Na co vše má nárok studentka VŠ

Dobrý den přeji.

Přítelkyně právě úspěšně odmaturovala a chystá se na VŠ do Prahy. Jelikož život tam je poměrně nákladný, chtěl jsem se zeptat, na co vše by měla mít nárok.

Jako první mě napadne přídavek na dítě. Jelikož bydlí u babičky (maminka je v osobním bankrotu a bydlí jinde, táta je také v osobním bankrotu a platí výživné), kdy neproběhlo žádné opatrovnické řízení, tak si myslím, že by mohla mít nárok na nějaký přídavek. Momentálně dostává 3200,- výživné a sem tam nějaká brigáda.

Další mně napadlo příspěvek na bydlení. Jelikož bude v Praze bydlet se spolubydlícím na bytě, kde na ni bude napsána nájemní smlouva, už od července, kdy by si nejdříve mohla zažádat o přídavek na bydlení?

Mockrát děkuji za odpověď. Snad je můj dotaz pochopitelný.

S přáním hezkého dne,

Dotaz poslal/a: Lukas B., 30.05.2017 09:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.05.2017 v 16:43 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká přídavku na dítě, tak pokud jej vaše přítelkyně pobírala již v době studia na střední škole, tak zahájením studia na VŠ se pro ni nic nemění. Na začátku školního roku doloží potvrzení o studiu na příslušné VŠ, a dále pak potvrzení o příjmu, tak jako se to dokládá u této sociální dávky opakovaně každý rok.

Co se pak týká příspěvku na bydlení – zde záleží na více faktorech. Obecně platí, že si o tuto sociální dávku může požádat kdokoliv, kdo splňuje podmínky stanovené zákonem. To, jestli je žadatel student, zaměstnanec, nezaměstnaný nebo třeba důchodce, nehraje roli.

Hlavní dvě podmínky, pro nárok na příspěvek na bydlení jsou -  mít uzavřenu platnou nájemní smlouvu. Musí se opravdu jednat o nájemní smlouvu, pokud by se jednalo o podnájem tak nárok na příspěvek na bydlení není.

Druhou podmínkou pak je to, že žadatel (vaše přítelkyně), musí mít v tomto bytě trvalé bydliště. Takže nejprve musí uzavřít nájemní smlouvu, následně pak může zajít na příslušný městský úřad a zde provést změnu trvalého bydliště. K ní v zásadě není potřeba souhlas majitele bytu, stačí osobní doklady a originál platné nájemní smlouvy (nebo úředně ověřená kopie).

U příspěvku na bydlení se pak dokládají příjmy a také náklady na bydlení za kalendářní čtvrtletí. Pokud by tedy vaše přítelkyně měla pronajatý byt třeba od 1. října 2017, tak by měla doložit příjmy a náklady na bydlení (v daném bytě) za červenec – září 2017. Protože by v té době v bytě nebydlela a tudíž neměla ani žádné doložitelné náklady, nárok na příspěvek by nevznikl.

Následně pak, v lednu 2018, by už dokládala náklady na bydlení za říjen – prosinec 2017. Podle výše nákladů by jí mohl vzniknout nárok na dávku.

U příspěvku na bydlení rozhoduje výše doloženého příjmu, výše skutečně zaplacených nákladů na bydlení, počet osob, které mají v bytě trvalé bydliště a velikost města (v tomto případě Praha).

Pozor také na to že u nájemního bydlení bývá často požadováno zaplacení kauce ve výši 1 – 2 nájmy. Takto zaplacená kauce se ale nedá započítat mezi náklady na bydlení. Tam se počítá jen zaplacený nájem a platby třeba za vodu, elektřinu, plyn apod. Třeba ani platby za připojení na internet nebo kabelovou televizi nespadají do nákladů na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na doplatek na bydlení při insolvenci

-

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě něco málo přes 1 rok se dvěma dětmi 12 a 10 let, máme zde trvalý pobyt, jsem samoživitelka. Bohužel jsem v insolvenci, můj příjem činí cca 12400,- Kč měsíčně, náklady na bydlení jsou 10 tisíc měsíčně, dostávám od otce dětí výživné 4 tisíc měsíčně. Můj dotaz je zda, mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď