Nárok na mateřskou – ukončení pracovního poměru?

Krásný den přeji,

Od svých 20 let zhruba pracuji. Teď je mi 27.

Jelikož jsem změnila práci k 1. 7. 2016 a v únoru otěhotněla a musela nastoupit koncem března 21.3 2017 na neschopenku. 31.4 Mě vypršela smlouva.

Měla bych dotaz, zda mám i já nárok na ochrannou lhůtu 180 dní???

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Pavlína V., 23.05.2017 12:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 16:50 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud správně chápu váš dotaz, tak nyní jste nezaměstnaná (pracovní poměr skončil na konci dubna 2017 – zde jen drobnosti, duben má pouze 30 dní, takže to zřejmě bylo k 30. 4. 2017), ale současně jste v pracovní neschopnosti (pravděpodobně z důvodu rizikového těhotenství?) a dostáváte nemocenské dávky. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že váš poslední pracovní poměr trval 303 kalendářních dní.

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (tedy přesněji peněžitou pomoc v mateřství, PPM), pak musí být splněny dvě hlavní podmínky. První je ta, že v době zahájení PPM (což je 6 až 8 týdnů před porodem), splňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Tím, že už jen toto vaše poslední zaměstnání trvalo 303 dní, je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM musíte být účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnaná, kdy za vás NP hradí zaměstnavatel), nebo musíte být v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Ochranná lhůta vám nyní „běží automaticky“. To jestli byl pracovní poměr ukončen výpovědí, dohodou nebo uplynutím sjednaného termínu při smlouvě na dobu určitou nehraje žádnou roli. Ani to, že v době ukončení pracovního poměru jste byla v pracovní neschopnosti.

Ve vašem případě, pokud by se zahájení PPM mělo uskutečnit do 27. 10. 2017, pak je splněna i tato druhá podmínka. Píšete, že jste otěhotněla v únoru. Čistě teoreticky, pokud budu počítat, že datum zahájení poslední menstruace před početím by bylo například 1. 2. 2017, pak by předpokládaný termín porodu vycházel na 8. 11. 2017 (280 dní). (tohle je jen orientační odhad, na základě znalosti předpokládaného termínu porodu, který určí váš lékař, si to můžete upravit tak aby to odpovídalo skutečnosti).

Tedy nástup na „mateřskou“ by u vás byl v druhé polovině měsíce září, takže by to bylo ještě v ochranné lhůtě a PPM byste tak měla dostat. Její výše se pak bude odvíjet od příjmů v posledním zaměstnání – to, v jaké výši nyní dostáváte nemocenské dávky, nemá na výši „mateřské“ žádný vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď