Na jaké sociální dávky mám nárok jako OSVČ a matka samoživitelka?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, na jaké sociální dávky bych v mém případě měla mít nárok.

V říjnu čekám miminko, s otcem dítěte nejsme spolu, ale v rodném listě nejspíše zapsaný bude, tudíž bude platit alimenty, bohužel ale nevím, v jaké výši. Já jsem OSVČ, od února si platím nemocenské pojištění 150 Kč měsíčně.

Na PPM bych podle paní na ČSSZ mít nárok měla, i když výše mateřské nebude vůbec vysoká.

Na ŽL měsíčně fakturuji přibližně něco okolo 19 tisíc, z čehož se mi odečítají zálohy na sociální, zdravotní a nemocenské pojištění. Je můj příjem natolik „vysoký“, abych neměla na dávky nárok? Od září, po nástupu na MD, se mé příjmy razantně sníží.

Co se týče bydlení, bydlím u matky v jejím bytě.

Měla bych v mém případě nárok na porodné, příspěvek na živobytí nebo jiné sociální dávky?

Na internetu jsem samozřejmě hledala, ale všude se píše o čisté mzdě a tu nevím, jak jako OSVČ vypočítat.

Mockrát děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavlína K., 10.05.2017 13:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.05.2017 v 18:03 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že na vaše dotazy není možné úplně přesně odpovědět. Protože to, jestli budete mít po narození dítěte nárok na nějaké dávky, závisí na mnoha různých okolnostech. Takže se pokusím odpovědět trochu obecněji.

U různých sociálních dávek se příjem posuzuje různě. Třeba konkrétně u porodného se běžně zohledňuje příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se vám dítě narodilo v říjnu 2017, pak by se běžně započítávaly příjmy za období červenec 2017 – září 2017.

V případě OSVČ se pak ale příjmy počítají trochu jinak, než je tomu u zaměstnanců. Vychází se z daňového přiznání. V tomto případě by se tedy jednalo o daňové přiznání, které jste podávala letos v březnu. Z něj se pak určí „měsíční“ průměr. A podle něj se pak posuzuje nárok na dávky

V případě OSVČ ale současně platí i to, že pokud jsou v daňovém přiznání nízké příjmy, tak se u OSVČ jako příjem započítá vždy nejméně jedna polovina průměrné mzdy (tj. aktuálně cca 13500 Kč).

V případě, že byste pro účely porodného měla být posuzována pouze vy a dítě (bez otce dítěte) a měla jste průměrný měsíční příjem oněch 13500 Kč (nebo případně vyšší na základě vašeho DP), pak byste aktuálně na porodné nárok neměla.

Na porodné je nárok pouze v případě, že příjem je nižší než 2,7 násobek životního minima. Což v případě matky samoživitelky, které se narodí první dítě, je maximální příjem 13 176 Kč měsíčně.

Při splnění podmínek byste měla mít nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), cca 4500 Kč. A také i na rodičovský příspěvek. Podle aktuálně platných pravidel byste si pak měla mít možnost zvolit rodičovský příspěvek do výše 7600 Kč.

Co se pak týká nároku na další dávky, bude záležet na tom, jaké budou vaše skutečné příjmy. Tedy jestli budete dostávat alimenty a v jaké výši. U dávek pomoci v hmotné nouzi, kam spadá i zmíněný příspěvek na živobytí se posuzuje aktuální stav (resp. v předchozím měsíci). U dávek pomoci ve hmotné nouzi se ale obvykle zohledňuje příjem všech osob ve společné domácnosti. Ve vašem případě by tak mohl hrát roli i příjem vaší matky.

Takže si netroufám dopředu odhadovat, jestli a jak vysoké dávky byste zde mohla dostávat.

Po narození dítěte byste dále mohla mít nárok na přídavky na dítě (500 Kč měsíčně).

Také je otázka jak máte řešeno bydlení. Píšete, že bydlíte u matky. V případě že by i ona měla nižší příjem, pak je zde i příspěvek na bydlení (nebo i doplatek na bydlení pokud byste spadala do kategorie osoby ve hmotné nouzi). U něj se zohledňuje příjem všech osob, které mají v daném bytě/domě trvalý pobyt.

Mimo jiné záleží i na tom, jestli během „rodičovské“ budete dále pracovat jako OSVČ a mít z tohoto podnikání nějaký příjem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – matka samoživitelka s jedním dítětem

-

Dobrý den, jsem samoživitelka, mám 3 letého syna. Bohužel už rok nepracuji ze zdravotních důvodů. Jsem po operaci páteře, a invalidní důchod mi nebyl uznán. V momentální době nemáme žádné finanční prostředky a pomáhají mi rodiče. Chtěla jsem se tedy zeptat, na jaké sociální dávky bychom já a moje dítě, měli nárok. Děkuji

Zobrazit odpověď