Může mít pronajímatel trvalé bydliště v pronajímaném bytě?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda může mít pronajímatel uvedené trvalé bydliště v bytě, který pronajímá.

A jestli já jako nájemník si mohu zajít na úřad a změnit si trvalé bydliště bez jeho souhlasu.

A hrozí mi něco kromě exekuce od toho že má trval. Bydliště napsaný na tento byt?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna F., 18.06.2017 10:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 v 17:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pronajímatel pronajímá svůj vlastní byt (osobní nebo družstevní vlastnictví) nebo byt, na který on sám má uzavřenou nájemní smlouvu (i když tam už by se pak nejednalo o pronájem ale podnájem), pak není důvod, aby nemohl mít v tomto bytě i trvalé bydliště. Tím, že je to jeho byt, tak v něm pochopitelně může mít i trvalé bydliště.

Vy jako nájemník si pak v daném bytě můžete zřídit trvalý pobyt. Nepotřebujete souhlas majitele bytu. Je to spíše naopak. Majitel bytu vám nemůže bránit v tom, abyste si v bytě zařídila trvalé bydliště. Nemůže vám to ani zakázat v nájemní smlouvě. Pokud by nájemní smlouva obsahovala nějaké takové ustanovení, pak by to bylo v rozporu s občanským zákoníkem a dané ustanovení by bylo neplatné.

K vyřízení trvalého pobytu vám stačí zajíst na příslušný městský/obecní úřad. Budete potřebovat osobní doklady a také platnou nájemní smlouvu (originál nebo úředně ověřenou kopii). Na základě toho, vám pak zaevidují novou adresu trvalého pobytu. Na souhlas majitele se nikdo neptá. Z úřadu pak jenom majiteli posílají vyrozumění, že k takové změně došlo.

Co se týká toho, že by měl majitel bytu v pronajímaném bytě trvalé bydliště, tak ono ani s tou exekucí to není tak jisté. Na jednu stranu může exekutor „zabavit“ jakýkoliv majetek, o kterém se domnívá, že je majetkem dlužníka. A to v podstatě kdekoliv – nejenom v místě trvalého bydliště. Pokud by ale chtěl zabavit něco, co není majetkem dlužníka, je možné se bránit.

Je tedy dobré, aby nájemní smlouva obsahovala případně soupis vybavení bytu, které je součástí nájmu (a které je tedy majetkem pronajímatele). Na základě toho je pak možné s exekutorem případně řešit, že vše co není uvedeno v nájemní smlouvě, je vaším majetkem.

Trvalý pobyt majitele by pak případně měl vliv, pokud byste chtěla v tomto bytě žádat o sociální dávky – např. příspěvek na bydlení. U něj se totiž posuzují osoby, které mají v bytě trvalé bydliště. Pokud by tam měl trvalý pobyt i majitel bytu, spadal by do okruhu společně posuzovaných osob. Pokud by ale v bytě prokazatelně nejméně 3 měsíce nežil, bylo by možné žádat o vyloučení jeho osoby z okruhu posuzovaných osob. Takže ani zde není jeho případné trvalé bydliště nějaký nepřekonatelný problém.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení, jsem vdaná – počítá se příjem muže?

-

Dobrý den, chtěla jsem se informovat, zda když jsem vdaná, ale v bytě hlášená pouze já a děti, zda se bude počítat do příspěvku na bydlení i příjem mého muže. O dávku jsem žádala, ale příjmy manžela po mně nikdo nechtěl, díky za info..

Zobrazit odpověď

Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

-

Dobrý den, bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-. V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje. Máme nárok na přídavky na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky hmotné nouze a podnájem v družstevním bytě

-

Dobrý den, prosím o radu. Žiju sama s 5 letou dcerkou. A máme se stěhovat do družstevního bytu, tudíž budu mít podnájemní smlouvu, budu tam mít trvalý pobyt. Jsem na úřadu práce. Nepracuji. Dostanu na tento podnájem, doplatek na bydlení, a životní minimum? Děkuji moc za informace O co ještě mohu žádat na byt družstevní? […]

Zobrazit odpověď

Mohu manželce zakázat bydlet v mém domě?

-

Dobrý den, bydlím s manželkou a nezletilým synem v rodinném domě, jehož jsem výhradním majitelem. S manželkou se budeme v dohledné době rozvádět. Dlouhou dobu trvám na tom, aby v mém domě respektovala nějaká pravidla, týkající se především klidu, čistoty a pořádku. Bohužel marně. Mohu dát manželce nájemní smlouvu a v případě jejího nedodržování zrušit […]

Zobrazit odpověď