Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně peněžité pomoci v mateřství. Nyní pobírám rodičovský příspěvek na první dítě. Nárok na rodičovský příspěvek mi skončí k 31. 7. 2017 (na RD jsem byla 2 roky).

Před nástupem na rodičovskou dovolenou jsem byla zaměstnaná a měla tedy nárok i na peněžitou pomoc v mateřství. Předchozí zaměstnavatel mi bohužel ke dni nástupu na PPM neprodloužil pracovní smlouvu.

Nyní jsem dostala lukrativní nabídku zaměstnání, kterou jsem přijala a podepsala smlouvu s datem nástupu k 1. 8. 2017. Nový zaměstnavatel mi vyšel vstříc, a i když jsem nyní podruhé těhotná (datum porodu 8. 11. 2017), dohodli jsme se na tom, že se do porodu v práci zaučím a poté bych byla doma s dítětem po dobu PPM a na rodičovskou dovolenou by již nastoupil můj manžel, tak abych mohla jít do nového zaměstnání.

Bohužel nevím, jak se bude nyní postupovat v rozhodování, jestli mám nárok na PPM? Před prvním těhotenstvím jsem měla nárok díky odpracovaným hodinám, ale nevím, jakým způsobem se nyní bude postupovat, když v zaměstnání budu mýt před porodem pouze cca měsíc až dva účast na pojištění.

Platnou smlouvu mám, ale nevím, jak se přihlíží k odpracovaným dnům v tomto případě?

Děkuji Vám velice za radu.

Dotaz poslal/a: Zuzana S., 26.04.2017 11:46
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.04.2017 v 09:49 napsal/a:

Dobrý den,

Aby vám vznikal nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), tak musí být splněny dvě hlavní podmínky. První podmínkou je to, že v době podání žádosti o PPM (tedy zpravidla v době 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo případně jste v ochranné době až 180 dní, od skončení poslední pojištěné činnosti (zaměstnání).

Tím, že jste uzavřela novou pracovní smlouvu, byste tuto první podmínku splňovat měla. Horší je to s druhou podmínkou. Ta vyžaduje, že v předchozích dvou letech před zahájením PPM, musíte být alespoň 270 kalendářních dní účastníkem nemocenského pojištění.

Pokud jste byla poslední dva roky doma s dítětem a pobírala rodičovský příspěvek, ale přitom fakticky nezaměstnaná, pak jste nebyla účastníkem nemocenského pojištění. Váš poslední pracovní poměr skončil ještě před zahájením rodičovské, pak tuto podmínku splňovat určitě nebudete.

Vzhledem k nástupu v srpnu a předpokládanému termínu porodu v listopadu tam opravdu budete mít jen velmi málo dní – i kdybyste zahajovala PPM až od 6 týdne před porodem, pořád to bude jen cca 60 dní nemocenského pojištění.

Doba, kdy jste čerpala rodičovský příspěvek, ale přitom neměla pracovní smlouvu, se nijak nezohlední. Jiné by to bylo, pokud byste době čerpání rodičovského příspěvku měla platnou pracovní smlouvu a byla tak fakticky na rodičovské dovolené, pak by se vám do oněch 270 dní započítávala i tato doba.

Na základě toho co uvádíte, mám za to, že na PPM nárok mít nebudete. PPM by ale případně mohl čerpat otec dítěte. Od skončení 6 týdne po porodu si o PPM může požádat i otec dítěte (pokud splňuje výše uvedené podmínky). Pokud stejně plánujete, že by byl doma na rodičovské, tak by možná mohl být i na mateřské dovolené?

Každopádně máte nárok na rodičovský příspěvek od data narození dítěte – zde doba nemocenského pojištění nehraje roli. Pro případnou možnost volby výše/délky RP tak jako tak postačuje, když je možné stanovit příslušný vyměřovací základ jen u jednoho z rodičů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď