Nárok na MD a PPM – mohu pracovat až do porodu?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mi vzniká nárok na PPM. Začala jsem pracovat od 1. 12. 2016. Po měsíci jsem zjistila, že jsem těhotná. Termín porodu mi vychází na 2. 8. 2017.

Předtím jsem byla na RD bez pracovního poměru, ale studovala jsem dálkově školu. Zaměstnaná jsem na dobu určitou do 30. 11. 2017.

Potřebovala bych poradit, zda mohu pracovat až do porodu, jelikož doba nemocenského pojištění 270 dnů mi připadá až pár dnů před porodem.

Kdyby se to počítalo jen do 6 týdnu před porodem, chyběla by mi doba právě skoro těch 6ti týdnů. Mohu tedy pracovat až do dne porodu, čímž bych splnila povinných 270 dnů nemocenského pojištění a pobírat pak PPM po dobu 22 týdnu po porodu?

Z toho, že jsem byla dálkový student vysoké školy (do 26. 8. 2016) mi asi taky neplyne účast na nemocenském pojištění?

Mockrát děkuji za odpověď!

Dotaz poslal/a: Dana Š., 11.06.2017 03:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.06.2017 v 14:29 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud budu vycházet z termínu porodu 2. 9. 2017, pak vám datum zahájení PPM vychází na 22. 7. 2017, což je současně 233 dní od začátku vašeho posledního zaměstnání. Máte pravdu v tom, že tímto není splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

Paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Podle tohoto zákona také platí, že PPM (peněžitá pomoc v mateřství) začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem. Pokud si sama nezvolíte termín zahájení v tomto časovém rozmezí, pak se má za to, že PPM byla zahájena od začátku 6 týdne před porodem.

Paragraf 34:

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Ve vašem případě by tedy nárok na PPM vznikal jen tedy, pokud by se do minimální doby nemocenského pojištění dalo započítat studium – to by se ale muselo jednat o denní studium a muselo by být před porodem úspěšně dokončeno.

Mám tedy za to, že na PPM mít nárok nebudete. V době 6 týdnů před porodem vám ale vzniká nárok na nemocenské dávky. V souvislosti s porodem je nárok na nemocenské dávky v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu. Pokud jste zaměstnána, pak v této době nastoupíte do pracovní neschopnosti a budete dostávat alespoň nemocenskou. Po skončení si pak vyřídíte rodičovský příspěvek.

Paragraf 57:

(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď