Nárok na mateřskou – ukončení pracovního poměru?

Krásný den přeji,

Od svých 20 let zhruba pracuji. Teď je mi 27.

Jelikož jsem změnila práci k 1. 7. 2016 a v únoru otěhotněla a musela nastoupit koncem března 21.3 2017 na neschopenku. 31.4 Mě vypršela smlouva.

Měla bych dotaz, zda mám i já nárok na ochrannou lhůtu 180 dní???

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Pavlína V., 23.05.2017 12:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 16:50 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud správně chápu váš dotaz, tak nyní jste nezaměstnaná (pracovní poměr skončil na konci dubna 2017 – zde jen drobnosti, duben má pouze 30 dní, takže to zřejmě bylo k 30. 4. 2017), ale současně jste v pracovní neschopnosti (pravděpodobně z důvodu rizikového těhotenství?) a dostáváte nemocenské dávky. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že váš poslední pracovní poměr trval 303 kalendářních dní.

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (tedy přesněji peněžitou pomoc v mateřství, PPM), pak musí být splněny dvě hlavní podmínky. První je ta, že v době zahájení PPM (což je 6 až 8 týdnů před porodem), splňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Tím, že už jen toto vaše poslední zaměstnání trvalo 303 dní, je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM musíte být účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnaná, kdy za vás NP hradí zaměstnavatel), nebo musíte být v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Ochranná lhůta vám nyní „běží automaticky“. To jestli byl pracovní poměr ukončen výpovědí, dohodou nebo uplynutím sjednaného termínu při smlouvě na dobu určitou nehraje žádnou roli. Ani to, že v době ukončení pracovního poměru jste byla v pracovní neschopnosti.

Ve vašem případě, pokud by se zahájení PPM mělo uskutečnit do 27. 10. 2017, pak je splněna i tato druhá podmínka. Píšete, že jste otěhotněla v únoru. Čistě teoreticky, pokud budu počítat, že datum zahájení poslední menstruace před početím by bylo například 1. 2. 2017, pak by předpokládaný termín porodu vycházel na 8. 11. 2017 (280 dní). (tohle je jen orientační odhad, na základě znalosti předpokládaného termínu porodu, který určí váš lékař, si to můžete upravit tak aby to odpovídalo skutečnosti).

Tedy nástup na „mateřskou“ by u vás byl v druhé polovině měsíce září, takže by to bylo ještě v ochranné lhůtě a PPM byste tak měla dostat. Její výše se pak bude odvíjet od příjmů v posledním zaměstnání – to, v jaké výši nyní dostáváte nemocenské dávky, nemá na výši „mateřské“ žádný vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď