Dobrý den, váš dotaz je poměrně komplexní, ale pokusím se na něj odpovědět.

Dobrý den,

mám dotaz ohledné OSVČ. S přítelem plánujeme na rok 2016 miminko tak by mně zajímalo, na co budu mít nárok. Druhým rokem teď pracuji jako OSVČ. Dříve jen přivýdělky. Ke konci prosince 2015 chci ukončit živnost. Zajímalo by mě, jak budu mít vysoké dávky, půjdu-li z úřadu práce. Neplatím však nemocenské, což je prý dost podstatné. Stihnu ho teď doplatit, když začnu od července, aby se mi počítal? Nebo spis jaká je min doba placeni a jeho částka? Můj plat je 12000 čistého…přítel 14500 čistého. Jinak jsem přemýšlela, zda by nepomohlo rok si odpracovat třeba ve fabrice a mít pak vetší nárok? Omlouvám se za román, ale mam v tom úplný zmatek dekuji.

Dotaz poslal/a: michaela , 23.06.2015 04:28

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.06.2015 13:59 napsal/a:
 

Dobrý den, váš dotaz je poměrně komplexní, ale pokusím se na něj odpovědět.

Pokud ukončíte činnost, jako OSVČ a budete na úřadu práce, pak by Vám mohl vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Zde záleží na tom, jestli splňujete podmínku minimální „odpracované“ doby, resp. jak dlouho jste si platila jako OSVČ sociální pojištění. Podle toho co píšete, by Vám nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniknout měl. Na základě odváděného pojištění bude určen vyměřovací základ a od něj by se pak odvíjela výše podpora v nezaměstnanosti.

Co se týká Vašeho případného těhotenství, tak zde se bavíme o 3 různých dávkách:

  • Porodné – jednorázová dávka vyplácená při narození dítěte
  • Peněžitá pomoc v mateřství (PPM nebo také mateřská dovolená) – vyplácí se cca od 6 týdne před porodem po dobu 22 týdnů (resp. 31 týdnů pokud by to byla dvojčata)
  • Rodičovský příspěvek – vyplácí se buď po skončení PPM, nebo po narození dítěte

 

  1. Porodné = zde je úplně jedno, jestli v době narození dítěte budete nebo nebudete nemocensky pojištěná, jestli budete nebo nebudete pracovat, jestli jste si v minulosti platila nemocenské pojištění nebo ne. U porodného se posuzuje pouze celkový příjem otce + matky dítěte v rozhodném období – což je předcházející kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se například narodilo dítě teď v červnu, pak se budou posuzovat příjmy za období leden – březen, pokud by se narodilo v červenci, pak se posuzují příjmy za období duben – červen, atd.

    U zaměstnanců se jako příjem zpravidla posuzuje čistý příjem (a případné další dávky jako nemocenská apod.). Pokud by v době narození dítěte (resp. v rozhodném období) byl Váš přítel OSVČ, pak se posuzuje jeho skutečný příjem, ale vždy se počítá minimálně 12 589,5 Kč (resp. 50% z průměrné mzdy) = to se aplikuje v případě, že jsou skutečné příjmy nižší, nebo pokud uplatňuje paušální výdaje.

  1. Peněžitá pomoc v mateřství – u této dávky je rozhodující ono nemocenské pojištění. Abyste měla nárok na PPM, pak v době nástupu na mateřskou (cca 6 týdnů před porodem) musíte být zaměstnaná (nebo být dobrovolný plátce nemocenského pojištění jako OSVČ). Pokud byste v té době byla na UP, tak bez ohledu na to jestli jste si v minulosti platila nemocenské pojištění, nárok mít nebudete.

    Druhou podmínkou nároku na PPM je to, že máte splněnou minimální dobu účasti na nemocenském pojištění. Tedy v době, kdy byste nastupovala na mateřskou (6 týdnů před porodem), musí být splněna podmínka, že v předchozích 2 letech od dané chvíle jste si alespoň 270 dní platila nemocenské pojištění (buď dobrovolně jako OSVČ, nebo ho za vás platil zaměstnavatel, počítají se kalendářní dny).

    Pokud byste v době nástupu na mateřskou byla stále OSVČ, pak je podmínka přísnější v tom, že nestačí mít splněno 270 dní, ale 180 dní z této doby musí být v rámci posledního roku (12 měsíců).

  1. Rodičovský příspěvek – na ten opět máte nárok bez ohledu na nemocenské pojištění nebo na to jestli jste pracovala / pracujete. Výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Dostáváte jej buď po skončení PPM, nebo po narození dítěte.

    V případě, že byste v době narození dítěte nesplňovala podmínky pro PPM, případně byla nezaměstnaná apod., pak automaticky dostáváte 4-letou variantu RP.

    V případě že máte nárok na PPM a splňujete podmínku minimálního vyměřovacího základu (zde hraje roli nemocenské pojištění podobně jako u PPM), pak máte možnost zvolit si i jinou variantu RP – třeba jen na dva nebo tři roky.

Zpět k vašemu původnímu dotazu – nemohu vám jednoznačně poradit, jestli máte nyní začít platit nemocenské pojištění, nebo jít někam do zaměstnání. Záleží i na tom, kdy zhruba byste plánovali narození dítěte (2016 je široký pojem, pokud by to mělo být už v lednu, pak to již nestíháte). Vzhledem k tomu že minimální požadovaná doba účasti na nemocenském pojištění je 270 dní, což odpovídá cca 9 měsícům, tak si to musíte spočítat sama. Pozor jen na to, že u PPM a možnosti volby délky RP nestačí jen splněná minimální doba účasti na nemocenském pojištění, ale je nutné, abyste v rozhodné době byla stále účastníkem NP. Tj. buď si jej nadále platit jako OSVČ nebo být v době nástupu na mateřskou zaměstnaná.

Pak jsou ještě další možnosti – kdy třeba volbu výše RP může na základě svého příjmu (a účasti na NP) provádět otec dítěte a to samé (pokud splňuje výše uvedené podmínky) se týká i PPM, ale to bychom se do toho už asi moc zamotali :).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,