Nárok na mateřskou a na porodné

Dobrý den,

Ráda bych se zeptala, zda mám nárok na mateřskou (termín porodu polovina srpna) pokud jsem od 20. ledna 2017 na rizikovém těhotenství v pracovní neschopnosti a zároveň mi 31.3 skončila v práci smlouva na dobu určitou.

Požadavek 270 odpracovaných dnu, splňuji.

Dále jsem se chtěla zeptat, zda mám nárok na porodné a jiné sociální dávky v případě, že s otcem dítěte nežiji, ale chci ho zapsat do rodného listu (má průměrná hrubá měsíční mzda 17 000,-).

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra F., 04.05.2017 06:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.05.2017 v 16:59 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že jste měla uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, a ta již skončila, a vy jste těhotná, tak na „mateřskou“ (přesněji na PPM, peněžitá pomoc v mateřství) máte nárok za předpokladu, že byste žádost o PPM podávala ještě v rámci ochranné lhůty, která je až 180 dní.

Délka ochranné lhůty je „až“ 180. Prakticky to znamená, že pokud byste v posledním zaměstnání pracovala třeba jen 3 měsíce (90 dní), pak je délka ochranné lhůty také jen 90 dní. Pokud jste ale v posledním zaměstnání pracovala alespoň 6 měsíců, pak se na vás vztahuje ochranná lhůta 180 dní.

Udáváte termín porodu v polovině srpna. To prakticky znamená, že žádost o PPM byste měla podávat již někdy v druhé polovině června – zahájení PPM je v období 6 – 8 týdnů před porodem. V takovém případě byste určitě měla mít nárok na PPM. Pokud totiž váš poslední pracovní poměr skončil k 31. 3. 2017, pak ochranná doba (180 dní) pro nárok na PPM trvá až do 27. 9. 2017.

Co se pak týká nároku na porodné, tak na ten vzniká nárok, pokud příjmy v rozhodném období nepřesahují 2,7 násobek životního minima. Rozhodným obdobím pro nárok na porodné je předcházející kalendářní čtvrtletí. Pokud by se dítě narodilo v srpnu, pak se budou posuzovat příjmy za měsíce duben, květen a červen (porod se uskuteční v průběhu 3 čtvrtletí, posuzuje se tedy průměrný příjem za 2 čtvrtletí).

Mezi příjmy se pak zahrnuje třeba čistá mzda (tedy ne hrubá, kterou udáváte ve svém dotazu), ale to se vás zřejmě netýká, když jste v pracovní neschopnosti. Jako příjem se započítává i příjem v rámci nemocenských dávek, nebo peněžitá pomoc v mateřství nebo i jiné příjmy.

V případě, že byste byla pro účely porodného posuzována pouze vy a narozené dítě, pak váš průměrný měsíční příjem v daném období (2 čtvrtletí 2017) nesmí překročit částku 13 176 Kč (pokud by měl být posuzován i otec dítěte, pak společný průměrný příjem nesmí překročit 20 817 Kč). Pokud by tedy byl průměrný příjem nižší než uvedená částka, pak máte nárok na porodné ve výši 13 000 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď