Matka samoživitelka bydlící u rodičů – nárok na porodné

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, budu matka samoživitelka (otec nebude zapsán do rodného listu) zaregistrovaná po dobu kalendářního čtvrtletí na úřadu práce (nemám žádný příjem ani podporu v nezaměstnanosti), ale bydlím se svými rodiči, kteří oba mají měsíční příjem a podle formuláře budou muset být zapsáni jako společně posuzované osoby.

Budu mít v tomto případě nárok na porodné?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie , 21.02.2016 12:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.02.2016 v 15:23 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká sociální dávky „porodné“, tak u něj se při posuzování nároku, zohledňují příjmy v předchozím kalendářním čtvrtletí, před narozením dítěte. Pokud by se dítě narodilo například v září 2016, pak jako rozhodné období bude uvažován duben 2016 – červen 2016, viz Zákon číslo 117/1995 Sb. Zákon o státní sociální podpoře

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

....

b) jde-li o

  1. příspěvek na bydlení, období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje,
  2. porodné, kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo.

A dále pak, zatímco třeba u příspěvku na bydlení rozhoduje místo trvalého pobytu a třeba u dávek hmotné nouze se společně posuzují všechny osoby, které žijí ve společné domácnosti (v tomto případě tedy vy a vaši rodiče), u porodného se za rodinu (okruh společně posuzovaných osob započítává zpravidla otec dítěte, matka dítěte a samotné dítě – viz další paragraf stejného zákona:

§ 7

(1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba. Žádná z osob nemůže být posuzována jako oprávněná osoba nebo jako společně posuzovaná osoba současně ve více rodinách, jde-li o společně posuzované osoby pro účely přídavku na dítě, porodného a rodičovského příspěvku; jestliže je některá z uvedených osob společně posuzována pro účely přídavku na dítě nebo porodného, může být současně posuzována s jinými osobami jako společně posuzovaná pro příspěvek na bydlení podle odstavce 5, jsou-li splněny podmínky pro takový postup.

Tedy, v případě porodného, se vaši rodiče pro nárok na tuto dávku nijak nezohlední.

Pokud nemáte žádný příjem, a otec dítěte bude „neznámý“, pak byste na porodné nárok mít měla. Pokud byste v době před porodem měla nějaké příjem tak bude záležet především na tom, v jaké budou výši. Na porodné, na první dítě, je nárok, pokud v rozhodném období příjem rodiny (průměrný příjmy za měsíc), nepřekročí 2,7 násobek životního minima. Pro matku a dítě, je životní minimum 4880 Kč, průměrný měsíční příjem v kalendářním čtvrtletí před porodem, by tedy neměl překročit 13 176 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Proč nemám nárok na porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V dubnu se narodila druhá dcera. Zažádala jsem si tedy o porodné, bohužel mi bylo zamítnuto. Já žádné příjmy neměla (rodičovský příspěvek) a manžel pracuje na hlavní pracovní poměr, kde mu byla vypočtena částka za 1. čtvrtletí 2018 21 800Kč/měsíčně. Dále manžel začal v lednu podnikat na vedlejší činnost […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata

-

Dobrý den. Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně porodného. S přítelem nejsme svoji a nyní očekáváme příchod dvojčátek. Nejsme si ovšem jisti, zda máme nárok na porodné. Můj čistý měsíční příjem byl 14 500 Kč. Nyní jsem v pracovní neschopnosti. Přítel má exekuci na plat. Tudíž pobírá životní minimum, ale jinak jeho čistý příjem […]

Zobrazit odpověď

Jak se počítá porodné u OSVČ

-

Prosím Vás, ako živnostník (živnosť mám ako vedľajšiu činnosť). Akú sumu si mám započítať do žiadosti o porodne, keď v rozhodnom období – vo štvrťroku predchádzajúcom narodeniu dieťaťa som nemala žiaden príjem – z toho obdobia nemám žiadnu faktúru. Ďakujem

Zobrazit odpověď