Na ÚP nebo starost o dítě po rodičovské? Mám žádost o příspěvek na péči

Dobrý den,

dnešním dnem mi byla vyplacena poslední dávka do 220000,-. Končí mi tedy rodičovská dovolená, pokud jsem byla předtím nezaměstnaná?

Kdy se nahlásit na ÚP nebo zdravotní pojišťovnu, abych neměla nikde dluhy?

Mám tři nemocné děti a mám podanou žádost o příspěvek na péči, ale zatím není rozhodnuto. Nevím kam se vrtnout!

Na ÚP mě neporadí, jen upozorňují, že mi budou dávat umístěnky, byť jsem bez družiny i školky, muž je řidič MHD a nemám hlídání.

Moc děkuji!

Dotaz poslal/a: s f, 07.12.2016 16:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.12.2016 v 15:33 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vašem případě (pokud jste byla nezaměstnaná), se nedá hovořit o skončení „rodičovské dovolené“ v pravém slova smyslu. Ve vašem případě došlo k ukončení pobírání rodičovského příspěvku. Fakticky to ale má pro vás stejný důsledek (resp. pokud byste byla zaměstnána, pak byste mohla být na rodičovské dovolené i po ukončení výplaty RP, takto už jste nyní „jenom“ nezaměstnaná).

V době, kdy jste na rodičovské dovolené nebo kdy „jenom“ dostáváte rodičovský příspěvek je plátcem zdravotního pojištění stát. K datu, kdy vám skončil rodičovský příspěvek, pak za vás už zdravotní pojištění nikdo neplatí.

Placení zdravotního pojištění je povinné ze zákona. V době, kdy nejste zaměstnána, nebo kdy nespadáte do některé ze skupin, za které zdravotní pojištění platí stát (typicky třeba za studenty nebo právě za ženy na rodičovské dovolené nebo ženy které dostávají rodičovský příspěvek), pak si musíte zdravotní pojištění platit sama.

Ve vašem případě jsou tedy dvě možnosti. Buď byste měla do 3 dnů zajít na úřad práce a požádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Pak za vás bude zdravotní pojištění platit stát a současně byste měla nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Bez ohledu na to, jestli jste před „rodičovskou“ pracovala nebo ne, po jejím skončení máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Doba péče o dítě (rodičovská dovolená a/nebo doba kdy pobíráte rodičovský příspěvek) se počítá jako tzv. „náhradní“ doba. Po skončení rodičovské dovolené tedy splňujete podmínku „minimální odpracované doby“ (12 měsíců za poslední dva roky).

Výše podpory se v tomto případě ale odvíjí od průměrné mzdy v ČR (tedy pokud jste během rodičovské nepracovala a neměla jiný příjem než rodičovský příspěvek). V takovém případě je podpora jen poměrně hodně nízká – za první dva měsíce je to cca 3800 Kč, a následně klesá.

Pokud ale budete vedená v evidenci úřadu práce pak ano, úřad práce se vám bude snažit zajistit nové zaměstnání, což zahrnuje pravidelné návštěvy na úřadu a současně chodit na pohovory do vytipovaných firem. Pokud byste toto nedělala, pak vám bude odejmuta podpora v nezaměstnanosti a budete vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání.

Druhou možností je pak to, že se u své zdravotní pojišťovny nahlásíte jako osoba pečující o dítě do 7 roků. Pak za vás bude zdravotní pojištění platit stát. Na jiné dávky tím ale nárok nevzniká.

Pokud vám tedy jde čistě jen o vyřešení zdravotního pojištění, pak vám stačí nahlásit pojišťovně, že zůstáváte doma s dítětem (písemně, přes jejich webové stránky nebo zajít na pobočku, není pro to potřeba žádné speciální potvrzení). V tomto případě platí několik omezení typu, že dítě nesmí chodit do školky na více než 46 hodin v měsíci, nebo nesmíte mít příjem ze zaměstnání (je ale možný příjem formou DPČ  nebo DPP – který nesmí překročit povolenou výši příjmu).

Pokud vám jde o to, abyste po skončení RP měla i nějaký jiný příjem, který by vám nahradil ukončený RP, pak musíte jít na Úřad práce a požádat si zde o podporu v nezaměstnanosti a řídit se pokyny ÚP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Sociální, zdravotní pojištění, péče o dítě a OSVČ

-

Dobrý den, jako přivýdělek na RD mám ŽL. 3. 4. 2018 měl nejmladší syn, 3 roky. Mám ještě syna 5let, 7let,který chodí do ZŠ, ale nenavštěvuje družinu. Protože 5letý syn před koncem roku měl nález tříselné kýly, zcela jsem zapomněla si RD prodloužit do 4let věku dítěte. Nevím co nyní dělat. Nejsem a ani jako […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do sedmi let po skončení rodičovské

-

Dobrý den, minulý rok v březnu mi skončila čtyřletá rodičovská dovolená se synem. Neměla jsem pro syna školku a ani nikoho kdo by mi ho ohlídal, tak jsem se zaregistrovala na Úřad práce, kde jsem do dnešní doby. Mohu si nyní zařídit tzv. péči o dítě do sedmi let? Kde se to zařizuje? Jaké podmínky […]

Zobrazit odpověď

Žádost o příspěvek na bydlení přídavek na dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu zažádat o příspěvek na bydlení a přídavek na dítě, když mi skončilo v lednu pobírání rodičovského příspěvku a od února jsem již bez příjmu. Přítel, otec mých dětí, od nás odešel. Přispívá měsíčně, jak může. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď