Matka v domácnosti po skončení rodičovské

Dobrý den,

bude mi končit rodičovská dovolená.

Chci se zeptat, zda se můžu nahlásit na úřad práce např. na 4 měsíce, a pak se registrovat jako matka v domácnosti do 7 let dítěte, nebo se tam musím nahlásit rovnou, že by mi to pak neuznali?

A druhý dotaz, bydlím se synem sama v baráku s babičkou, kde máme všichni trvalé bydliště ještě můj táta, který zde, ale nebydlí, mohu po skončení RD dostávat nějaké příspěvky na bydlení nebo hmotnou nouzi atd.

moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana W., 20.04.2017 17:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.04.2017 v 12:48 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení rodičovské dovolené (resp. po ukončení rodičovského příspěvku), můžete určitě zajít na Úřad práce. Po skončení rodičovské dovolené vám totiž vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to, i když jste v době rodičovské byla fakticky nezaměstnaná (např. pokud jste před RD nepracovala, nebo pokud vám pracovní poměr zanikl během RD).

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené, zvláště pokud je zahájena ihned po skončení RD (tedy že pak nikde nepracujete) je jen velmi malá. Protože se v tom případě nedá spočítat žádný průměrný příjem (ze zaměstnání, z rodičovského příspěvku se to vypočítat nedá), pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR v předchozím roce, a za první dva měsíce jeto cca 4000 Kč, a pak zbylé tři měsíce ještě o něco méně. Ale i když to není mnoho, přesto jsou to peníze, které vám nikdo jen tak nedá.

Po ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti se pak můžete rozhodnout, zda zůstanete vedená v evidenci na úřadu práce. Pokud ano, tak je za vás plátcem zdravotní pojištění stát, ale současně by po vás asi byla vyžadována aktivní spolupráce při hledání nového zaměstnání. Pokud to není možné, třeba proto, že nemáte hlídání pro dítě, tak pak můžete ukončit evidenci na úřadu práce, a oznámit své zdravotní pojišťovně ,že jste od té chvíle osobou pečující o dítě do 7 roků.

Zde nejsou žádné specifické podmínky, ani nehrozí, že by vám to „neuznali“. Pokud máte dítě, které má méně než 7 roků, a pokud bude dodržovat podmínky, které jsou spojené s péčí o dítě, tak zde není nic, co by vám mohl někdo „neuznat“. Pozor jen na to, že mezi podmínky péče o dítě do 7 roků patří to, že dítě nesmí chodit do státní školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně. A současně vy sice můžete vykonávat nějakou brigádu, ale ta má limitovaný příjem. U práce na DPP nesmí měsíční příjem překročit 10 tisíc korun, u práce na DPČ nesmí být sjednán příjem vyšší než 2500 Kč.

Co se týká nároku na sociální dávky – tím, že byste byla vedená, jako osoba pečující o dítě do 7 roků vám nevzniká nárok na žádné speciální dávky. Můžete ale mít nárok na některé standardní sociální dávky jako je třeba vámi zmíněný příspěvek na bydlení.

O ten si můžete požádat, pokud jste majitelem zmíněného rodinného domu, nebo pokud v něm máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu. Pokud nejste majitelem a je jím třeba zmíněná babička, pak musí žádost o příspěvek na bydlení podávat ona. U příspěvku na bydlení je pak nutné doložit příjmy všech osob, které mají v daném domě trvalé bydliště a také náklady na bydlení. Dávka se vyřizuje na Úřadu práce a můžete si o ni případně požádat již nyní, před skončením rodičovské dovolené.

Z jiných dávek to pak mohou ještě být dávky pomoci ve hmotné nouzi. U nich byste ale byla posuzována společně i se svou babičkou, vždy se totiž společně posuzují všechny osoby, které žijí ve společné domácnosti. Záleží tedy i na tom jak vysoké jsou její příjmy a jaké příjmy budete mít vy (třeba podpora v nezaměstnanosti, nebo příjem z nějaké brigády apod.). Hmotná nouze se také vyřizuje na Úřadu práce, takže to tam pak můžete vyřídit vše naráz (podporu v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

-

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti. Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám. Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok jako samoživitelka?

-

Dobrý den, jsem po rozchodu s přítelem a bydlím u babičky a mamky v rodinném domě 2+1. Mám roční dceru a v červnu čekám druhé dítě. Vím, že tady zůstat nemůžu a tak si chci hledat byt k pronájmu. Mamka je ochotná jít bydlet semnou. Ale i tak jsme ve finanční tísni. Mamka je na […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na sociální dávky či příspěvky?

-

Dobrý den, žiji s přítelem a jeho dvěma dětma (3 a 8 let), které má ve své péči, ve společné domácnosti. Oba dojíždíme do stejného zaměstnání vzdáleného cca 20 km. Pracovní doba je od 06.00 -14.00 hodin. Jde o to, že nám nadřízený nemůže dál vycházet vstříc a proto jsme se s přítelem domluvili, že […]

Zobrazit odpověď