Mohu pronajmout byt (podnájem), když mám uzavřenou nájemní smlouvu?

Dobrý den, měl jsem společně s přítelkyní pronajatý byt 2+1 byt v Praze. Teď jsme se rozešli a pro mě samotného je nájem poměrně vysoký. Chtěl bych si tedy do bytu vzít spolubydlícího. Zajímalo by mě, jestli mohu část pronajatého bytu dále pronajmout nebo ne. Někdo mi tvrdí, že k tomu potřebuji souhlas majitele bytu, jiní mi zase říkají, že ho mít nemusím. Chci si vzít spolubydlícího, se kterým bych uzavřel smlouvu (asi podnájem?), tak že by platil část nájmu + část poplatků za elektřinu apod. Můžete mi prosím poradit jak to je? Nerad bych se stěhoval, už jsem si tady zvykl + ceny menších bytů nejsou zas tak o moc výhodnější. Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Libor S., 01.03.2014 17:12
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 03.03.2014 v 7:45 napsal/a:

Dobrý den pane Libore,

To, o čem mluvíte vy, je tzv. podnájemní smlouva. Podle zákona existují dva typy nájemních vztahů:

Nájem = tedy situace kdy majitel bytu ho pronajímá nájemce. To je váš aktuální stav.

Podnájem = nájemce pronajímá byt (nebo jeho část jako u vás) další 3 osobě, tedy to o čem nyní uvažujete vy.

Od 1. Ledna 2014 platí nový občanský zákoník, který režim nájemních a podnájemních vztahů trochu upravoval. Nyní je to tedy tak že jsou dvě možnosti:

  1. Vy jako nájemník máte v pronajatém bytě vedené trvalé bydliště. V tomto případě můžete uzavřít podnájemní smlouvu na byt i bez souhlasu majitele bytu
  2. Vy jako nájemník nemáte v bytě trvalý pobyt. V tom případě je k uzavření podnájemní smlouvy potřeba souhlas majitele bytu viz § 2275 odst. 1 Nového občanského zákoníku.

Viz:

§ 2275

(1) V případě, že nájemce v bytě sám trvale nebydlí, může dát třetí osobě do podnájmu byt nebo jeho část pouze se souhlasem pronajímatele.

(2) Žádost o udělení souhlasu k podnájmu i souhlas s podnájmem vyžadují písemnou formu. Nevyjádří-li se pronajímatel k žádosti ve lhůtě jednoho měsíce, považuje se souhlas za daný; to neplatí, pokud byl ujednán zákaz podnájmu.

To znamená, že podle toho jestli v bytě máte nebo nemáte trvalý pobyt, buď souhlas budete potřebovat, nebo ne.

Pozor také na ustanovení v paragrafu

§ 2215

(1) Souhlasí-li pronajímatel, může nájemce zřídit třetí osobě k věci užívací právo; byla-li nájemní smlouva uzavřena v písemné formě, vyžaduje i souhlas pronajímatele písemnou formu.

(2) Zřídí-li nájemce třetí osobě užívací právo k věci bez souhlasu pronajímatele, považuje se to za hrubé porušení nájemcových povinností způsobující pronajímateli vážnější újmu.

(3) Užívací právo lze třetí osobě zřídit jen na dobu nájmu věci; k odchylnému ujednání se nepřihlíží. § 2275

V tomto případě tedy bude určitě lepší domluvit se s majitelem bytu, abyste předešel případným komplikacím.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podnájem bytu:

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky hmotné nouze a podnájem v družstevním bytě

-

Dobrý den, prosím o radu. Žiju sama s 5 letou dcerkou. A máme se stěhovat do družstevního bytu, tudíž budu mít podnájemní smlouvu, budu tam mít trvalý pobyt. Jsem na úřadu práce. Nepracuji. Dostanu na tento podnájem, doplatek na bydlení, a životní minimum? Děkuji moc za informace O co ještě mohu žádat na byt družstevní? […]

Zobrazit odpověď

Trvalý pobyt v podnájmu v družstevním bytě

-

Dobrý den, s přítelkyní jsme se přestěhovali do družstevního bytu, kde s námi nájemce uzavřel podnájemní smlouvu. Do té doby jsme měli trvalý pobyt hlášeny u bratra. Bratr nyní být prodává, a protože je v zahraničí nemá momentálně možnost nás odhlásit. Rád bych věděl jak si přehlásit trvalý pobyt bez souhlasu majitele „Bytového družstva“ Nebo […]

Zobrazit odpověď

Podnájem části obecního bytu – potřebuju souhlas?

-

Dobrý den, jsem v nájmu v obecním bytě, kde mám zřízeno trvalé bydliště. Byt je pro mě moc velký a tak mě napadlo, zda bych mohla část bytu (2 pokoje ze 3) dát do podnájmu 3 osobě? Pokud ano, musím mít souhlas pronajímatele (města) nebo tuto skutečnost musím nahlásit pronajímateli (městu)? Pokud ano, může město […]

Zobrazit odpověď