Hmotná nouze – mohou mi kontrolovat peníze na účtu v bance?

Dobrý den,

mám na Vás prosbu. Chci se zeptat, když je člověk doplácen částkou do životního minima, může si sociální odbor na hmotné nouzi vyžádat od toho dopláceného, výpis ze spořitelny, kde mu zasílají veškeré sociální dávky?

Nikdy předtím to nikdo nechtěl, teď ale jedna osoba (na hmotné nouzi), jedna jediná, ten výpis chce vidět každý měsíc. Nechápu podle čeho to je. To si tam každý dělá, jak chce, a nebo je to dané zákonem? Předem děkuji za laskavost a brzkou odpověď.

S pozdravem Radana Pikartová

Dotaz poslal/a: Radana Pikartová, 19.06.2015 16:54

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2015 03:55 napsal/a:
 

Dobrý den,

U dávek hmotné nouze – ve Vašem případě se zřejmě jedná o příspěvek na živobytí (onen „doplatek do životního minima“) – se neposuzuje pouze příjem žadatele (tedy příjmy ze zaměstnání, podnikání apod.). Ale posuzuje se celková majetková a sociální situace.

Konkrétně se jedná o zákon č. 111/2006 Sb. Zákon o pomoci v hmotné nouzi, především pak paragraf 15:

§ 15

Celkové sociální a majetkové poměry

(1) Pro účely tohoto zákona se celkovými sociálními poměry rozumí podíl rodiny na trvání stavu hmotné nouze, do kterého se osoba dostala. Při posuzování celkových sociálních poměrů příslušný orgán pomoci v hmotné nouzi posuzuje také využívání jiného než vlastního majetku, které umožňují zpravidla osoby blízké.

(2) Pro účely tohoto zákona se celkovými majetkovými poměry rozumí hodnota movitého a nemovitého majetku vycházející z jeho zjištěné ceny, kterého lze využít ihned, popřípadě po určité době, pro zvýšení příjmu, a to jak krátkodobě k překlenutí přechodného stavu hmotné nouze, tak dlouhodobě, pokud nelze využít jiné možnosti. Z movitého a nemovitého majetku, uvedeného ve větě první, je vyloučen majetek, jehož prodej nebo jeho jiné využití nelze po osobě vyžadovat. Pokud jde podle poměrů osoby o běžný nemovitý nebo movitý majetek, jehož hodnota je zjevně nízká nebo naopak tak vysoká, že nelze mít pochyby o tom, že majetkové poměry nebrání přiznání dávky nebo naopak jsou na překážku přiznání dávky, nemusí být jeho cena podle zvláštního právního předpisu zjišťována.

Typicky by se mohlo jednat o případ, kdy je někdo sice bez zaměstnání a bez jakéhokoliv příjmu, ale přitom má v bance na účtu našetřené peníze. Nebo má případně ve svém majetku nějaké cennosti, jejichž prodejem by mohl získat prostředky na živobytí. Takové osoby pak nejsou považovány za osoby ve hmotné nouzi.

Úřad práce při posuzován nároku na dávky hmotné nouze má tedy právo (a ve výsledku i povinnost) prověřovat celkovou majetkovou a sociální situaci žadatele.

Je určitě možné, že každý úředník má trochu jiný přístup. Někdo striktně trvá na dodržení všech nařízení a předpisů, jiná má zase více „lidský“ přístup.

Dle mých zkušeností ale požadavek na doložení výpisu z bankovního účtu není nijak nestandardní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,