Na co vše má nárok studentka VŠ

Dobrý den přeji.

Přítelkyně právě úspěšně odmaturovala a chystá se na VŠ do Prahy. Jelikož život tam je poměrně nákladný, chtěl jsem se zeptat, na co vše by měla mít nárok.

Jako první mě napadne přídavek na dítě. Jelikož bydlí u babičky (maminka je v osobním bankrotu a bydlí jinde, táta je také v osobním bankrotu a platí výživné), kdy neproběhlo žádné opatrovnické řízení, tak si myslím, že by mohla mít nárok na nějaký přídavek. Momentálně dostává 3200,- výživné a sem tam nějaká brigáda.

Další mně napadlo příspěvek na bydlení. Jelikož bude v Praze bydlet se spolubydlícím na bytě, kde na ni bude napsána nájemní smlouva, už od července, kdy by si nejdříve mohla zažádat o přídavek na bydlení?

Mockrát děkuji za odpověď. Snad je můj dotaz pochopitelný.

S přáním hezkého dne,

Dotaz poslal/a: Lukas B., 30.05.2017 09:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.05.2017 v 16:43 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká přídavku na dítě, tak pokud jej vaše přítelkyně pobírala již v době studia na střední škole, tak zahájením studia na VŠ se pro ni nic nemění. Na začátku školního roku doloží potvrzení o studiu na příslušné VŠ, a dále pak potvrzení o příjmu, tak jako se to dokládá u této sociální dávky opakovaně každý rok.

Co se pak týká příspěvku na bydlení – zde záleží na více faktorech. Obecně platí, že si o tuto sociální dávku může požádat kdokoliv, kdo splňuje podmínky stanovené zákonem. To, jestli je žadatel student, zaměstnanec, nezaměstnaný nebo třeba důchodce, nehraje roli.

Hlavní dvě podmínky, pro nárok na příspěvek na bydlení jsou -  mít uzavřenu platnou nájemní smlouvu. Musí se opravdu jednat o nájemní smlouvu, pokud by se jednalo o podnájem tak nárok na příspěvek na bydlení není.

Druhou podmínkou pak je to, že žadatel (vaše přítelkyně), musí mít v tomto bytě trvalé bydliště. Takže nejprve musí uzavřít nájemní smlouvu, následně pak může zajít na příslušný městský úřad a zde provést změnu trvalého bydliště. K ní v zásadě není potřeba souhlas majitele bytu, stačí osobní doklady a originál platné nájemní smlouvy (nebo úředně ověřená kopie).

U příspěvku na bydlení se pak dokládají příjmy a také náklady na bydlení za kalendářní čtvrtletí. Pokud by tedy vaše přítelkyně měla pronajatý byt třeba od 1. října 2017, tak by měla doložit příjmy a náklady na bydlení (v daném bytě) za červenec – září 2017. Protože by v té době v bytě nebydlela a tudíž neměla ani žádné doložitelné náklady, nárok na příspěvek by nevznikl.

Následně pak, v lednu 2018, by už dokládala náklady na bydlení za říjen – prosinec 2017. Podle výše nákladů by jí mohl vzniknout nárok na dávku.

U příspěvku na bydlení rozhoduje výše doloženého příjmu, výše skutečně zaplacených nákladů na bydlení, počet osob, které mají v bytě trvalé bydliště a velikost města (v tomto případě Praha).

Pozor také na to že u nájemního bydlení bývá často požadováno zaplacení kauce ve výši 1 – 2 nájmy. Takto zaplacená kauce se ale nedá započítat mezi náklady na bydlení. Tam se počítá jen zaplacený nájem a platby třeba za vodu, elektřinu, plyn apod. Třeba ani platby za připojení na internet nebo kabelovou televizi nespadají do nákladů na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Stěhování k příteli a příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, beru mateřskou a příspěvek na bydlení. V březnu jsem musela zaplatit nedoplatek, a teď ke konci dubna se budeme se synem stěhovat k mému příteli, kde už asi nebudu mít nárok na bydlení. Zajímalo by mě, jestli v květnu ještě dostanu na bydlení a jestli se sociálka vyplácí nějaký procento z nedoplatku. A […]

Zobrazit odpověď

Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

-

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti. Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám. Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě – mám nárok na nějaké dávky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, pobírám příspěvek na bydlení a alimenty – otec jinak nefunguje. Nemohu sehnat práci a syn navštěvuje předškolní docházku v mateřské škole. moje otázka zní: Když se přihlásím na zdravotní pojišťovně jako matka v domácnosti, že budu pečovat o synka, mám nárok na nějaké dávky? Protože […]

Zobrazit odpověď