Nárok na mateřskou při ukončení smlouvy na dobu určitou

Dobrý den,

od dubna 2016 jsem byla zaměstnaná na HPP.

V listopadu 2016 jsem nastoupila na neschopenku s tím, že jsem těhotná. Termín mam 25.7.

Teď v dubnu 2017 mi skončila smlouva. Před prací jsem byla na rodičáku, ten mi skončil v srpnu 2016, mám nárok na mateřskou?

Předem děkuju za odpověď

Dotaz poslal/a: Linda G., 23.05.2017 09:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 17:17 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ ve smyslu mateřská dovolená pochopitelně nemáte, protože jste aktuálně nezaměstnaná. Ovšem nárok na „mateřskou“ ve smyslu peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je něco trochu jiného.

Pro nárok na PPM musí být splněny dvě podstatné podmínky. Tou první je to, že v době zahájení PPM (termín zahájení PPM si určujete sama a musí spadat do časového období 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Vzhledem k tomu, že jste nyní byla zaměstnána jeden rok (to, že jste byla část doby v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí, podstatná je doba od zahájení do ukončení pracovního poměru), tak je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou pro nárok na „mateřskou“ (PPM), je pak to, že v době zahájení čerpání této dávky musíte být buď zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění) nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Ve vašem případě tedy od konce dubna (resp., od data ke kterému zanikl váš pracovní poměr), běží tato lhůta 180 dní.

Vzhledem k udávanému termínu porodu, byste tedy určitě měla být v době zahájení PPM ještě v ochranné lhůtě a tak byste měla mít nárok na PPM.

Výše „mateřské“ (PPM) se pak bude odvíjet od příjmů, které jste měla v posledním zaměstnání. To, že nyní dostáváte nemocenské dávky, a jejich výše, nemá na výpočet PPM žádný vliv. Výše PPM se odvíjí od vaší hrubé mzdy v posledním zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď