Nárok na dávky když jsem nezaměstnaná

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na nějaké dávky.

Momentálně jsem vedena na úřadu práce, ale už jsem vyčerpala všechny příspěvky podpory v nezaměstnanosti i kurzovné.

V pronajatém bytě nemám trvalé bydliště – to mám vedené na městě neboť paní majitelka si to nepřála.

Mám jedno dítě do 6 let a dostávám na něho výživné 2400 Kč.

Žiji s přítelem, který má příjem okolo 19 tisíc.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Linda D., 23.05.2017 16:42

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 16:43 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokud bydlíte v pronajatém bytě na základě nájemní smlouvy, tak pokud byste v bytě měla trvalé bydliště, mohla byste si případně požádat o příspěvek na bydlení. U něj je podmínkou právě to že se jedná o nájem (dokládáte platnou nájemní smlouvou), a to že má žadatel v bytě trvalé bydliště.

Píšete, že si majitelka nepřála, abyste v bytě měla trvalý pobyt. Podle aktuálně platných zákonů, vám ale majitel bytu nemůže zakázat zřízení trvalého bydliště. I kdyby takové ustanovení bylo v nájemní smlouvě, tak je z právní hlediska neplatné a nevymahatelné.

Ke zřízení trvalého bydliště stačí zajít na příslušný městský úřad, oddělení evidence obyvatel, předložit zde osobní doklady a platnou nájemní smlouvu. Na základě toho vám zaevidují nové trvalé bydliště. Souhlas majitele opravdu není potřeba.

Na druhou stranu, z úřadu pak posílají písemné vyrozumění majiteli bytu (pouze informativní), takže majitelka bytu se to dozví. Pokud se domníváte, že by jí to mohlo vadit, pak se s ní zkuste domluvit. Vysvětlete jí, že trvalé bydliště potřebujete především pro tuto sociální dávku. Také jí můžete vysvětlit, že tím, že máte v bytě trvalé bydliště, se pro ni, jako majitelku nic nemění.

Zřízením trvalého pobytu vám nevznikají žádná speciální práva k danému bytu. Nájemní smlouva může být ukončena podle podmínek uvedených ve smlouvě – to jestli máte v bytě trvalé bydliště nebo ne nehraje žádnou roli. Pokud by byla někdy v budoucnu ukončena nájemní smlouva, pak ona jako majitelka bytu může nechat vaše trvalé bydliště zase velmi jednoduše zrušit. A to i bez vašeho souhlasu. Pro ni, jako majitelku, to že budete mít v bytě trvalé bydliště, ve výsledku nic neznamená.

V dotazu také neuvádíte, zda na dítě dostáváte přídavky – přídavek na dítě sice není příliš vysoký, pro dítě 6 – 15 roků je to 610 Kč měsíčně, ale i to se může hodit. Pokud tento přídavek nemáte, zkuste si o něj požádat na místním Úřadu práce.

Z jiných sociálních dávek mě napadají už jen dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí a případně doplatek na bydlení. Vzhledem k tomu, že udáváte jako svůj jediný příjem výživné, tak byste na příspěvek na živobytí nárok mít mohla. Na druhou stranu, pokud s vámi přítel žije ve společné domácnosti, pak by se u této sociální dávky započítával i jeho příjem, a v tom případě by vaše společné příjmy byly už asi „příliš vysoké“ (vysoké ve smyslu nároku na tuto dávku).

Můžete se případně zkusit obrátit na Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště a informovat se na možnost získání této dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,