Nárok na mateřskou při ukončení smlouvy na dobu určitou

Dobrý den,

od dubna 2016 jsem byla zaměstnaná na HPP.

V listopadu 2016 jsem nastoupila na neschopenku s tím, že jsem těhotná. Termín mam 25.7.

Teď v dubnu 2017 mi skončila smlouva. Před prací jsem byla na rodičáku, ten mi skončil v srpnu 2016, mám nárok na mateřskou?

Předem děkuju za odpověď

Dotaz poslal/a: Linda G., 23.05.2017 09:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 17:17 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ ve smyslu mateřská dovolená pochopitelně nemáte, protože jste aktuálně nezaměstnaná. Ovšem nárok na „mateřskou“ ve smyslu peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je něco trochu jiného.

Pro nárok na PPM musí být splněny dvě podstatné podmínky. Tou první je to, že v době zahájení PPM (termín zahájení PPM si určujete sama a musí spadat do časového období 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Vzhledem k tomu, že jste nyní byla zaměstnána jeden rok (to, že jste byla část doby v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí, podstatná je doba od zahájení do ukončení pracovního poměru), tak je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou pro nárok na „mateřskou“ (PPM), je pak to, že v době zahájení čerpání této dávky musíte být buď zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění) nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Ve vašem případě tedy od konce dubna (resp., od data ke kterému zanikl váš pracovní poměr), běží tato lhůta 180 dní.

Vzhledem k udávanému termínu porodu, byste tedy určitě měla být v době zahájení PPM ještě v ochranné lhůtě a tak byste měla mít nárok na PPM.

Výše „mateřské“ (PPM) se pak bude odvíjet od příjmů, které jste měla v posledním zaměstnání. To, že nyní dostáváte nemocenské dávky, a jejich výše, nemá na výpočet PPM žádný vliv. Výše PPM se odvíjí od vaší hrubé mzdy v posledním zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď