Na co vše má nárok studentka VŠ

Dobrý den přeji.

Přítelkyně právě úspěšně odmaturovala a chystá se na VŠ do Prahy. Jelikož život tam je poměrně nákladný, chtěl jsem se zeptat, na co vše by měla mít nárok.

Jako první mě napadne přídavek na dítě. Jelikož bydlí u babičky (maminka je v osobním bankrotu a bydlí jinde, táta je také v osobním bankrotu a platí výživné), kdy neproběhlo žádné opatrovnické řízení, tak si myslím, že by mohla mít nárok na nějaký přídavek. Momentálně dostává 3200,- výživné a sem tam nějaká brigáda.

Další mně napadlo příspěvek na bydlení. Jelikož bude v Praze bydlet se spolubydlícím na bytě, kde na ni bude napsána nájemní smlouva, už od července, kdy by si nejdříve mohla zažádat o přídavek na bydlení?

Mockrát děkuji za odpověď. Snad je můj dotaz pochopitelný.

S přáním hezkého dne,

Dotaz poslal/a: Lukas B., 30.05.2017 09:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.05.2017 v 16:43 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká přídavku na dítě, tak pokud jej vaše přítelkyně pobírala již v době studia na střední škole, tak zahájením studia na VŠ se pro ni nic nemění. Na začátku školního roku doloží potvrzení o studiu na příslušné VŠ, a dále pak potvrzení o příjmu, tak jako se to dokládá u této sociální dávky opakovaně každý rok.

Co se pak týká příspěvku na bydlení – zde záleží na více faktorech. Obecně platí, že si o tuto sociální dávku může požádat kdokoliv, kdo splňuje podmínky stanovené zákonem. To, jestli je žadatel student, zaměstnanec, nezaměstnaný nebo třeba důchodce, nehraje roli.

Hlavní dvě podmínky, pro nárok na příspěvek na bydlení jsou -  mít uzavřenu platnou nájemní smlouvu. Musí se opravdu jednat o nájemní smlouvu, pokud by se jednalo o podnájem tak nárok na příspěvek na bydlení není.

Druhou podmínkou pak je to, že žadatel (vaše přítelkyně), musí mít v tomto bytě trvalé bydliště. Takže nejprve musí uzavřít nájemní smlouvu, následně pak může zajít na příslušný městský úřad a zde provést změnu trvalého bydliště. K ní v zásadě není potřeba souhlas majitele bytu, stačí osobní doklady a originál platné nájemní smlouvy (nebo úředně ověřená kopie).

U příspěvku na bydlení se pak dokládají příjmy a také náklady na bydlení za kalendářní čtvrtletí. Pokud by tedy vaše přítelkyně měla pronajatý byt třeba od 1. října 2017, tak by měla doložit příjmy a náklady na bydlení (v daném bytě) za červenec – září 2017. Protože by v té době v bytě nebydlela a tudíž neměla ani žádné doložitelné náklady, nárok na příspěvek by nevznikl.

Následně pak, v lednu 2018, by už dokládala náklady na bydlení za říjen – prosinec 2017. Podle výše nákladů by jí mohl vzniknout nárok na dávku.

U příspěvku na bydlení rozhoduje výše doloženého příjmu, výše skutečně zaplacených nákladů na bydlení, počet osob, které mají v bytě trvalé bydliště a velikost města (v tomto případě Praha).

Pozor také na to že u nájemního bydlení bývá často požadováno zaplacení kauce ve výši 1 – 2 nájmy. Takto zaplacená kauce se ale nedá započítat mezi náklady na bydlení. Tam se počítá jen zaplacený nájem a platby třeba za vodu, elektřinu, plyn apod. Třeba ani platby za připojení na internet nebo kabelovou televizi nespadají do nákladů na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď