nemocenské dávky, na to ukončení pracovního poměru nemá vliv, protože pracovní neschopnost byla zahájena ještě v době trvání nemocenského pojištění. Na PPM už ale podle všeho nárok mít nebudete. Abyste na PPM měla nárok, musela byste v období před porodem být ještě alespoň nějakou dobu zaměstnána.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď