Na co mám nárok při narození dítěte?

Dobrý den,

zjistila jsem, že jsem těhotná. 25. 5. 2016 jsem maturovala (za studenta jsem byla považována do 31. 8. 2016) a od 1. 9. 2016 mám práci.

Chci se zeptat jak je to v případě mateřské, rodičovského příspěvku atd.? Už jsem toho hodně načetla, ale vůbec ničemu z toho co píší na stránkách těch úřadů nerozumím.

Dočetla jsem se, že pokud student do 180 dní od úspěšného ukončení studia nastoupí na mateřskou, tak má nárok na mateřskou dovolenou. Jenže když jsem teď otěhotněla asi těžko stihnu porodit do méně než 180 dní :D.

A ještě pořád píší něco o 270 dnech nějakého nemocenského pojištění. Pokud jsem student. Tak ho za mě platí škola ne? A když mám práci, tak zaměstnavatel?

A to porodné se počítá jak? V nějaké kalkulačce mi vyšlo, že na něj budu mít nárok. Ale to se počítá až v tom čtvrtletí, kdy bude porod ne?

Poradí mi někdo, na co mám a nemám nárok a jak postupovat?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Monika J., 29.09.2016 08:51

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.10.2016 04:37 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokusím se postupně odpovědět na vaše dotazy.

Co se týká porodného, tak zde se posuzují příjmy v předchozím kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Tedy pokud se dítě narodí třeba v červnu, pak se posuzuje příjem (otce i matky) za měsíce leden, únor, březen. Pokud se narodí třeba až v červenci, pak se posuzuje příjem za duben, květen, červen. A tak dále – vždy tedy předchozí čtvrtletí. Přičemž do příjmů se započítává jak čistá mzda, tak i případně různé dávky (pokud byly v daném období pobírány), tedy třeba nemocenská, mateřská nebo i jiné sociální dávky (s výjimkou dávek jako je třeba příspěvek na bydlení).

Co se týká nemocenského pojištění a případného nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství, tedy „mateřská“). V době kdy jste student, tak za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění za vás hradí třeba zaměstnavatel, když jste zaměstnaná.

Pokud nyní pracujete, nemocenské pojištění za vás hradí zaměstnavatel, jste tedy účastníkem nemocenského pojištění.

U mateřské je podmínka, že účastníkem nemocenského pojištění musíte být nejméně po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. (jedná se opravdu o kalendářní dny, započítávají se tedy i víkendy, dovolená nebo svátky).

U studentů, kteří úspěšně dokončili studium, pak platí jedna výjimka. I když během studia nejsou účastníkem nemocenského pojištění, tak se jim i přesto doba studia může započítat do oněch 270 kalendářních dní.  Viz konkrétně paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

(3) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství osoby samostatně výdělečně činné je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby stanovené podle § 34 odst. 1. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství zahraničního zaměstnance je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako zahraničního zaměstnance podle § 10 odst. 7 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby stanovené podle § 34 odst. 1.

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Zmíněná lhůta 180 dní je tzv. ochranná doba. Platí, že pokud žena ukončí zaměstnání a je třeba nezaměstnaná (kdy jako nezaměstnaná opět není účastníkem nemocenského pojištění), ale k porodu u ní dojde do 180 dní od skončení posledního zaměstnání (resp. poslední pojištění činnosti), tak nárok na PPM má.

U studentů, tím že za ně nikdo nemocenské pojištění neplatí, žádná ochranná lhůta neexistuje. Informace, že pokud porodíte do 180 dní od skončení studia je tedy chybná (takto tomu bylo cca do roku 2009, ale od té doby se podmínky značně změnily).

Souhrnně k mateřské, pokud jste nyní zaměstnaná, a budete zaměstnaná i v době 6 – 8 týdnů před porodem nebo pokud v této době budete v ochranné době po skončení posledního zaměstnání, tak byste na PPM nárok mít měla.

Na rodičovský příspěvek pak máte nárok „automaticky“ i bez ohledu na to, jestli jste před porodem pracovala, byla studentka nebo nezaměstnaná. Nárok na něj máte k datu narození dítěte, nebo pokud budete dostávat „mateřskou“ tak po jejím skončení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,