Nárok na mateřskou na druhé dítě v roce 2017

Dobrý den,

nejdřív jsem pracovala 6 let v jednom zaměstnání, následně rok a půl v novém.

Nyní jsem 4tý měsíc na rodičovské dovolené a chtěli bychom druhé dítě, ale v 30. 11. 2017 mi končí pracovní poměr, který byl na dobu určitou.

Do jaké doby bych musela stihnout otěhotnět, abych měla nárok na mateřskou dovolenou?

Můžete mi prosím poradit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Iveta V., 20.04.2017 09:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.04.2017 v 12:22 napsal/a:

Dobrý den,

V případě že máte v zaměstnání pracovní smlouvu na dobu určitou, která končí v listopadu 2017, pak byste na PPM na druhé dítě měla nárok v případě, že byste v době zahájení PPM byla stále zaměstnána (to, že byste současně byla na rodičovské dovolené, ničemu nevadí) nebo že byste byla v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Poznámka: Zde jen pro přesnost, v následujícím textu se nebavíme o „mateřské dovolené“ (což je pracovní volno, které vám poskytuje zaměstnavatel v době před porodem a po porodu) ale o peněžité pomoci v mateřství (PPM) což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění zpravidla v době kdy současně máte mateřskou dovolenou v zaměstnání. Tyto dva termíny se obvykle zaměňují, ale fakticky se jedná o dvě různé věci. Mám ale za to, že vy pod pojmem „mateřská dovolená“ také máte na mysli spíše nárok na „peníze“, tedy na PPM.

Nárok na PPM (uplatnění nároku na peněžitou pomoc v mateřství) vzniká v době 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Takže pokud budeme počítat „odzadu“:

  • Běžné těhotenství trvá 280 dní
  • Na PPM máte nárok již 8 týdnů před porodem = 8*7 = 56 dní
  • V době zahájení PPM musíte být v ochranné lhůtě 180 dní od skončení zaměstnání, tedy k zahájení PPM by u vás mělo dojít nejpozději cca 29. 5. 2018 (plánovaný termín porodu pak cca 24. 7. 2018
  • Zahájení těhotenství (z lékařského hlediska se jako termín zahájení těhotenství považuje první den poslední menstruace před otěhotněním) tedy nejpozději 17. 10. 2017

Výše uvedené termíny ale berte jako orientační – je to čistě matematický výpočet a lidské tělo se jen málo kdy řídí přesnými termíny v kalendáři. Bezpečnější je, abyste byla těhotná spíše o pár dní dříve, než jak uvádím já.

Pokud byste tedy otěhotněla tak, že v době ukončení vašeho pracovního poměru byste již byla těhotná, z lékařského hlediska by se jednalo již o cca 7 - 8 týden těhotenství, pak by vám to podle všeho mělo vyjít tak, abyste stihla uplatnit nárok na PPM ještě v rámci ochranné lhůty od skončení posledního zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď