Matka v domácnosti po skončení rodičovské

Dobrý den,

bude mi končit rodičovská dovolená.

Chci se zeptat, zda se můžu nahlásit na úřad práce např. na 4 měsíce, a pak se registrovat jako matka v domácnosti do 7 let dítěte, nebo se tam musím nahlásit rovnou, že by mi to pak neuznali?

A druhý dotaz, bydlím se synem sama v baráku s babičkou, kde máme všichni trvalé bydliště ještě můj táta, který zde, ale nebydlí, mohu po skončení RD dostávat nějaké příspěvky na bydlení nebo hmotnou nouzi atd.

moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana W., 20.04.2017 17:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.04.2017 v 12:48 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení rodičovské dovolené (resp. po ukončení rodičovského příspěvku), můžete určitě zajít na Úřad práce. Po skončení rodičovské dovolené vám totiž vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to, i když jste v době rodičovské byla fakticky nezaměstnaná (např. pokud jste před RD nepracovala, nebo pokud vám pracovní poměr zanikl během RD).

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené, zvláště pokud je zahájena ihned po skončení RD (tedy že pak nikde nepracujete) je jen velmi malá. Protože se v tom případě nedá spočítat žádný průměrný příjem (ze zaměstnání, z rodičovského příspěvku se to vypočítat nedá), pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR v předchozím roce, a za první dva měsíce jeto cca 4000 Kč, a pak zbylé tři měsíce ještě o něco méně. Ale i když to není mnoho, přesto jsou to peníze, které vám nikdo jen tak nedá.

Po ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti se pak můžete rozhodnout, zda zůstanete vedená v evidenci na úřadu práce. Pokud ano, tak je za vás plátcem zdravotní pojištění stát, ale současně by po vás asi byla vyžadována aktivní spolupráce při hledání nového zaměstnání. Pokud to není možné, třeba proto, že nemáte hlídání pro dítě, tak pak můžete ukončit evidenci na úřadu práce, a oznámit své zdravotní pojišťovně ,že jste od té chvíle osobou pečující o dítě do 7 roků.

Zde nejsou žádné specifické podmínky, ani nehrozí, že by vám to „neuznali“. Pokud máte dítě, které má méně než 7 roků, a pokud bude dodržovat podmínky, které jsou spojené s péčí o dítě, tak zde není nic, co by vám mohl někdo „neuznat“. Pozor jen na to, že mezi podmínky péče o dítě do 7 roků patří to, že dítě nesmí chodit do státní školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně. A současně vy sice můžete vykonávat nějakou brigádu, ale ta má limitovaný příjem. U práce na DPP nesmí měsíční příjem překročit 10 tisíc korun, u práce na DPČ nesmí být sjednán příjem vyšší než 2500 Kč.

Co se týká nároku na sociální dávky – tím, že byste byla vedená, jako osoba pečující o dítě do 7 roků vám nevzniká nárok na žádné speciální dávky. Můžete ale mít nárok na některé standardní sociální dávky jako je třeba vámi zmíněný příspěvek na bydlení.

O ten si můžete požádat, pokud jste majitelem zmíněného rodinného domu, nebo pokud v něm máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu. Pokud nejste majitelem a je jím třeba zmíněná babička, pak musí žádost o příspěvek na bydlení podávat ona. U příspěvku na bydlení je pak nutné doložit příjmy všech osob, které mají v daném domě trvalé bydliště a také náklady na bydlení. Dávka se vyřizuje na Úřadu práce a můžete si o ni případně požádat již nyní, před skončením rodičovské dovolené.

Z jiných dávek to pak mohou ještě být dávky pomoci ve hmotné nouzi. U nich byste ale byla posuzována společně i se svou babičkou, vždy se totiž společně posuzují všechny osoby, které žijí ve společné domácnosti. Záleží tedy i na tom jak vysoké jsou její příjmy a jaké příjmy budete mít vy (třeba podpora v nezaměstnanosti, nebo příjem z nějaké brigády apod.). Hmotná nouze se také vyřizuje na Úřadu práce, takže to tam pak můžete vyřídit vše naráz (podporu v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – matka samoživitelka s jedním dítětem

-

Dobrý den, jsem samoživitelka, mám 3 letého syna. Bohužel už rok nepracuji ze zdravotních důvodů. Jsem po operaci páteře, a invalidní důchod mi nebyl uznán. V momentální době nemáme žádné finanční prostředky a pomáhají mi rodiče. Chtěla jsem se tedy zeptat, na jaké sociální dávky bychom já a moje dítě, měli nárok. Děkuji

Zobrazit odpověď