Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně peněžité pomoci v mateřství. Nyní pobírám rodičovský příspěvek na první dítě. Nárok na rodičovský příspěvek mi skončí k 31. 7. 2017 (na RD jsem byla 2 roky).

Před nástupem na rodičovskou dovolenou jsem byla zaměstnaná a měla tedy nárok i na peněžitou pomoc v mateřství. Předchozí zaměstnavatel mi bohužel ke dni nástupu na PPM neprodloužil pracovní smlouvu.

Nyní jsem dostala lukrativní nabídku zaměstnání, kterou jsem přijala a podepsala smlouvu s datem nástupu k 1. 8. 2017. Nový zaměstnavatel mi vyšel vstříc, a i když jsem nyní podruhé těhotná (datum porodu 8. 11. 2017), dohodli jsme se na tom, že se do porodu v práci zaučím a poté bych byla doma s dítětem po dobu PPM a na rodičovskou dovolenou by již nastoupil můj manžel, tak abych mohla jít do nového zaměstnání.

Bohužel nevím, jak se bude nyní postupovat v rozhodování, jestli mám nárok na PPM? Před prvním těhotenstvím jsem měla nárok díky odpracovaným hodinám, ale nevím, jakým způsobem se nyní bude postupovat, když v zaměstnání budu mýt před porodem pouze cca měsíc až dva účast na pojištění.

Platnou smlouvu mám, ale nevím, jak se přihlíží k odpracovaným dnům v tomto případě?

Děkuji Vám velice za radu.

Dotaz poslal/a: Zuzana S., 26.04.2017 11:46
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.04.2017 v 09:49 napsal/a:

Dobrý den,

Aby vám vznikal nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), tak musí být splněny dvě hlavní podmínky. První podmínkou je to, že v době podání žádosti o PPM (tedy zpravidla v době 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo případně jste v ochranné době až 180 dní, od skončení poslední pojištěné činnosti (zaměstnání).

Tím, že jste uzavřela novou pracovní smlouvu, byste tuto první podmínku splňovat měla. Horší je to s druhou podmínkou. Ta vyžaduje, že v předchozích dvou letech před zahájením PPM, musíte být alespoň 270 kalendářních dní účastníkem nemocenského pojištění.

Pokud jste byla poslední dva roky doma s dítětem a pobírala rodičovský příspěvek, ale přitom fakticky nezaměstnaná, pak jste nebyla účastníkem nemocenského pojištění. Váš poslední pracovní poměr skončil ještě před zahájením rodičovské, pak tuto podmínku splňovat určitě nebudete.

Vzhledem k nástupu v srpnu a předpokládanému termínu porodu v listopadu tam opravdu budete mít jen velmi málo dní – i kdybyste zahajovala PPM až od 6 týdne před porodem, pořád to bude jen cca 60 dní nemocenského pojištění.

Doba, kdy jste čerpala rodičovský příspěvek, ale přitom neměla pracovní smlouvu, se nijak nezohlední. Jiné by to bylo, pokud byste době čerpání rodičovského příspěvku měla platnou pracovní smlouvu a byla tak fakticky na rodičovské dovolené, pak by se vám do oněch 270 dní započítávala i tato doba.

Na základě toho co uvádíte, mám za to, že na PPM nárok mít nebudete. PPM by ale případně mohl čerpat otec dítěte. Od skončení 6 týdne po porodu si o PPM může požádat i otec dítěte (pokud splňuje výše uvedené podmínky). Pokud stejně plánujete, že by byl doma na rodičovské, tak by možná mohl být i na mateřské dovolené?

Každopádně máte nárok na rodičovský příspěvek od data narození dítěte – zde doba nemocenského pojištění nehraje roli. Pro případnou možnost volby výše/délky RP tak jako tak postačuje, když je možné stanovit příslušný vyměřovací základ jen u jednoho z rodičů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď