Nárok na mateřskou a na porodné

Dobrý den,

Ráda bych se zeptala, zda mám nárok na mateřskou (termín porodu polovina srpna) pokud jsem od 20. ledna 2017 na rizikovém těhotenství v pracovní neschopnosti a zároveň mi 31.3 skončila v práci smlouva na dobu určitou.

Požadavek 270 odpracovaných dnu, splňuji.

Dále jsem se chtěla zeptat, zda mám nárok na porodné a jiné sociální dávky v případě, že s otcem dítěte nežiji, ale chci ho zapsat do rodného listu (má průměrná hrubá měsíční mzda 17 000,-).

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra F., 04.05.2017 06:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.05.2017 v 16:59 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že jste měla uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, a ta již skončila, a vy jste těhotná, tak na „mateřskou“ (přesněji na PPM, peněžitá pomoc v mateřství) máte nárok za předpokladu, že byste žádost o PPM podávala ještě v rámci ochranné lhůty, která je až 180 dní.

Délka ochranné lhůty je „až“ 180. Prakticky to znamená, že pokud byste v posledním zaměstnání pracovala třeba jen 3 měsíce (90 dní), pak je délka ochranné lhůty také jen 90 dní. Pokud jste ale v posledním zaměstnání pracovala alespoň 6 měsíců, pak se na vás vztahuje ochranná lhůta 180 dní.

Udáváte termín porodu v polovině srpna. To prakticky znamená, že žádost o PPM byste měla podávat již někdy v druhé polovině června – zahájení PPM je v období 6 – 8 týdnů před porodem. V takovém případě byste určitě měla mít nárok na PPM. Pokud totiž váš poslední pracovní poměr skončil k 31. 3. 2017, pak ochranná doba (180 dní) pro nárok na PPM trvá až do 27. 9. 2017.

Co se pak týká nároku na porodné, tak na ten vzniká nárok, pokud příjmy v rozhodném období nepřesahují 2,7 násobek životního minima. Rozhodným obdobím pro nárok na porodné je předcházející kalendářní čtvrtletí. Pokud by se dítě narodilo v srpnu, pak se budou posuzovat příjmy za měsíce duben, květen a červen (porod se uskuteční v průběhu 3 čtvrtletí, posuzuje se tedy průměrný příjem za 2 čtvrtletí).

Mezi příjmy se pak zahrnuje třeba čistá mzda (tedy ne hrubá, kterou udáváte ve svém dotazu), ale to se vás zřejmě netýká, když jste v pracovní neschopnosti. Jako příjem se započítává i příjem v rámci nemocenských dávek, nebo peněžitá pomoc v mateřství nebo i jiné příjmy.

V případě, že byste byla pro účely porodného posuzována pouze vy a narozené dítě, pak váš průměrný měsíční příjem v daném období (2 čtvrtletí 2017) nesmí překročit částku 13 176 Kč (pokud by měl být posuzován i otec dítěte, pak společný průměrný příjem nesmí překročit 20 817 Kč). Pokud by tedy byl průměrný příjem nižší než uvedená částka, pak máte nárok na porodné ve výši 13 000 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď