Mzdová účetní mi špatně spočítala daně, mohu se nějak bránit?

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně toho, jak postupovat, pokud mám podezření, že mi naše mzdová účetní špatně spočítala daně. Zajímalo by mě, jak se mohu bránit? Mám podezření, že naše účetní špatně započítává daňové slevy a já tak musím platit na dani mnohem více než bych měl. Zkoušel jsem si vypočítat vše na internetu a vyšla mi jiná částka. Naše mzdová účetní mi ale nechce ukázat podklady a výpočty. Mohu se nějak k těmto údajům dostat, nebo na koho se mohu obrátit a podat nějaké odvolání?

Moc vám děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Petr, 18.9.2014 20:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.9.2014 v 10:34 napsal/a:

Dobrý den pane Petře,

Pokud nesouhlasíte s postupem, který váš zaměstnavatel – resp. mzdová účetní – zvolil při zdaňování vaší mzdy, pak máte možnost podat stížnost. Konkrétně se jedná o ustanovení v daňovém řádu – tedy zákon č. 280/2009 Sb., Zákon daňový řád, konkrétně pak paragraf 237:

§ 237 Stížnost na postup plátce daně

(1) Má-li poplatník pochyby o správnosti sražené nebo vybrané daně, může nejpozději do 60 dnů ode dne, kdy se o výši sražené nebo vybrané daně dozvěděl, požádat plátce daně o vysvětlení. V žádosti uvede důvody svých pochybností.

(2) Plátce daně je povinen podat poplatníkovi písemné vysvětlení do 30 dnů ode dne, kdy žádost obdržel, a v téže lhůtě případnou chybu opravit a současně podat následné hlášení nebo dodatečné vyúčtování správci daně.

(3) Nesouhlasí-li poplatník s postupem plátce daně, může podat stížnost na postup plátce daně správci daně, který je tomuto plátci daně místně příslušný, a to do 30 dnů ode dne, kdy poplatník obdržel od plátce daně vysvětlení. Nesplní-li plátce daně svoji povinnost podle odstavce 2, je poplatník oprávněn podat takovou stížnost správci daně do 60 dnů ode dne, kdy měl plátce daně podat poplatníkovi vysvětlení.

(4) V řízení o stížnosti na postup plátce daně se použije obdobně § 111 odst. 5 a § 112. Správce daně o stížnosti rozhodne tak, že stížnosti vyhoví nebo částečně vyhoví a současně uloží plátci daně zjednat nápravu ve stanovené lhůtě anebo stížnost zamítne. Rozhodnutí o stížnosti se oznamuje poplatníkovi i plátci daně.

V praxi byste se tedy měl obrátit na svého zaměstnavatele a požadovat po něm vysvětlení toho jak je proveden výpočet. Zaměstnavatel má povinnost vám do 30 dnů podat písemné vysvětlení. Pokud tak neučiní, pak vy můžete podat stížnost na finanční úřad (lhůta je 60 dní, od chvíle kdy vám zaměstnavatel neposkytnul požadované informace).

Pokud vám zaměstnavatel písemné vysvětlení poskytne a vy nesouhlasíte s tím, co je tam uvedeno, pak se opět můžete obrátit na finanční úřad (resp. místně příslušného správce daně) a podat stížnost. Lhůta pro podání této stížnosti je 30 dní ode dne, kdy vám zaměstnavatel poskytnul písemné vysvětlení.

Pokud byste následně nebyl spokojen s rozhodnutím správce daně, jemuž budete adresovat svou stížnost, pak se dále postupuje podle platných zákonů a můžete podávat odvolání, popř. se v krajním případě obrátit i na soud.

Na závěr jen drobné upozornění. Pokud vycházíte pouze z informací, které jste našel někde na internetu, pak vám doporučuji konzultovat celou otázku s někým, kdo se v dané problematice orientuje. Některé údaje, které jsou běžně k dispozici na různých internetových stránkách, jsou často zastaralé nebo nepřesné. To samé pak platí i pro nejrůznější daňové kalkulačky na internetu. Netvrdím, že pro všechny – ale některé z nich mohou poskytovat nepřesné nebo dokonce chybné výsledky. Nemáte u nich (až na výjimky) nikdy garanci 100% správnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální a zdravotní pojištění – těhotná po skočení střední školy

-

Dobrý den, před 2 týdny jsem dokončila střední školu a zjistila jsem, že jsem ve 2. měsíci těhotenství. Nemám práci a sociální a zdravotní by my měli platit do konce srpna. Co mám dělat potom, když nemůžu do práce. Kam se mám přihlásit?

Zobrazit odpověď

Hlášení na ÚP po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, pokud dostanu výpověď ke dni 22. 6. a do nové práce nastoupím od 1. 8. na HPP. Mezi tím budu v nové práci zatím na DPČ nebo DPP. Jaké pro mě plynou povinnosti ohledně placení zdravotního pojištění nebo hlášení na ÚP? Popřípadě je výhodnější DPČ nebo DPP abych nemusel na ÚP nebo doplácet […]

Zobrazit odpověď

Dlouhodobý pobyt v zahraničí a neplacení zdravotního pojištění

-

Dobrý den, Žila jsem 9 let v zahraničí (mimo EU). Před odjezdem jsem se odhlásila z trvalého pobytu v ČR, vrátila OP a odhlásila se ze zdravotní pojišťovny s tím, že jsem nahlásila, že odjíždím dlouhodobě do zahraničí. Asistentka pojišťovny mě neinformovala, že tohle musím nahlásit písemně, a že musím mít pojištění. V zahraničí jsem […]

Zobrazit odpověď

Přerušení OSVČ a přihlášení na Úřad práce

-

Dobrý den, pracuji jako nezávislý konzultant v oblasti IT. Když ukončím práci na nějakém projektu, nemám vždy hned další projekt. Chci se zeptat, jak mám řešit tuto situaci: Během doby, kdy hledám nový projekt, nemám žádný příjem, ale všechny odvody platím. Je možné se na tuto přechodnou dobu přihlásit na úřad práce? Jaký dopad to […]

Zobrazit odpověď