Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok.

Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč.

V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok.

Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Dotaz poslal/a: Lukáš M., 19.07.2017 01:43

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.07.2017 14:11 napsal/a:
 

Dobrý den,

Jak sám zmiňujete, pokud jste nezaměstnaný a vedený v evidenci na Úřadu práce, pak (při splnění příslušných podmínek) máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta vám bude vyplácena nejméně po dobu 5 roků – případně i déle. Délka vyplácení podpory v nezaměstnanosti se liší podle věku. Může to být 5 měsíců (do 50 roků), 8 měsíců (50 – 55 roků) nebo 11 měsíců (na 55 roků).

Dále byste případně mohl mít nárok na příspěvek na bydlení. U něj záleží na tom, jakou formu má vaše bydlení. Pokud by se jednalo o nájem nebo byt v osobním vlastnictví (nebo i družstevní byt), a vy jste současně měl v daném bytě vedené trvalé bydliště, pak si můžete zkusit požádat o příspěvek na bydlení.

Pozor jen na to, že pokud byste měl v bytě jen podnájemní smlouvu, tak u ní nárok na příspěvek na bydlení nevzniká.

U příspěvku na bydlení se dokládají příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně tedy (v červenci 2017) byste při žádosti i přídavky na bydlení, dokládal příjmy a náklady za duben – červen 2017. Mezi náklady na bydlení u nájemních bytů se počítá zaplacený nájem a třeba i platby za vodu, elektřinu, plyn pokud tyto nejsou součástí nájmu. Jiné platby, například za pevnou telefonní linku, kabelovou televizi, internet nebo televizní a rozhlasový poplatek, nebo třeba za hypotéku apod., se mezi náklady na bydlení nepočítají.

Dokládá se příjem všech osob, které mají v bytě trvalé bydliště – nebo je případně nutné podat žádost o vyloučení těchto osob z posuzování nároku na příspěvek na bydlení.

Výše dávky (příspěvku na bydlení) se odvíjí od toho, jaké doložíte náklady na bydlení. A dále pak od počtu osob, které mají v bytě trvalé bydliště, nebo velikosti města, kde je daný byt.

Jiné dávky, na které byste aktuálně (jako nezaměstnaný) mohl mít nárok, mě nenapadají. Jsou zde případně ještě dávky pomoci ve hmotné nouzi – tedy příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení.

Mám ale za to, že ty by se vás vzhledem k tomu, jak „vysokou“ máte podporu v nezaměstnanosti, momentálně netýkaly. Životní minimum jednotlivce je 3410 Kč měsíčně. I při zohlednění toho, že váš aktuální příjem je z podpory, je váš příjem vyšší, než je hranice pro nárok na dávky hmotné nouze.

O ty byste žádal až by vám byla podpora snížena nebo až by přestala být vyplácena. Každopádně i tyto dávky se řeší na Úřadu práce, stejně jako zmíněný příspěvek na bydlení, takže se tam pak můžete informovat, zda splňujete podmínky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,