Nárok na nemocenskou na Úřadu práce

Dobrý den, zaměstnání mi skončilo před 3 týdny a nyní jsem evidovaná na úřadu práce a beru podporu. Nyní jsem onemocněla, tak by mě zajímalo jak je to s nemocenskou, když jsem na úřadu práce? Mám si u doktora nechat vystavit neschopenku? A budu mít nárok na nemocenskou? A kolik by to bylo – z čeho se počítá nemocenská? Počítá se to ještě z předchozího platu u posledního zaměstnavatele, nebo z podpory? A budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a zároveň na nemocenskou nebo jak to přesně je? Děkuji vám za upřesnění.

Dotaz poslal/a: Petra V., 2.3.2014 23:44

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 4.3.2014 6:28 napsal/a:
 

Dobrý den Petro, ano v době, kdy jste evidovaná na Úřadu práce, za vás stát neplatí nemocenské pojištění. Takže kromě několika výjimek nemáte během doby, kdy jste vedená na Úřadu práce, nárok na nemocenské dávky.

Jednou z výjimek by bylo, pokud byste skončila v zaměstnání, nastoupila do evidence Úřadu práce a následně onemocněla ještě v ochranné době 7 dnů od ukončení zaměstnání. V tomto případě byste měla nárok na nemocenské dávky (od 15 dne pracovní neschopnosti). V takovém případě byste se obracela ještě na svého bývalého zaměstnavatele a nárok na nemocenskou uplatňovala u něj. Také byste během doby v pracovní neschopnosti neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti a byla byste dočasně vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání.

To ale není váš případ, protože jak uvádíte, ke vzniku pracovní neschopnosti došlo až tři týdny po skončení pracovní neschopnosti. Takže na nemocenskou nárok nemáte.

Můžete si sice nechat vystavit neschopenku od vašeho doktora, ale ta vám bude dobrá leda k tomu, že pak nebudete muset chodit na návštěvy na Úřad práce a nebudete muset „shánět“ zaměstnání. K tomu ale v zásadě nepotřebujete vyloženě neschopenku, stejnou funkci by měla i omluvenka od lékaře (potvrzení o nemoci, kterým byste na Úřadu práce doložila, že jste momentálně nemocná a nemůžete tak chodit na pravidelné schůzky na Úřadu práce).

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,