Nárok na mateřskou při HPP a DPP souběžně

Dobrý den,

v květnu nastupuji na mateřskou dovolenou a zajímá mě, zda mám nárok na podporu z obou zaměstnání.

5 let pracuji na HPP, kde mám průměrnou mzdu cca 23.000Kč a od ledna i na DPP kde se pohybuji někde kolem 8.000Kč měsíčně. U DPP si ale nejsem jistá, zda za mě zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní. Hraje to roli?

Mockrát děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Naďa M., 27.01.2016 17:07

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.01.2016 15:18 napsal/a:
 

Dobrý den,

Co se týká nároku na mateřskou (resp. tedy dávku peněžitá pomoc v mateřství), při souběhu více zaměstnání, tak zde se pro každé zaměstnání posuzuje nárok samostatně, jako by se jednalo o dva různé, nesouvisející případy.

Pokud vznikne nárok u obou zaměstnání tak se pak částky (vypočtené samostatně na základě každého zaměstnání) sečtou do výsledné sumy.

U obou zaměstnání pak musí být splněny všechny podmínky – tj. minimálně doba pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky a to že účast na nemocenském pojištění u daného zaměstnání trvá, nebo že jste v ochranné lhůtě (180 dní).

V případě HPP nárok určitě mít budete, při průměrné mzdě 23 000 Kč a při narození jednoho dítěte, by to měla být částka 530 Kč za kalendářní den (tj. 15 900 Kč za měsíc (resp. za 30 dní), a 103 880 Kč celkem za celou dobu mateřské, což je u jednoho dítěte 196 dní, resp. 27 týdnů).

Při posuzování, zda vám vzniká nárok na PPM i na základě práce prováděné na DPP není rozhodující to, zda zaměstnavatel platí sociální nebo zdravotní pojištění (to zde nehraje žádnou roli). Rozhodující je to, zda vám tato pracovní činnost zakládá účast na nemocenském pojištění.

Obecně platí, že u zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce vzniká povinná účast na nemocenském pojištění, pokud splňuje dvě podmínky, a to:

  • výkon práce na území ČR a
  • v kalendářním měsíci, v němž dohoda o provedení práce trvá, dosáhl započitatelného příjmu v částce vyšší než 10 000 Kč.

Pokud tedy Váš příjem z DPP činí „pouze“ 8000 Kč měsíčně, pak zaměstnavatel nemá povinnost odvádět nemocenské pojištění a nárok na PPM z tohoto zaměstnání tedy mít nebudete.

Jiná situace by byla v případě práce na DPČ, tam je hranice pro účast na nemocenském pojištění stanovena jinak.

Povinná účast na nemocenském pojištění vzniká u zaměstnance (s výjimkou zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce), pokud splňuje podmínky stanovené zákonem o nemocenském pojištění. Jedná se o dvě základní podmínky, a to o:

  • výkon práce na území České republiky (dále jen „ČR“) v zaměstnání vykonávaném v pracovněprávním či pracovním vztahu, který může účast na nemocenském pojištění založit,
  • minimální výši sjednaného příjmu (jedná se o tzv. rozhodný příjem, jehož hranice byla od 1. 1. 2009 stanovena na 2 000 Kč. Tato částka se od 1. 1. 2012 zvýšila na částku 2 500 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,