Nárok na nemocenskou během rodičovské dovolené

Dobrý den, jsem na tříleté rodičovské dovolené a jsem doma s dítětem. Zajímalo by mě, jestli mám případně nárok na nemocenskou, když během rodičovské dovolené onemocním nebo budu mít nějaký úraz? Moje zaměstnání stále trvá, takže mám za to, že jsem pořád zaměstnanec. Mohu si tedy nechat od doktora vystavit neschopenku a dostanu pak nějaké peníze? A pokud ano, kolik by to asi tak mohlo být? Kamarádka mi říkala, že když jsem na rodičovské tak mi nikdo nic nedá, ale já bych chtěla mít jistotu, abych náhodou něco neprošvihnula.

Děkuji vám za radu Ludmila T.

Dotaz poslal/a: Ludmila T., 28.2.2014 12:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.2.2014 v 17:01 napsal/a:

Dobrý den Ludmilo,

Máte pravdu, že i během rodičovské dovolené můžete být současně zaměstnancem, se vším co z toho vyplývá (třeba i s nárokem na dovolenou apod.). Co se ale týká nemocenské a nemocenských dávek tak tam je rozhodující ustanovení paragrafu 28  - viz zákon o nemocenském pojištění 187/2006 Sb. § 28:

(5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Ustanovení věty první neplatí v případě, kdy pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, v případě, kdy pojištěnec byl uznán dočasně práce neschopným podle § 57 odst. 1 písm. e) a f) a v případě pracovního nebo služebního volna poskytnutého z důvodů ošetřování nebo péče uvedených v § 39 odst. 1 písm. a) nebo b).

Rodičovská dovolená je tedy pracovní volno bez náhrady příjmu. Během rodičovské dovolená sice stále trvá vaše zaměstnání, ale zaměstnavatel vám neplatí žádný příjem. Vzhledem k tomu že nemocenské dávky slouží jako náhrada ušlého příjmu během pracovní neschopnosti, a vy o žádný příjem nepřicházíte, pak vám logicky nárok na nemocenské dávky nevzniká. Během nemoci tedy máte nárok jen na rodičovský příspěvek.

Jiná situace by to byla, pokud by se nejednalo o rodičovskou dovolenou, ale mateřskou dovolenou (prvních 28 týdnů).

Takže vaše kamarádka má pravdu. Je tady ale možnost, že pokud byste byla nemocná nebo měla nějaký úraz a nemohla pečovat o dítě, může do pracovní neschopnosti nastoupit třeba váš manžel – mohl by mít nárok na ošetřovné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská v těhotenství a vycházky

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jak je to s nemocenskou. Dělám v laboratoři a pracuji s chemikáliemi, jedy, mikroorganismy a zvedám basy (20kg) tak předpokládám, že v těhotenství budu muset odejít na nemocenskou, protože zde není jiná práce, kterou bych mohla vykonávat. A zeptat bych se chtěla na to, jestli když budu na nemocenské […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská kvůli rizikovému těhotenství

-

Dobrý den, jsem těhotná a doktor mě doporučil jít na „rizikové těhotenství“, tzn. zůstat doma v pracovní neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat, kdo mi bude vyplácet nemocenské dávky, když jsem v klasickém zaměstnaneckém poměru na smlouvu, na dobu neurčitou. Jestli stát anebo zaměstnavatel? Předem velice děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Rizikové těhotenství od 4 měsíce a výpočet mateřské dovolené

-

Byla jsem 5. měsícem nezaměstnaná, když jsem zjistila, že jsem těhotná (naštěstí v úplném začátku těhotenství), sehnala jsem si práci a již měsíc jsem opět v zaměstnaneckém poměru. Nyní ale u mě nastaly určité zdravotní komplikace a můj ošetřující gynekolog mi doporučil jít na „rizikové těhotenství“ z důvodu vysokého rizika potratu v případe neuposlechnutí. Situace […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské při změně zaměstnání

-

Dobrý den, chci se zeptat Rok jsem teď pracovala na půl úvazek a ve smlouvě mám napsáno 4000,- Nedávno jsem si našla práci, kde by mě zaměstnali s větším příjmem. Má otázka zní: Má nemocenská se bude počítat z průměru těch 4000. které jsem měla ve smlouvě za posledních 12 měsíců, anebo z měsíčního platu […]

Zobrazit odpověď