Nárok na mateřskou – ukončení pracovního poměru?

Krásný den přeji,

Od svých 20 let zhruba pracuji. Teď je mi 27.

Jelikož jsem změnila práci k 1. 7. 2016 a v únoru otěhotněla a musela nastoupit koncem března 21.3 2017 na neschopenku. 31.4 Mě vypršela smlouva.

Měla bych dotaz, zda mám i já nárok na ochrannou lhůtu 180 dní???

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Pavlína V., 23.05.2017 12:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 16:50 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud správně chápu váš dotaz, tak nyní jste nezaměstnaná (pracovní poměr skončil na konci dubna 2017 – zde jen drobnosti, duben má pouze 30 dní, takže to zřejmě bylo k 30. 4. 2017), ale současně jste v pracovní neschopnosti (pravděpodobně z důvodu rizikového těhotenství?) a dostáváte nemocenské dávky. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že váš poslední pracovní poměr trval 303 kalendářních dní.

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (tedy přesněji peněžitou pomoc v mateřství, PPM), pak musí být splněny dvě hlavní podmínky. První je ta, že v době zahájení PPM (což je 6 až 8 týdnů před porodem), splňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Tím, že už jen toto vaše poslední zaměstnání trvalo 303 dní, je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM musíte být účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnaná, kdy za vás NP hradí zaměstnavatel), nebo musíte být v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Ochranná lhůta vám nyní „běží automaticky“. To jestli byl pracovní poměr ukončen výpovědí, dohodou nebo uplynutím sjednaného termínu při smlouvě na dobu určitou nehraje žádnou roli. Ani to, že v době ukončení pracovního poměru jste byla v pracovní neschopnosti.

Ve vašem případě, pokud by se zahájení PPM mělo uskutečnit do 27. 10. 2017, pak je splněna i tato druhá podmínka. Píšete, že jste otěhotněla v únoru. Čistě teoreticky, pokud budu počítat, že datum zahájení poslední menstruace před početím by bylo například 1. 2. 2017, pak by předpokládaný termín porodu vycházel na 8. 11. 2017 (280 dní). (tohle je jen orientační odhad, na základě znalosti předpokládaného termínu porodu, který určí váš lékař, si to můžete upravit tak aby to odpovídalo skutečnosti).

Tedy nástup na „mateřskou“ by u vás byl v druhé polovině měsíce září, takže by to bylo ještě v ochranné lhůtě a PPM byste tak měla dostat. Její výše se pak bude odvíjet od příjmů v posledním zaměstnání – to, v jaké výši nyní dostáváte nemocenské dávky, nemá na výši „mateřské“ žádný vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď