Nárok na podporu v nezaměstnanosti – minimální odpracovaná doba?

Dobrý den.

Vím, že musím být zaměstnána alespoň 12 měsíců v období posledních 24. měsíců, abych měla nárok na podporu. Smlouvu mám přesně na rok. Ale pokud jsem v tomto pracovním období byla 9 dnů na neschopence, budu mít nárok na podporu?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jitka D., 13.02.2016 20:37
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.02.2016 v 03:25 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky vzniku nároku na podporu v nezaměstnanosti, jsou stanoveny příslušným zákonem – zde konkrétně Zákon o zaměstnanosti - číslo 435/2004 Sb. viz paragraf 39 a dále:

§ 39 (1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

§ 41 (1) Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

Dále pak platí, že i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, nebo kdy čerpáte řádnou dovolenou, nebo kdy jste třeba na mateřské dovolené, apod. se započítává, jako „zaměstnání“ (resp. je to doba která Vám zakládá účast na důchodovém pojištění).

Zjednodušeně se tedy oněch „12 měsíců“ počítá od prvního dne zaměstnání do jeho konce (datum zahájení pracovního poměru v pracovní smlouvě). Pokud Vám vaše poslední zaměstnání vychází právě přesně na rok, pak byste měla splňovat tuto základní podmínku nároku na podporu v nezaměstnanosti. To, že jste část doby v posledním zaměstnání, byla v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti při ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, můj pracovní vztah se současným zaměstnavatelem skončí posledním pracovním dnem měsíce května výpovědí z mé strany. Mám sjednané jiné zaměstnání a můj dotaz je následující: z čeho a v jaké procentní výši se vypočítá podpora v nezaměstnanosti, když se ukáže, že pro nového zaměstnavatele nejsem tím co očekával a po měsíční zkušební době […]

Zobrazit odpověď

Výpověď z důvodu péče o dítě a nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na smlouvu na dobu neurčitou již 7 měsíců. Pracovní doba od 9:00 do 17:00 mi bohužel naprosto nevyhovuje, co se týče péče o téměř čtyřletou dcerku. Nezvládám ji vyzvedávat ze školky a již bohužel nepadají v úvahu ani babičky. Navíc je dcerka často nemocná, což se samozřejmě nelíbí mému zaměstnavateli a […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď